Zarezerwuj odbiór

Porysowane okna przy odbiorze mieszkania

Co zrobić jeśli w naszym nowym mieszkaniu zauważymy rysy na szybach? Czy deweloper będzie w stanie usunąć tego typu wady? Odpowiedź w naszym poradniku.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Każdy z nas odbierając mieszkanie chce, aby było ono idealne i pozbawione usterek. Niestety mieszkania bez wad niestety nie istnieją. Wchodząc do mieszkania zwracamy uwagę na to co widać za oknem. Niestety tutaj pojawia się zgrzyt, gdy widok z okna przesłaniają nam większe lub mniejsze rysy. Czy możemy żądać od dewelopera usunięcia rys? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.

Jak sprawdzić okna?

Jak zabrać się za sprawdzenie okien? Najlepiej dokonywać tego przy dziennym świetle, niestety nie zawsze mamy wpływ na porę odbioru. Zaczynamy od sprawdzenia okien z bliskiej odległości, aby zweryfikować czy mamy do czynienia ze zwykłymi zaciekami czy też są to zarysowania. Następnie odsuwamy się od szyby na odległość około 1,5 do 2 metrów. Pamiętajmy, aby sprawdzić okna zarówno wewnątrz jak i z zewnętrznej stronie. Bardzo często zdarza się, że ramy okienne ulegają zarysowaniu podczas prac budowlanych. Sprawdźmy również zawiasy, czy okno zamyka i otwiera się w prawidłowy sposób, a same zawiasy nie wydają niepokojących dźwięków. Aby stwierdzić, czy dana rysa mieści się w normie trzeba znać normy budowlane. Samemu będzie nam bardzo ciężko zweryfikować czy dana rysa może podlegać kwestionowaniu. Najlepiej w takim przypadku zaczerpnąć rady inżyniera, który zna normy budowlane i będzie w stanie nam pomóc.

Szczelność okien

Najważniejszym aspektem przy sprawdzeniu okien jest ich szczelność. Nikt z nas nie chce marznąć w nowym mieszkaniu, czy też tracić pieniędzy na ogrzewaniu (ciepło będzie uciekało przez nieszczelności). Duże nieszczelności okien jesteśmy w stanie zweryfikować sami, niestety zdarzają się przypadki, że okno jest nieszczelne, a nie widać tego gołym okiem. Nie wierzmy deweloperom, którzy twierdzą, że szczelność okien można sprawdzić za pomocą włożonej kartki papieru. Jak się uchronić przed taką sytuacją? Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie mieszkania przy użyciu kamery termowizyjnej. Tego typu urządzenia posiadają wyspecjalizowane osoby, zajmujące się zawodowo odbiorami mieszkań. Pamiętajmy, że odbiór mieszkania jest jednym momentem w którym możemy zobowiązać dewelopera do usunięcia usterek na jego koszt.

 

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 32 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka