Zarezerwuj odbiór

Pomiar wilgotności wylewki

Jak w fachowy sposób ocenić poziom wilgotności wylewki w mieszkaniu? Jakie narzędzie będzie niezbędne do tego rodzaju badania? Odpowiedź w naszym poradniku.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Wilgotność wylewki – pomiar

Odbiór mieszkania z precyzyjnym pomiarem zawartości wilgoci w podkładzie podłogowym umożliwia zidentyfikowanie problemów które są kluczowe przy wykańczaniu podłóg, np. płytek lub parkietu. Nieinwazyjne badania dokonywane są urządzeniami posiadającymi certyfikaty kalibracji, więc będą trudne do podważenia przez dewelopera. Zdarza się, że przez naglące terminy, wylewki nie mają dostatecznego czasu na związanie i wyschnięcie. Problemem mogą być też zawilgocenia powstałe wskutek nieszczelności, awarii bądź błędnie wykonanych hydroizolacji.

Dzięki dokładnemu pomiarowi wilgoci w posadzce stwierdzimy, czy wilgotność posadzki jest  odpowiednia do zastosowania desek, paneli, płytek lub innych okładzin podłogowych. Pomiary dokonywane przez odpowiedni wilgotnościomierz są zgodne z normami ASTM F2170 oraz ASTM F2659. Odczyty wilgotności dokonywane są na głębokości 30-80 mm i dają obraz zawilgocenia całego profilu jastrychu.

Kontrola jastrychu

Pamiętajmy, że zawsze przed ułożeniem podłogi należy zweryfikować jakość podłoża. Pomiar jastrychu ma ogromny wpływ na późniejsze użytkowanie, które musi znosić podłoga. W pierwszej kolejności należy sprawdzić równość podłoża. Dopuszczalna odchyłka to dwa milimetry odchyłu na powierzchni dwóch metrów. Kolejnym etapem jest kontrola podłogi za pomocą specjalnego wilgotnościomierza. Kontrolę tego typu urządzeniem można zlecić firmie Pewny Lokal podczas odbioru mieszkania. Specjalista, który doskonale umie interpretować wskazania wilgotnościomierza sprawdzi czy wylewka spełnia odpowiednie normy.

Pamiętajmy, że aby przystąpić do kładzenia podłóg w mieszkaniu, wylewka musi spełnić określone parametry. Położenie podłogi na nierównej albo wilgotnej wylewce będzie miało oczywiście opłakane skutki.

Wylewka powinna być:

- równa – jeżeli występują większe nierówności niż te zawarte w normach należy zobowiązać dewelopera do sfrezowania wylewki

- twarda – w zależności od wybranego typu podłogi musimy mieć pewność co do odpowiednich parametrów wylewki

- zwarta – nie może dochodzić do rozwarstwień wylewki

- wolna od spękań

- pozbawiona uskoków

- odpowiednio wilgotna – z zachowaniem parametrów, o których pisaliśmy powyżej.

Nowoczesna technika przy odbiorach mieszkań

Pamiętajmy, że zlecając odbiór mieszkania specjaliście będziemy mieli pewność, że nie tylko podłogi zostaną dokładnie sprawdzone, ale także wszystkie inne elementy mieszkania. Jeżeli chcemy mieć pewność, że mieszkanie nie kryje przykrych niespodzianek możemy sprawdzić je za pomocą kamery termowizyjnej i lasera krzyżowego. Badanie termowizyjne pozwoli na sprawdzenie czy gdzieś nie kryją się zawilgocenia, zacieki, ogniska korozji biologicznej, a także mostki termiczne. Laser krzyżowy służy do sprawdzenia m.in. odchyłki płaszczyzny sufitu czy też odchyłki płaszczyzny posadzki w skali całego mieszkania. Pamiętajmy, że odbiór mieszkania to w zasadzie jedyny moment w którym możemy zobowiązać dewelopera do naprawy usterek na jego koszt.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w odbiorze technicznym mieszkania to zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub pisząc na adres mailowy – kontakt@pewnylokal.pl

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Zobacz, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania

Obejrzyj krótki film instruktażowy o odbiorze mieszkania z inżynierem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka