Zarezerwuj odbiór

Lista referencyjna odbioru mieszkania

Po zakupie mieszkania od dewelopera czeka nas odbiór techniczny. W artykule przedstawiamy listę referencyjną odbioru mieszkania.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Lista referencyjna

Lista referencyjna to nic innego jak lista kontrolna, którą należy wypełnić w czasie odbioru technicznego lokalu. W sieci można znaleźć wiele artykułów na temat elementów, które należy sprawdzić w czasie odbioru technicznego mieszkania. Niestety wiele z nich jest pisana przez osoby bez żadnego doświadczenia i wiedzy na temat norm budowlanych oraz sztuki budowlanej. Podczas odbioru technicznego deweloper zwykle dysponuje też swoją listą referencyjną. Odbiór techniczny polega na sprawdzeniu lokalu pod kątem wad i usterek i zobowiązaniu dewelopera do naprawienia ich. Z tego powodu zwykle listy referencyjne od dewelopera będą niskiej jakości i nie wymienią wszystkich istotnych elementów na które należy zwrócić uwagę. Więcej o liście kontrolnej przeczytaj w naszym artykule.

Co sprawdzić w czasie odbioru?

W czasie odbioru technicznego sprawdźmy:

  • podłogi i wylewki oraz ich dopuszczalne odchyłki
  • instalacje elektryczną i grzewczą
  • metraż lokalu i przynależności
  • okna, parapety i drzwi
  • stan liczników
  • stan techniczny przynależności
  • ściany i kąty
  • rozkład mieszkania
  • balkony

 

Podczas odbioru technicznego nie należy się śpieszyć. Trzeba spokojnie i rzetelnie sprawdzać każdy element lokalu, aby później nie żałować, że o czymś zapomnieliśmy. Kierując się na odbiór powinniśmy być wyposażeni w podstawowy sprzęt taki jak poziomica, probówka, kątownik. Sprawdź checklistę odbioru u dewelopera.

O czym jeszcze pamiętać?

Odbiór techniczny to jedyny moment, w którym możemy zobowiązać dewelopera do naprawienia wad i usterek stwierdzonych protokołem odbioru. Warto pomyśleć o wykorzystaniu tego momentu na dokładne sprawdzenie lokalu przy pomocy innej osoby. W takim wypadku sprawdza się wynajęcie niezależnego specjalisty (inżyniera lub inspektora budowlanego). Taka osoba przyjedzie na miejsce i sprawdzi dokładnie lokal. Dysponuje on całą gamą sprzętu (np. łata, poziomica, pirometr etc.), a jego koszt może zwrócić się wielokrotnie, jeżeli znajdzie istotną wadę lub usterkę, która może nas kosztować tysiące złotych. Duża zaletą inżyniera jest jego wiedza i wprawa w znajdowaniu usterek. Pomoże on też w spisaniu wad i usterek oraz będzie na bieżąco tłumaczył co sprawdza i czym może grozić nienaprawienie usterki.

Napisz na kontakt@pewnylokal.pl Znajdziemy najlepszego specjalistę i termin na Twój odbiór!

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 6 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka