Księgi wieczyste forum prawne

Zakup nieruchomości jest na tyle poważnym krokiem, że podjęcie finalnej decyzji o jej kupnie powinno być poprzedzone szczegółowym sprawdzeniem między innymi jej stanu prawnego.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym?
Dowiedz się więcej o tym, jak możemy Ci pomóc

Czym są księgi wieczyste?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z naszym prawnikiem.

Spis treści:

1. Księgi wieczyste online
2. Księga wieczysta - działy
3. Numer księgi wieczystej - jak znaleźć

Najważniejsze informacje znajdziemy w księdze wieczystej prowadzonej dla wybranego przez nas domu lub mieszkania, a w przypadku zakupu na rynku pierwotnym - dla gruntu, na którym realizowana jest inwestycja.

1. Księgi wieczyste online

W Internecie znajdziemy liczne fora prawne, na których możemy często odszukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania z zakresu wiedzy odnośnie zawartości ksiąg wieczystych. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zwrócenie się z wszelkimi pytaniami i wątpliwościami do prawnika, specjalizującego się w prawie nieruchomościowym. Usługę audytu prawnego oferuje swoim klientom Pewny Lokal. W jego ramach sprawdzana jest księga nieruchomości i gruntu, a w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek niezgodności bądź nieprawidłowości w raporcie, przygotowywanym w ramach podsumowania audytu, znajdziemy rekomendacje, dotyczące dalszych działań.

Samodzielnie, w celu podstawowego sprawdzenia stanu wieczystoksięgowego interesującej nas nieruchomości, możemy bezpłatnie zapoznać się z treścią jej księgi wieczystej w formie elektronicznej w ramach systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Na stronie  https://ekw.ms.gov.pl/ sprawdzić można treść aktualną lub zupełną księgi, a także zamówić odpis z księgi, jeżeli taki jest nam potrzebny, przy czym jest to już usługa odpłatna. Jedynym warunkiem, który należy spełnić, aby uzyskać dostęp do zawartości księgi, jest znajomość jej numeru.

Analiza ksiąg wieczystychNasi prawnicy przeprowadzą dokładną analizę księgi wieczystej mieszkania i domu

2. Księga wieczysta - działy

W celu weryfikacji sytuacji prawnej nieruchomości konieczne jest sprawdzenie wszystkich czterech działów księgi, ponieważ w każdym z nich znajdziemy ważne z punktu widzenia potencjalnego nabywcy informacje.

Dział I zawiera podstawowe dane na temat nieruchomości, w tym jej lokalizację i powierzchnię. W dziale II znajdziemy oznaczenie właściciela, a także podstawę, na jakiej doszło do nabycia nieruchomości, a także formę własności (np. użytkowanie wieczyste lub własność). Dział III zawiera wpisy dotyczące istniejących służebności, praw i roszczeń (np. prawo pierwokupu, dzierżawy), roszczeń na przykład z umów przedwstępnych oraz innych, z wyjątkiem hipoteki. O potencjalnych obciążeniach hipoteki dowiemy się z działu IV księgi, gdzie wskazane będą dane wierzyciela oraz wysokość hipoteki.

3. Numer księgi wieczystej - jak znaleźć

Sprawdzenie księgi wieczystej może okazać się niemożliwe jeżeli nie znamy jej numeru. Najbardziej oczywistym sposobem na jego poznanie jest poproszenie o niego sprzedającego. Jeżeli jednak takiej możliwości nie mamy, wówczas możemy spróbować uzyskać numer w sądzie wieczystoksięgowym (w tym celu konieczne jednak będzie udowodnienie swojego interesu prawnego, co może okazać się trudne). Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi, oferowanej przez liczne serwisy internetowe, polegającej na odpłatnym (ok. 40 zł za jeden numer) udostępnieniu numeru księgi nieruchomości na podstawie posiadanego numeru działki lub jej adresu administracyjnego.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić księgę wieczystą.

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników.

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Czy reprywatyzacja mieszkań jest problemem dla kupujących mieszkanie?

Dowiedz się z naszego filmu.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka