Zamów pomoc prawną

Czy umowa deweloperska jest obowiązkowa?

Umowa deweloperska to konieczny dokument przy zakupie mieszkania lub domu od dewelopera. W artykule wyjaśniamy kluczowe informacje, które przybliżą nas do podpisania bezpiecznej umowy.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Kiedy umowa deweloperska jest konieczna?

Obecnie umowa deweloperska jest konieczna, gdy decydujemy się na zakup mieszkania lub domu zrealizowanego przez dewelopera. Jest to pierwszy etap, który potwierdza nasz wybór. Umowę podpisuje się przed notariuszem, urzędnikiem państwowym, ale treść umowy deweloperskiej bywa negocjowana. Warto zatem wcześniej omówić poszczególne zapiski, by zostały tam zawarte wszystkie informacje, które nas interesują.

Umowa deweloperska, a ustawa deweloperska

Należy pamiętać, że ustawa deweloperska reguluje część zapisów, jakie powinny zostać zawarte w umowie deweloperskiej. Nie podlegają one dyskusji, ponieważ bez nich umowa byłaby niekompletna. 

Są jednak też treści, na które finalnie możemy mieć wpływ i które warto wcześniej przeczytać i przeanalizować, a także poprosić o dopisanie. 

Przykładem może być kwestia związana z możliwością odstąpienia od umowy. Jeśli umowa deweloperska tego nie uwzględnia, można spodziewać się kar umownych, które trzeba będzie uiścić na rzecz dewelopera, a jeśli nie mamy ostatecznej decyzji kredytowej i jest prawdopodobieństwo, związane z koniecznością odstąpienia od umowy, warto taką adnotację zamieścić w umowie, byśmy mogli odstąpić od umowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Warto również zadbać o doprecyzowanie terminu zakończenia prac i terminu odbioru czy przeniesienia własności, a także doprecyzować kwestie wynikające z różnic w metrażu, czy kar umownych. 

Prospekt informacyjny – obowiązkowy załącznik

Ważnym elementem umowy deweloperskiej jest prospekt informacyjny, który jest załącznikiem do umowy deweloperskiej, dlatego musi być z nią spójny. Prospekt zawiera informacje, które zostały ściśle określone w ustawie deweloperskiej. Ma on wygląd tabelki, jednakowej dla każdego dewelopera, przez co jest czytelny i ułatwia porównywanie prospektów różnych deweloperów. Warto zwrócić uwagę, czy dane zawarte w prospekcie są zgodne ze stanem fatycznym i przeanalizować, czy wszystkie pola są wypełnione. Jeśli w prospekcie informacyjnym znajdują się jakieś niejasności, warto je wytłumaczyć, ponieważ prospekt powinien potwierdzać rzetelność dewelopera.

Co zrobić, żeby podpisać bezpieczną umowę deweloperską?

Umowa deweloperska jest bardzo ważnym elementem, spajającym relację inwestora z deweloperem. W przypadku jakichkolwiek problemów, nasza firma bardzo chętnie doradzi lub wykona analizę umowy deweloperskiej. Mamy doświadczenie i wiemy, że bardzo często umowy deweloperskie nie są wystarczająco czytelne dla potencjalnych klientów. Nie zawsze też zawierają informacje, na których zależy inwestorom. Jesteśmy w stanie pomóc dopasować umowę do potrzeb indywidualnych klienta, wskazać to, co ważne, ponieważ w Pewnym Lokalu pracują wyłącznie doświadczeni w tej branży prawnicy i radcy prawni.

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 10 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka