Gdzie kupić dom pod Częstochową?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Dom pod Częstochową: gdzie kupić, za ile i na co uważać?

Kupno domu oznacza przede wszystkim spory wydatek, a często wiąże się też ze sporymi zmianami, w tym między innymi z przeprowadzką, zmianą pracy lub po prostu zmianą najbliższego otoczenia. Dlatego tak duże znaczenie ma wybranie takiej nieruchomości, która będzie odpowiadała nam pod każdym względem, w tym jej ceny oraz lokalizacji. Jeżeli zależy nam na zakupie domu pod Częstochową, dobrze jest bliżej przyjrzeć się lokalnemu rynkowi nieruchomości, w czym pomocny będzie na pewno poniższy przewodnik, do którego lektury zapraszamy.

Gdzie kupić dom pod Częstochową?

Częstochowa jest jednym z większych miast Polski. Położona nad Wartą, na Wyżynie Krakowsko–Częstochowskiej, jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i akademickim. Częstochowa należy do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dzięki czemu inwestorzy mogą liczyć tu na preferencyjne warunki, a z kolei przyszli studenci wybierać mogą z oferty kilku uczelni wyższych, w tym między innymi Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie lub Wyższej Szkoły Lingwistycznej. Częstochowa jest też ważnym węzłem komunikacyjnym. Stały rozwój miasta i poprawa warunków życia oraz pracy w mieście znajdują swoje odzwierciedlenie w bardzo dobrej kondycji lokalnego rynku nieruchomości, co z kolei oznacza, że ceny mieszkań i domów w Częstochowie nie należą do najniższych. Dlatego też zakup domu pod Częstochową, w jednej z mniejszych, dobrze skomunikowanych z miastem, miejscowości, jest wartym rozważenia pomysłem.

Wierzchowisko

Wierzchowisko położone jest około 6 km od centrum Częstochowy, do której dojazd zajmuje mniej więcej 5 minut niezależnie od pory dnia. Kolejnym atutem lokalizacji jest szybki dojazd do autostrady A1 oraz obwodnicy Częstochowy. Miejscowość bardzo często wybierana jest przez osoby pracujące w Częstochowie jako miejsce do zamieszkania. Postrzegana jest jako prestiżowa lokalizacja, a ilość mieszkańców Wierzchowiska systematycznie wzrasta. 

Poczesna

Poczesna znajduje się 8 km na południe od Częstochowy, nad Wartą.  Wieś położona jest wśród terenów leśnych, a jednocześnie jest bardzo dobrze skomunikowana z miastem - do Częstochowy dojedziemy stąd środkami komunikacji miejskiej. Dodatkowo w odległości 7 km od Poczesnej znajduje się rekreacyjna miejscowość Poraj wraz z dużym zbiornikiem wodnym. Mieszkańcy miejscowości mogą na miejscu korzystać z placówek edukacyjnych, przychodni oraz sklepów.

Mstów

Położona na północnym krańcu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, 13 kilometrów od Częstochowy, wieś Mstów cieszy się sporym zainteresowaniem deweloperów oraz nabywców nieruchomości. Do Częstochowy dojedziemy z Mstowa w około 20 minut. Mieszkańcy miejscowości mogą korzystać z komunikacji miejskiej. Miejscowość jest jedną z najstarszych w regionie, dlatego też w Mstowie znajdują się ciekawe zabytkowe obiekty. Jednocześnie gmina dba również o tereny rekreacyjne, dzięki czemu Mstów staje się stopniowo coraz bardziej atrakcyjne także dla turystów.   

Dom pod Częstochową - deweloper

W okolicach Częstochowy realizowanych jest sporo inwestycji deweloperskich, dzięki czemu znalezienie spełniającego nasze oczekiwania i dostosowanego do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych domu pod Częstochową nie powinno być trudne. Należy jedynie pamiętać, aby przy wyborze nieruchomości nie kierować się jedynie jej ceną i terminem zakończenia realizacji, ale aby spojrzeć na daną inwestycję z szerszej perspektywy. Przygotowując się do podpisania umowy z deweloperem warto jest dowiedzieć się więcej na temat zrealizowanych dotychczas przez niego inwestycji, sposobu finansowania projektu oraz  sytuacji finansowej firmy. Przeanalizować należy również zapisy umowne, zawarte w umowie, którą będziemy z deweloperem podpisywać. 

Park Wierzchowisko

Inwestycja realizowana w Wierzchowisku, w niedużej odległości od Częstochowy, składa się z 28 domów w zabudowie bliźniaczej o powierzchni 160,37 m kw. każdy. Z własnością każdego domu związana jest własność ogródka wraz z miejscem parkingowym oraz z wydzielonym miejscem na kosze na śmieci. Inwestycja realizowana jest w 3 etapach. Domy będą oddane nowym właścicielom w stanie deweloperskim z tynkami, wylewkami, dociepleniem poddasza oraz ściankami z karton-gipsu. Domy oferowane są w cenie 765 000 zł (4 770 zł/mkw).

Natura Residence

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Osiedle Natura Residence powstaje  w Gorzelni, niecałe 10 km od Częstochowy. Osiedle domów w zabudowie bliźniaczej znajduje się w zielonej, spokojnej okolicy, w której przeważa niska zabudowa jednorodzinna. Domy sprzedawane są w stanie deweloperskim. Teren osiedla jest zamknięty. Każdy z oferowanych przez dewelopera domów posiada ogródek z tarasem, balkon oraz garaż w bryle budynku z bramą wjazdową, sterowaną pilotem. Domy oferowane są w cenie 880 000 zł (5 605 zł/mkw).

Osiedle Modrzewiowe

Osiedle znajduje się w miejscowości Bargły w odległości 16 km od Częstochowy. Do miasta dojedziemy stąd w około 18 minut. W ramach kameralnego osiedla w sąsiedztwie lasu powstają trzy domy wolnostojące, do których dojazd będzie możliwy drogą asfaltową. Elewacja budynków wykonana będzie z drzewa modrzewiowego. Budynki przekazywane będą nabywcom w stanie deweloperskim. Cena ofertowa domu o powierzchni 124,86 m kw. wynosi 580 000 zł (4 645 zł/mkw).

Domy pod Częstochową - rynek wtórny

Jeżeli decydujemy się na kupno domu na rynku wtórnym, warto abyśmy pamiętali o tym, aby taką nieruchomość przed zawarciem umowy ze sprzedającym dokładnie sprawdzić, zarówno w zakresie jej stanu technicznego, jak i prawnego. W ocenie stanu technicznego budynku pomocne może okazać się wsparcie doświadczonego inżyniera. Z kolei o sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości można zwrócić się do prawnika, który w oparciu o badanie księgi wieczystej nieruchomości będzie w stanie wskazać ewentualne ryzyka, związane z nabyciem wybranego przez nas domu. 

Na rynku wtórnym znajdziemy wiele ciekawych ofert domów pod Częstochową, zróżnicowanych zarówno pod względem standardu, jak i cen.

Dom pod Częstochową - przykładowe oferty

Jedną z najbardziej atrakcyjnych cenowo ofert domów pod Częstochową, jest ta dotycząca domu wolnostojącego o powierzchni użytkowej 99,5 m2 (powierzchnia całkowita 138 m kw.), znajdującego się w Korwinowie (gmina Poczesna). Trzypokojowy parterowy dom położony w odległości ok 9 km (12 minut) od Częstochowy sprzedawany jest razem z 54-metrowym budynkiem gospodarczym w cenie 379 000 zł (2 746 zł/mkw) w stanie do odświeżenia.

Z kolei dom wolnostojący o powierzchni 160 m kw. położony na działce o pow. 2070 m2 w miejscowości Bargły w stanie do zamieszkania kupić można za 548 000 zł (3 425 zł/mkw). Pięciopokojowy dom sprzedawany jest wraz z 40-metrowym budynkiem gospodarczym i murowanym garażem. Atutem położenia nieruchomości jest dostęp do komunikacji miejskiej, umożliwiający szybki dojazd do Częstochowy. 

Jeżeli zależy nam na kupnie domu pod Częstochową w wysokim standardzie, atrakcyjną ofertą może być ta dotycząca nowego domu w Wierzchowisku wykończonego pod klucz materiałami najwyższej jakości. Pięciopokojowy dom o powierzchni 152,40 m kw., wykończony wysokiej jakości materiałami, ogrodzony, z bramą na pilota, z kostką brukową na podjeździe, sprzedawany jest w cenie 1 770 000 zł (11 614 zł/mkw).

Tabela: Koszty przykładowych nieruchomości na rynku wtórnym w 2024 roku

Miejscowość i ulica
Metraż (m kw.)
Cena brutto (zł)
Wierzchowisko, ul. Klonowa
126,4
500 000
Wierzchowisko, ul. Klonowa
121,6
530 000
Wierzchowisko, ul. Klonowa
126,4
530 000
Słowik, ul. Równoległa
111,6
330 000
Brzeziny-Kolonia, ul. Tęczowa
150
630 000
Huta Stara A, ul. Tkacka
48
95 000
Brzeziny-Kolonia, ul. Szczytowa
102,4
703 000
Rędziny, ul. Wolności
196,8
330 000

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie domu?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • W sprawdzanym domu średnio wykrywamy 27 usterek. Sprawdzamy też stan prawny domu i to, co zostanie zbudowane w sąsiedztwie domu.
 • Naprawa usterek w standardowym domu kosztuje średnio 40 000 zł.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy
Duża dyspozycyjność

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić nieruchomość na rynku wtórnym.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla kupujących nieruchomość na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik: cesja i inne formy flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Co to odbiór techniczny?

Zobacz jedną z naszych lekcji.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka