Jak czytać księgę wieczystą

W gąszczu informacji zawartych w księgach wieczystych nietrudno przeoczyć istotne informacje. Dowiedz się jak poprawnie czytać księgi wieczyste.
W 2018 r. już klientów!
średnia 5 ze 128 opinii w Google opinie
średnia 5 z 60 opinii w serwisie Facebook

Napisali o nas

Czym jest księga wieczysta?

Księgi wieczyste to system państwowego rejestru informacji o nieruchomościach i ich właścicielach. Dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny, ale warunkiem jest posiadanie numeru księgi. Numer księgi wieczystej zbudowany jest z trzech elementów: kodu sądu rejonowego, właściwego numeru oraz cyfry kontrolnej np. EKW1/000000100/2. Księga wieczysta dostępna jest w dwóch wersjach: aktualnej oraz zupełnej. Treść aktualna podstawowe informacje o stanie prawnym nieruchomości, jednak dla pełnej wiedzy konieczna jest analiza prawna księgi zupełnej. Znając numer księgi wieczystej lokalu można skorzystać z oficjalnej wyszukiwarki ekw dostępnej na stronie ministerstwa sprawiedliwość – przeciętny laik może jednak nie zrozumieć hermetycznych wpisów, a na pewno nie zwróci uwagi na smaczki mogące znacząco zwiększyć ryzyko zakupu nieruchomości (w szczególności, te zawarte w księgach budynku i gruntu). Lepiej zamówić raport z księgi wieczystej Pewny Lokal, w którym znajdują się wszystkie informację z księgi wieczystej lokalu oraz księgi wieczystej budynku, a także analiza prawna przygotowana przez doświadczonego prawnika.

W morzu tabel

Księga wieczysta, a raczej jej dostępna online wersja – EKW (Elektroniczna Księga Wieczysta) – jest zbudowana w oparciu o skomplikowany system tabel określony w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Elektroniczna księga wieczysta dzieli się na działy:

okładkę, czyli  „Oznaczenie księgi wieczystej” – zawierający głównie dane formalne takie jak oznaczenie sądu wieczystoksięgowego, w którym przechowywana jest papierowa wersja księgi, czy  informacje o dacie założenia księgi wieczystej. Ważną informacją w tym dziale jest oznaczenie typu nieruchomości, której dotyczy księga wieczysta; czyli to czy jest to mieszkanie własnościowe, czy też spółdzielcze własnościowe.  

dział I-O „Oznaczenie nieruchomości” – tu zawarte są informację dotyczące samego mieszkania: jego powierzchnia, adres, przynależności (czyli np. piwnica), piętro oraz pomieszczenia z których składa się mieszkanie. W dziale tym podany jest też numer księgi wieczystej bloku i gruntu.

dział I-SP „Spis praw związanych z własnością”. Ten dział zawiera informację o prawach przysługujących właścicielowi mieszkania względem właścicieli innych mieszkań np. o możliwości wyłącznego korzystania z tarasu.

dział II „Własność” – tu określona jest osoba aktualnego właściciela oraz podstawa jego własności. W księdze zupełnej, powinna znajdować się w dziale II historia wszystkich właścicieli mieszkania,

dział III „Prawa, roszczenia i ograniczenia” – w tym dziale zamieszczane są informację o obciążeniach ciążących na mieszkania, np. o prawie dożywocia lub egzekucji komorniczej.

oraz dział IV „Hipoteka”, gdzie podano wszystkie informację o hipotece na nieruchomości.

Jak to działa?

Nasze usługi są banalnie proste

odbiór techniczny lokalu

Sprawdzamy teżstan techniczny

Punktujemy ryzyka prawne przy kupnie mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym.

Sprawdź stan techniczny mieszkania
Zamówienie

Wystarczy, że podasz numer księgi wieczystej lokalu lub załączysz projekt umowy deweloperskiej.

Sprawdź umowę deweloperską i księgi wieczyste
Analiza

Badamy księgi wieczyste i dokumenty od dewelopera przy pomocy naszego nowoczesnego oprogramowania.

Raporty o stanie prawnym i technicznym nieruchomości do 24 godzin
Finalny raport

Przesyłamy przejrzysty raport w formacie pdf na e-mail klienta 48h po złożeniu zamówienia.

Zamów usługę

Sprawdzamy teżstan prawny

odbiory mieszkań

Oferujemy usługę odbioru technicznego. Nasi inżynierowie sprawdzają mieszkania i domy.

Zamów odbiór mieszkania
Zamówienie

Podajesz miasto i metraż mieszkania, a nasi pracownicy umawiają odbiór mieszkania przez inżyniera.

Zamów wizytę techniczną w mieszkaniu
Wizyta

W czasie odbioru mieszkania inżynier lub inspektor budowlany m.in. sprawdza jego zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.

Raporty o stanie prawnym i technicznym nieruchomości do 24 godzin
Dokumentacja

Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.

Zarezerwuj termin odbioru
Zobacz, w czym jesteśmy lepsi od konkurentów
Sprawdzamy też stan prawny lokali w innych miastach!

Sprawdzamy też umowy deweloperskie i rezerwacyjne

Zobacz

Dokonujemy też odbiorów technicznych mieszkań

Zobacz