Zamów pomoc prawną

Wiarygodny deweloper

Jak wybrać wiarygodnego dewelopera? Gdzie szukać informacji na jego temat? Nasz artykuł odpowiada m.in. na te pytania.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?

Czy szukając ofert wakacyjnych przeglądasz strony wyłącznie popularnych biur podróży? Takich, które mają mnóstwo pozytywnych opinii lub z ich usług skorzystali już Twoi znajomi? A w przypadku chęci wzięcia pożyczki lub kredytu? Czy wybierzesz sprawdzony bank? Dlaczego więc  miałbyś inaczej postąpić w przypadku zawarcia umowy z deweloperem?

Sprawdź dewelopera

Podejmując decyzję, co do dewelopera, z którym podpiszesz umowę, warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę lokalu. Rozważając kupno domu lub mieszkania warto bowiem zdecydować się na pomoc doświadczonego fachowca, który słynie z rzeszy zadowolonych nabywców. Czasami za niską ceną stoi coś więcej, niż tylko okazja.

Gdzie znaleźć informacje na temat dewelopera?

  • Prasa, internet

W pierwszej kolejności, chcąc dowiedzieć się czegoś więcej na temat dewelopera oraz inwestycji, spróbuj poszukać o nim informacji w internecie czy lokalnej prasie. Sprawdź zatem inwestycję deweloperską pod kątem niepokojących informacji, które wzbudziłyby Twoje wątpliwości co do wiarygodności dewelopera. Być może znajdziesz tam również opinie nabywców, dotyczące tego, jak deweloper wywiązuje się z zawartej umowy oraz jaki finał miały prowadzone przez niego przedsięwzięcia.

  • UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) realizuje rządową politykę dotyczącą ochrony konsumentów. Do kompetencji Prezesa UOKiK należy m. in. prowadzenie postępowań administracyjnych dotyczących przedsiębiorców, którzy stosują we wzorcach umów klauzule niedozwolone. Warto zatem sprawdzić, czy deweloper, od którego zamierzasz kupić mieszkanie był w przeszłości „negatywnym bohaterem” postępowań prowadzonych przez UOKiK. Negatywne decyzje skierowane w przeszłości przeciwko deweloperowi nie świadczą najlepiej o tym, jak podchodzi on do swoich klientów i konsumentów.

Warto jednak pamiętać, że UOKiK wszczynał postępowanie w stosunku do wielu deweloperów, w tym tych największych i cieszących się dużą renomą, więc fakt, że w przeszłości toczyło się postępowanie przeciwko deweloperowi, nie przesądza w pełni o jego wiarygodności.

Doświadczenie dewelopera

Zgodnie z polskim prawem, w dołączonym do umowy prospekcie informacyjnym, deweloper powinien udokumentować swoje doświadczenie podając przykłady ukończonych inwestycji. Dzięki temu, choć w pewnym stopniu będziesz mógł ocenić czy dany deweloper jest wiarygodny. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z ustawą deweloperską, deweloper nie może przedstawić w prospekcie doświadczenia innych spółek ze swojej grupy kapitałowej. Może to zatem oznaczać, że deweloper ma w istocie spore doświadczenie w budowie i oddawaniu budynków mieszkalnych, jednakże tę konkretną inwestycję realizuje po prostu poprzez specjalnie powołaną w tym celu spółkę.

Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem:  797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.
Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka