Czy deweloperzy upadną?

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Upadłość deweloperów - czy jest możliwa, ceny mieszkań, prognoza

Dość trudny dla wszystkich 2022 rok nie daje zbyt wiele nadziei na to, że w 2023 będzie lepiej chociażby na rynku nieruchomości. Stąd pojawiają się obawy nie tylko kupujących, ale przede wszystkim deweloperów. CI, choć nadal planują kolejne inwestycje, obecnie zmagają się z wieloma problemami i mają przed sobą niepewny czas. Czy ceny mieszkań w 2023 drastycznie spadną, a deweloperzy znaczną upadać? Jakich zmian na rynku nieruchomości należy się w związku z tym spodziewać? 

Potrzebujesz pomocy prawnika przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej?

Zamów pomoc doświadczonego adwokata!

 • W umowie deweloperskiej średnio znajdujemy kilka bardzo niebezpiecznych dla nabywcy klauzul.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów deweloperskich.
 • Deweloperzy po naszej interwencji zmieniają niebezpieczne postanowienia umowne.

Gwarancja wyłapania niebezpiecznych klauzul.
Doświadczeni adwokaci.
Analizy umów nawet w 24 h.

Zamów analizę

Co dalej z cenami mieszkań?

Za metr kwadratowy mieszkania do 35 metrów kwadratowych usytuowanego w Warszawie, w II kwartale 2021 roku trzeba było zapłacić średnio 11 045 zł. Metr kwadratowy mieszkania o tych samych parametrach w II kwartale 2022 roku kosztował już 12 192 zł. Ceny cały czas rosną, a są powodowane wszelkimi wydarzeniami, jakie mają miejsce na świecie, w tym również w Polsce. Same koszty materiałów budowlanych i robocizny generują wysokie ceny mieszkań, nie wspominając już o dostępności surowców i siły roboczej.

Wydaje się więc, że nie ma co spodziewać się lepszych czasów – przynajmniej w tak kapitałochłonnej dziedzinie, jak nieruchomości. Czy to może oznaczać kłopoty deweloperów? A może jakieś poważniejsze problemy na całym rynku nieruchomości? Warto też zastanowić się, czy pomimo ewentualnego spadku cen mieszkań kogokolwiek będzie jeszcze na nie stać. Bo spadek cen domów i mieszkań nie ma wpływu na potencjalny wzrost oszczędności kupujących oraz ich zdolność kredytową. Te kwestie spędzają sen z powiek coraz większej liczbie konsumentów.

Czy ceny mieszkań spadną w 2023?

Jak na razie ceny mieszkań rosną. Czy w związku z tym w 2023 będziemy mogli liczyć na ich spadek? Trudno w tym przypadku cokolwiek przewidzieć. Wiele osób jednak spodziewa się, że ceny te będą mimo obecnej sytuacji nieco spadać w ciągu kilku lat. W niedługim czasie być może jeszcze utrzymają się na obecnym poziomie, może nawet będą windować o jakieś 3-5 proc. rok do roku. Jednak z czasem zaczną spadać. Będzie to spowodowane załamaniem popytu na rynku nieruchomości. Może to prognozować kłopoty deweloperów. 

Według części analityków pierwszych spadków cen (przynajmniej w niektórych regionach) należy wyczekiwać na przełomie 2022 i 2023 roku. Niektórzy w związku z tym zastanawiają się, czy warto wstrzymać się z kupnem mieszkania do początku przyszłego roku. To zależy, ponieważ wpływ na decyzję ma bardzo wiele czynników. Bo jeśli przykładowo ktoś już teraz ma wybraną atrakcyjną ofertę mieszkania, to musi liczyć się z tym, że za jakiś czas może być już niedostępna, zatem zwlekanie okaże się jednak błędem.


Zniszony, żółty znak drogowy z przekreślonym słowem bankruptcy, który odnosi się do perspektywy upadłości deweloperów. Zły czas dla deweloperów  nadchodzi wielkimi krokami. Dowiedz się, jak z tego skorzystać lub uniknąć kłopotów związanych z upadłością wykonawców nieruchomości.


Kryzys nieruchomości 2023 – czy nastąpi?

Wiadomo już, że z biegiem czasu ceny materiałów budowlanych i działek mogą drożeć. Drożeć zapewne będzie też siła robocza. Możliwe jest również, że trudno będzie o kredyty, a deweloperzy zostaną zmuszeni do sprzedawania mieszkań po znacznie niższych cenach, aby odzyskać chociaż część zainwestowanych pieniędzy. Pytanie więc, czy to może oznaczać chwilowe kłopoty deweloperów, czy może poważny kryzys branży nieruchomości? 

Darmowy poradnik Umowa deweloperska
tutorial cover
Darmowy poradnik Umowa deweloperska Podaj telefon, na który wyślemy link
Kliknij po więcej darmowych poradników

Ogólnie można mówić o trudnych czasach dla rynku deweloperskiego, które nadchodzą wielkimi krokami. Okres dekoniunktury trwać będzie minimum dwa, a może i trzy lata. Trzeba pamiętać, że w tym czasie na sprzedaż w ramach rynku wtórnego mogą trafić te całkiem młode mieszkania, których obecni właściciele nie są już w stanie spłacać. Wówczas mocną konkurencją dla nowych mieszkań będą te pochodzące właśnie z rynku wtórnego. Najwięcej zyskają na tym klienci gotówkowi, gdyż będą mogli skorzystać z niejednej atrakcyjnej oferty. 

Przyszłość jest na chwilę obecną trudna do przewidzenia. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że w 2023 roku nastąpi kryzys na rynku nieruchomości, ani też temu zaprzeczyć. Kluczowa będzie nadchodząca zima i to, w jaki sposób będzie kształtować się inflacja.

Co stanie się z deweloperami w 2023? 

Jak już wiadomo, w jednym z realnych scenariuszy deweloperzy w 2023 będą zmuszeni do pewnego obniżania cen oferowanych mieszkań. Muszą też nastawić się na jeszcze większe chęci podejmowania negocjacji przez kupujących. Może to oznaczać kłopoty deweloperów, zwłaszcza tych mniejszych, którzy dopiero gruntują swoją pozycję na rynku nieruchomości. Całkiem możliwe, że sytuacja ta doprowadzi do bankructwa najmniejsze firmy deweloperskie. Ten trudny czas przetrwają jedynie marki o silnej pozycji na rynku, z dużym kapitałem. 

Należy jednak wziąć pod uwagę to, że żyjemy w czasach bardzo nieprzewidywalnych. W ostatnich miesiącach wydarzyły się rzeczy, które wielu osobom nawet nie przechodziły wcześniej przez myśl. Trudno jest więc prognozować, co rzeczywiście będzie działo się na rynku nieruchomości, czy będą to tylko przejściowe kłopoty deweloperów, czy poważne problemy dla całego rynku. 

Ewentualne kłopoty deweloperów mogą oznaczać też utrudnienia dla kupujących. Dlatego rozważając zakup mieszkania teraz, czy później, trzeba koniecznie dobrze się do tej transakcji przygotować. Trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę to, że deweloperzy mogą bankrutować, nim zdążą wybudować kolejne bloki ze sprzedanymi już mieszkaniami. Dlatego, jeżeli planujesz zakup mieszkania, zajrzyj na stronę https://pewnylokal.pl/. Jako kancelaria prawa nieruchomości, oferujemy profesjonalną analizę umowy deweloperskiej. Dokonujemy jej nawet w 24 godziny. Mamy w tym zakresie wieloletnie doświadczenie, co gwarantuje satysfakcję ze współpracy z naszą kancelarią. Odwiedź naszą stronę: https://pewnylokal.pl/lp/analizy-umow-z-deweloperem.php, gdzie uzyskasz więcej informacji na temat naszej usługi i działalności kancelarii. Pamiętaj, że zabezpieczenie swoich interesów na etapie podpisywania umowy deweloperskiej jest w stanie uchronić cię przed wieloma kłopotami w tych niepewnych czasach.


dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Analiza dokumentacji prawnej z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
o metrażu
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka