Zamów pomoc prawną

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości forma

W artykule mówimy na co zwrócić uwagę podpisując umowę przedwstępną oraz kiedy i w jakiej formie można ją zawrzeć.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Umowa przedwstępna stanowi jedną z umów, o której wspomina kodeks cywilny. Po jej podpisaniu, strony zobowiązane są do zawarcia konkretnej umowy, w tym przypadku umowy deweloperskiej, będącej umową przyrzeczoną.

Kiedy zawieramy umowę przedwstępną?

Z reguły decyzja o kupnie mieszkania nie jest podejmowana spontanicznie. Najczęściej jest ona poprzedzona poważnymi przemyśleniami oraz gromadzeniem środków i oszczędności, jednak często zdarza się, ze zakup domu czy mieszkania wiąże się z kredytem. Wówczas, umowa przedwstępna pełni funkcję gwarancyjną zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej, której zawarcie jest uzależnione od pewnych czynników jak na przykład:

 • otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej,
 • sprzedaż obecnego mieszkania.
   

Podsumowując, umowę tę najczęściej zawiera się w momencie, gdy z pewnych względów jedna ze stron nie może jeszcze zawrzeć umowy definitywnej.

Co powinna zawierać umowa przedwstępna?

Mimo, że umowa przedwstępna jest uregulowana przepisami kodeksu cywilnego, akt ten jedynie sugeruje, co powinno znaleźć się w treści takiej umowy. Brak jest zamkniętego katalogu informacji, które są obligatoryjne dla tego typu umowy, natomiast ustawa wskazuje, że umowa ta powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Do najważniejszych elementów umowy, należeć będą:

 • wskazanie terminu, w którym ma zostać zawarta umowa przyrzeczona,
 • określenie stron umowy,
 • określenie przedmiotu umowy oraz jego ceny.
   

Forma umowy przedwstępnej

Ustawodawca nie narzuca formy zawarcia umowy przedwstępnej. Możemy zatem zawrzeć ją na dwa sposoby:

 • w formie pisemnej
 • w formie aktu notarialnego
   

Obie formy będą ważne i wiążące, natomiast w zależności od tego, na którą z nich się zdecydujemy, różnić będą się konsekwencje zawarcia niniejszej umowy a przede wszystkim skutki odstąpienia od niej.

Konsekwencje zawarcia umowy przedwstępnej w formie pisemnej

W przypadku, gdy któraś ze stron nie zdecyduje się jednak na zawarcie umowy deweloperskiej, wówczas można żądać pokrycia szkody, którą poniosła strona. Szkoda ta jednak ogranicza się jedynie do kosztów jakie strona musiała ponieść w związku z zawarciem umowy przedwstępnej np. wynagrodzenie adwokata za sporządzenie projektu umowy. W związku z tym, odszkodowanie, którego strona ma prawo się domagać najprawdopodobniej będzie niskie, zwłaszcza że nie ma przymusu, aby taką umowę przygotował adwokat czy radca prawny.

Jeśli zdecydujesz się na podpisanie umowy w zwykłej formie pisemnej, możesz zaproponować aby w treści umowy rozszerzyć zakres ewentualnego odszkodowania. W innym wypadku ograniczy się ono jedynie do tzw. ujemnego interesu umownego.

Konsekwencje zawarcia umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego

Za zgodną wolą stron, umowę przedwstępną można sporządzić i zawrzeć w formie aktu notarialnego. Rozwiązanie to ma swoje plusy co do zabezpieczenia interesu strony, natomiast w przypadku gdy to Ty będziesz chciał zrezygnować z zawarcia umowy deweloperskiej, konsekwencje będą dla Ciebie dotkliwsze.

Forma ta jest oczywiście bardziej kosztowna, ponieważ o ile w przypadku formy pisemnej nie ma obowiązku sporządzenia umowy przez adwokata czy radcę, tu mamy do czynienia z notariuszem a co za tym idzie, będzie trzeba zapłacić mu wynagrodzenie za dokonaną czynność.

Na podstawie umowy przedwstępnej zawartej w tej formie, strony domagać się mogą przed sądem zawarcia umowy deweloperskiej. W kwestii odszkodowania również ma to znaczenie, ponieważ poza ujemnym interesem umownym, składać się będą na nie utracone korzyści, które strona zyskałaby w związku z zawarciem umowy przyrzeczonej.

Którą formę wybrać?

Decydując się na zawarcie umowy przedwstępnej, rozważ za i przeciw co do formy, którą wybierzesz. Jeśli jesteś zdecydowany, co do zawarcia umowy deweloperskiej, warto przemyśleć akt notarialny, ponieważ to on, mimo iż jest kosztowniejszy, bardziej zabezpiecza Twoje interesy. Jeśli jednak wciąż wahasz się w kwestii podpisania umowy deweloperskiej, wybierz zwykłą formę pisemną. Należy bowiem pamiętać, że prawo do odszkodowania na podstawie zawartej umowy w formie aktu notarialnego przysługuje nie tylko nabywcy, ale również deweloperowi.

Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem: 797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 35 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka