Zamów pomoc prawną

Umowa deweloperska zwrot pieniędzy

Jeżeli podpisujemy umowę deweloperską to pieniądze, które wpłacamy znajdują się na rachunku powierniczym. Jeśli następuje odstąpienie od umowy deweloperskiej, wówczas środki są zwracane.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Spis treści:

1. Kiedy następuje zwrot pieniędzy z rachunku powierniczego
2. Rachunki powiernicze – kto zwraca pieniądze?

1. Kiedy następuje zwrot pieniędzy z rachunku powierniczego

W zależności czy deweloper otrzymał już te środki pieniężne, to albo nam je zwraca, albo są one zabrane z rachunku powierniczego. Ważne jest, aby zastrzec termin, w jakim deweloper powinien zwrócić nam pieniądze. Jeśli nie mamy określonego terminu, a chcielibyśmy te środki odzyskać jak najszybciej, to deweloper ma ok. 30 dni na ich zwrot.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby środki były spłacone? Dopóki nabywca nie zgodzi się na wykreślenie z księgi wieczystej roszczenia o przeniesienie własności lokalu, to środki, jakie mają być zwrócone nabywcy, będą nadal blokowane przez dewelopera. Rozwiązanie umowy będzie wymagało formy aktu notarialnego, gdzie zostaną unieważnione zobowiązania stron względem siebie. Jednakże nabywca nie otrzyma zwrotu wszystkich środków, jakie przeznaczył deweloperowi, gdyż może on żądać podczas rozwiązywania umowy części jakiejś kwoty.

2. Rachunki powiernicze – kto zwraca pieniądze?

W przypadku otwartego rachunku powierniczego wyróżniamy dwa rodzaje: gwarancja bankowa oraz gwarancja ubezpieczeniowa. W przypadku pierwszej to bank zwraca nam pieniądze, jeśli nastąpi odstąpienie od umowy czy upadłość dewelopera, bez zbędnych przeszkód. Natomiast w drugim przypadku za zwrot pieniędzy odpowiada zakład ubezpieczeniowy. Niestety treść obu gwarancji może być różnie skonstruowana i może wcale nie przynieść korzyści dla nabywcy. Ważne jest, aby prawnik sprawdził, co nam przysługuje w danym rachunku powierniczym i czy nabywca ma szanse na odzyskanie pieniędzy. Jeżeli nastąpi sytuacja, gdzie bank wypowiada umowę w związku z rachunkiem powierniczym, wówczas deweloper powinien założyć nowy rachunek w terminie do 60 dni. Jeżeli deweloper nie przeniesie rachunku powierniczego lub nie wyda polecenia na przelanie pieniędzy na inny rachunek, bank zwróci pieniądze nabywcy.

Podsumowując, najważniejsze jest, aby w umowie zastrzegać terminy zwrotu pieniędzy, jeżeli strony nie wywiążą się z umowy, czy dojdzie do jej zerwania. Jeżeli odstąpienie od umowy następuje, a w umowie są przesłanki do takiej możliwości, nabywca nie zwraca żadnych kosztów deweloperowi, gdyż umowa jest traktowana jako niezawarta.

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka