Zamów pomoc prawną

Umowa deweloperska - kruczki

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym trzeba się liczyć z zawarciem umowy deweloperskiej. Najczęściej jest to wielostronicowy dokument, który przed podpisaniem powinno się dokładnie przeanalizować.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Mimo, iż znaczna większość umów jest zgodna z prawem, wciąż zdarzają się nieuczciwi deweloperzy, którzy narażają nabywców na podpisanie niekorzystnej dla nich umowy, kamuflując między różnymi zapisami klauzule, które niewłaściwie dbają o prawa i interesy konsumentów.

Koszt zawarcia umowy deweloperskiej

Zgodnie z ustawą deweloperską, umowa deweloperska musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Z obowiązkiem tym wiąże się konieczność zwrócenia się do notariusza, któremu za dokonaną czynność przysługuje stosowne wynagrodzenie. Część deweloperów przenosi w umowie obowiązek zapłaty za czynności notarialne na nabywców. Jest to niezgodne z literą prawa, ponieważ ustawa deweloperska mówi wprost, iż koszt zawarcia umowy deweloperskiej wraz ze sporządzeniem wypisów aktu notarialnego ponoszą strony w częściach równych. Deweloper ma jedynie prawo, do obciążenia nabywcy w całości kosztem zawarcia umowy przenoszącej własność, ponieważ ustawa tego nie reguluje wprost, pozostawiając tę kwestię do uzgodnienia stronom.

Prawo do obciążenia gruntu hipoteką

Zagłębiając się w treść umowy deweloperskiej, warto poszukać informacji, czy przypadkiem deweloper nie zawarł w niej klauzuli przyznającej mu prawo do obciążenia gruntu hipoteką na dowolnym etapie realizacji inwestycji. Jeśli znajdziesz taki zapis w proponowanej przez dewelopera umowie, upewnij się, że ten zobowiąże się do bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu przed podpisaniem umowy przenoszącej własność. Ma to kluczowe znaczenie dla nabywcy, ponieważ w polskim prawie hipoteka nie jest przypisana do osoby, lecz do gruntu. Oznacza to, że jeśli deweloper obciąży nieruchomość hipoteką i nie zobowiąże się do przedłożenia Ci promesy, wówczas, jako nabywca lokalu to właśnie Ty staniesz się dłużnikiem a bank będzie mógł skutecznie dochodzić swoich praw wobec Ciebie.

Kruczki dotyczące odbioru mieszkania

Czytając przedłożony projekt umowy deweloperskiej, sprawdź koniecznie czy deweloper nie zastrzegł sobie w niej prawa do dokonania jednostronnego odbioru lokalu, w przypadku niestawiennictwa nabywcy podczas odbioru technicznego. Jest to klauzula niedozwolona i bardzo niebezpieczna z punktu widzenia konsumenta. Zgodnie z tym zapisem, deweloper miałby prawo do dokonania odbioru technicznego i samodzielnego stwierdzenia, że nieruchomość, którą ma przekazać jest zgodna z umową. Dodatkowo, zapis ten grozi pozbawieniem nabywcy prawa dochodzenia roszczeń w związku ze stwierdzonymi wadami lokalu.

Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem:  797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.
Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka