Brak numeru działki w księdze wieczystej

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Numer działki w księdze wieczystej | 797 014 014

W poniższym artykule wyjaśniamy, co dzieje się w przypadku, gdy w księdze wieczystej zabraknie informacji o numerze działki.

Sprawdzenie księgi wieczystej, prowadzonej dla danej nieruchomości, jest kluczowym etapem weryfikacji jej stanu prawnego. Zakłada się, że informacje w niej zawarte powinny być zgodne ze stanem rzeczywistym. Zdarzyć się jednak może, że wpisy w księdze obarczone są błędem. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku braku numeru działki w księdze.

Księgi wieczyste - najważniejsze informacje

W księdze wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości znaleźć można kluczowe informacje odnośnie jej położenia, powierzchni, własności oraz istniejących obciążeń i służebności. Księga składa się z czterech działów. Z jej treścią zapoznać się można zarówno w Internecie, korzystając z systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (https://ekw.ms.gov.pl), jak i wydziale wieczystoksięgowym właściwego Sądu Rejonowego, przy czym ten drugi sposób wiąże się z koniecznością złożenia wniosku o odpis z księgi.

Dostęp do ksiąg jest powszechny, jedynym ograniczeniem jest konieczność znajomości numeru księgi, z której treścią planujemy się zapoznać. Najprostszym sposobem jest uzyskanie go od sprzedającego. Jeżeli brak jest takiej możliwości, można wystąpić o jego udostępnienie do sądu, przy czym formalnie warunkiem jego uzyskania jest możliwość udowodnienia posiadania interesu prawnego, uzasadniającego potrzebę posiadania takich informacji. Jeżeli znamy adres działki, numer księgi możemy zdobyć także w Internecie, korzystając z licznych stron, oferujących odpłatnie taką usługę.

Księgi wieczyste po numerze działki

Numer księgi wieczystej nieruchomości możemy uzyskać po numerze działki lub po jej adresie. W przypadku opcji z adresem sytuacja może się komplikować, gdyż często adres w księgach wieczystych, tak samo, jak położenie nieruchomości, są niepełne, adresu może brakować, bo nieruchomość po prostu go nie ma, zmieniają się nazwy ulic, występuje stary podział administracyjny i wiele innych czynników. Dlatego najłatwiej uzyskać księgi wieczyste po numerze działki. Identyfikator działki to symbol numeryczny lub alfanumeryczny, który ją określa.

Składa się on z kodu województwa, kodu powiatu, kodu gminy i jej typu, a na jego końcu widzimy identyfikator obrębu ewidencyjnego i indywidualny dla każdej działki numer działki ewidencyjnej. Może zdarzyć się, że znajdziemy się w sytuacji, gdy posiadamy jedynie numer działki, na której zlokalizowana jest interesująca nas nieruchomość. W takiej sytuacji możemy skorzystać z usługi, oferowanej przez liczne serwisy, takie jak na przykład ksiegiwieczyste.pl, znajdzksiege.pl etc., polegającej na możliwości odpłatnego wyszukania numeru księgi na podstawie numer działki (lub adres nieruchomości). W ten sposób możemy uzyskać dane, przy których użyciu na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości będziemy mogli zweryfikować zawartość interesującej nas księgi.

Sprostowanie numeru działki w księdze wieczystej

W sytuacji kiedy w księdze brak jest numeru działki mamy do czynienia z niezgodnością oznaczenia nieruchomości zawartego w dziale I księgi wieczystej „Oznaczenia nieruchomości” z danymi zawartymi w katastrze nieruchomości. W takim przypadku swoje zastosowanie ma art. 27 ustawy o księgach wieczystych i hipotece z dnia 6 lipca 1982 r. Zgodnie z nim sąd dokonuje sprostowania oznaczenia nieruchomości na podstawie danych katastru nieruchomości na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości. Takie sprostowanie może być również dokonane z urzędu. Z punktu widzenia właściciela nieruchomości dbałość o zgodność zapisów w księdze wieczystej ze stanem prawnym nieruchomości może pozwolić na uniknięcie niepotrzebnych komplikacji w sytuacji, gdy planujemy ją sprzedać.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Jeżeli w księdze brak jest numeru działki, jeszcze przed złożeniem wniosku o sprostowanie warto, jest porozmawiać z notariuszem, przygotowującym umowę, o możliwości uregulowania tej kwestii w umowie na przykład na podstawie aktualnego wypisu i wyrysu z rejestru gruntów oraz wcześniejszego aktu notarialnego, jeżeli taki był zawierany.

Audyt prawny nieruchomości z Pewnym Lokalem

W ramach kompleksowego audytu prawnego Pewny Lokal oferuje sprawdzenie nie tylko księgi samej nieruchomości, ale też gruntu i budynku, a także  weryfikację wartości poszczególnych pól księgi i analizę ewentualnych niezgodności. Dzięki temu możliwe jest zidentyfikowanie wszystkich potencjalnych ryzyk prawnych, a raport przygotowywany po zakończonym audycie zawiera zawsze rekomendacje działań do podjęcia w celu ich zminimalizowania.

Potrzebujesz pomocy prawnika przy sprawdzeniu stanu prawnego nieruchomości?

Zamów pomoc doświadczonego adwokata!

 • Analiza księgi to nie tylko księga lokalu, ale także gruntu. Weryfikujemy też nieruchomości bez ksiąg.
 • Nie wystarczy sprawdzenie samej księgi, ale także jej historii oraz informacji w innych rejestrach.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące mieszkań, domów i ksiąg wieczystych.

Gwarancja wyłapania niebezpieczeństw prawnych.
Doświadczeni adwokaci.
Pomoc prawna nawet w 24 h.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak można sprawdzić księgę wieczystą.

Sprawdź jedną z naszych lekcji.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Poznaj wszystkie tajniki ksiąg wieczystych.

Przejdź do rozmowy naszych ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 595 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Analiza prawna z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Jesteśmy certyfikowani

Jesteśmy certyfikowani

Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik odbioru technicznego od deweloepra

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Kolejny film z cyklu o księgach wieczystych.

Dowiedz się jeszcze więcej!

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka