Jak czytać księgę wieczystą

W gąszczu informacji zawartych w księgach wieczystych nietrudno przeoczyć istotne informacje. Dowiedz się jak poprawnie czytać księgi wieczyste.

Jak to działa?

Nasze usługi są banalnie proste

odbiór techniczny lokalu

Sprawdzamy teżstan techniczny

Punktujemy ryzyka prawne przy kupnie mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym.

Sprawdź stan techniczny mieszkania
Zamówienie

Wystarczy, że podasz numer księgi wieczystej lokalu lub załączysz projekt umowy deweloperskiej.

Sprawdź umowę deweloperską i księgi wieczyste
Analiza

Badamy księgi wieczyste i dokumenty od dewelopera przy pomocy naszego nowoczesnego oprogramowania.

Raporty o stanie prawnym i technicznym nieruchomości do 24 godzin
Finalny raport

Przesyłamy przejrzysty raport w formacie pdf na e-mail klienta 48h po złożeniu zamówienia.

Zamów usługę

Sprawdzamy teżstan prawny

odbiory mieszkań

Oferujemy usługę odbioru technicznego. Nasi inżynierowie sprawdzają mieszkania i domy.

Zamów odbiór mieszkania
Zamówienie

Podajesz miasto i metraż mieszkania, a nasi pracownicy umawiają odbiór mieszkania przez inżyniera.

Zamów wizytę techniczną w mieszkaniu
Wizyta

W czasie odbioru mieszkania inżynier lub inspektor budowlany m.in. sprawdza jego zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.

Raporty o stanie prawnym i technicznym nieruchomości do 24 godzin
Dokumentacja

Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.

Zarezerwuj termin odbioru

Czym jest księga wieczysta?

Księgi wieczyste to system państwowego rejestru informacji o nieruchomościach i ich właścicielach. Dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny, ale warunkiem jest posiadanie numeru księgi. Numer księgi wieczystej zbudowany jest z trzech elementów: kodu sądu rejonowego, właściwego numeru oraz cyfry kontrolnej np. EKW1/000000100/2. Księga wieczysta dostępna jest w dwóch wersjach: aktualnej oraz zupełnej. Treść aktualna podstawowe informacje o stanie prawnym nieruchomości, jednak dla pełnej wiedzy konieczna jest analiza prawna księgi zupełnej. Znając numer księgi wieczystej lokalu można skorzystać z oficjalnej wyszukiwarki ekw dostępnej na stronie ministerstwa sprawiedliwość – przeciętny laik może jednak nie zrozumieć hermetycznych wpisów, a na pewno nie zwróci uwagi na smaczki mogące znacząco zwiększyć ryzyko zakupu nieruchomości (w szczególności, te zawarte w księgach budynku i gruntu). Lepiej zamówić raport z księgi wieczystej Pewny Lokal, w którym znajdują się wszystkie informację z księgi wieczystej lokalu oraz księgi wieczystej budynku, a także analiza prawna przygotowana przez doświadczonego prawnika.

W morzu tabel

Księga wieczysta, a raczej jej dostępna online wersja – EKW (Elektroniczna Księga Wieczysta) – jest zbudowana w oparciu o skomplikowany system tabel określony w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Elektroniczna księga wieczysta dzieli się na działy:

okładkę, czyli  „Oznaczenie księgi wieczystej” – zawierający głównie dane formalne takie jak oznaczenie sądu wieczystoksięgowego, w którym przechowywana jest papierowa wersja księgi, czy  informacje o dacie założenia księgi wieczystej. Ważną informacją w tym dziale jest oznaczenie typu nieruchomości, której dotyczy księga wieczysta; czyli to czy jest to mieszkanie własnościowe, czy też spółdzielcze własnościowe.  

dział I-O „Oznaczenie nieruchomości” – tu zawarte są informację dotyczące samego mieszkania: jego powierzchnia, adres, przynależności (czyli np. piwnica), piętro oraz pomieszczenia z których składa się mieszkanie. W dziale tym podany jest też numer księgi wieczystej bloku i gruntu.

dział I-SP „Spis praw związanych z własnością”. Ten dział zawiera informację o prawach przysługujących właścicielowi mieszkania względem właścicieli innych mieszkań np. o możliwości wyłącznego korzystania z tarasu.

dział II „Własność” – tu określona jest osoba aktualnego właściciela oraz podstawa jego własności. W księdze zupełnej, powinna znajdować się w dziale II historia wszystkich właścicieli mieszkania,

dział III „Prawa, roszczenia i ograniczenia” – w tym dziale zamieszczane są informację o obciążeniach ciążących na mieszkania, np. o prawie dożywocia lub egzekucji komorniczej.

oraz dział IV „Hipoteka”, gdzie podano wszystkie informację o hipotece na nieruchomości.

Sprawdzamy też stan prawny lokali w innych miastach!

Sprawdzamy też umowy deweloperskie i rezerwacyjne

Zobacz

Dokonujemy też odbiorów technicznych mieszkań

Zobacz