Zamów pomoc prawną

Rodzaje umów z deweloperem

Z deweloperem można podpisać zarówno umowę deweloperską, rezerwacyjną jak i przedwstępną.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Rodzaje umów deweloperskich

Tak naprawdę, podpisując umowę z deweloperem można stać się stroną wielu rodzajów umów. Poniżej opisujemy, jakie są najczęstsze typy umów podpisywanych przez "deweloperów".

Umowa przedwstępna Niektórzy deweloperzy nie podpisują umów deweloperskich, a jedynie tzw. umowy przedwstępne. Taka umowa może być podpisana po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie mieszkania lub domu. Czasami jednak „nieuczciwi” deweloperzy podpisują nienotarialne „umowy przedwstępne” jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Zob. więcej w tym artykule.

Umowa rezerwacyjna Na rynku pierwotnym umowa rezerwacyjna może oznaczać dwie rzeczy. Taka umowa może poprzedzać zawarcie umowy deweloperskiej – powinna wtedy określać najważniejsze elementy nieruchomości, wskazywać termin zawarcia umowy deweloperskiej oraz określać zasady zwrotu tzw. opłaty rezerwacyjnej. Więcej o umowach rezerwacyjnych znajdziesz tutaj. Czasami „umowy rezerwacyjne” są też podpisywane przez „nieuczciwych” deweloperów przed uzyskaniem przez nich pozwolenia na użytkowanie (zob. więcej tutaj).

Umowa deweloperska Zgodnie z polskim prawem, to jedyna forma umowy, którą powinno zawierać się z deweloperem (czyli przedsiębiorcą sprzedającym „lokale mieszkalne” przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie). Polskie prawo nakazuje deweloperowi umieścić w umowie deweloperskiej pewne obowiązkowe zapisy, które zabezpieczają nabywcę. Niektóre postanowienia umowy deweloperskiej można jednak negocjować (więcej: poniżej). Umowa deweloperska jest zawsze notarialna.

Umowa przenosząca własność Taka umowa zawsze ma formę aktu notarialnego i zawsze jest „druga” w kolejności. Najczęściej umowa przenosząca własność mieszkania jest zawierana już po odbiorze technicznym mieszkania przez nabywcę, który wcześniej podpisał umowę deweloperską. Umowa przenosząca własność mieszkania może być też podpisywana na skutek wcześniejszej notarialnej umowy przedwstępnej (zawartej po uzyskaniu przed dewelopera pozwolenia na użytkowanie).

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 18 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka