Zamów pomoc prawną

Skarga na dewelopera

W dzisiejszym artykule wyjaśniamy gdzie można skierować skargę na nieuczciwego dewelopera.
Potrzebujesz pomocy w sporze z deweloperem? Chcesz odstąpić od umowy albo skłonić dewelopera do zapłaty odszkodowania/zwrotu całości lub części środków?

Dla wielu osób jedną z najpoważniejszych inwestycji i najbardziej wyczekiwanych momentów w życiu jest kupno domu lub mieszkania. Bardzo często taki lokal nabywany jest od dewelopera. Przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania warto jednak sprawdzić dewelopera, ponieważ niestety nie każdy ma dobre intencje i wciąż zdarza się, że deweloperzy próbują oszukać nabywców, którzy zdecydowali się podpisać z nimi umowę. O tym jak sprawdzić dewelopera pisaliśmy w artykule „Wiarygodny deweloper”.

Najczęstsze problemy z deweloperami

Istnieje kilka najczęstszych problemów, z którymi muszą się borykać nabywcy, którzy zawarli umowy deweloperskie z nieuczciwymi deweloperami. Pierwszy z nich to terminy a raczej ich niedotrzymywanie. Wciąż zdarza się, że deweloperzy przeciągają moment zawarcia umowy przenoszącej własność długimi miesiącami. Moment ten jest bardzo wyczekiwanym przez nabywców, zwłaszcza, jeśli podczas odbioru technicznego nie doszło do przekazania kluczy do mieszkania. Innym, lecz równie popularnym problemem jest zatajanie przez deweloperów planowanych w okolicy uciążliwych inwestycji. Dość niedawno miała miejsce sytuacja, kiedy to łódzki deweloper nie informował nabywców o planowanej w bliskim sąsiedztwie budowie kompleksu magazynowo-logistycznego i hal produkcyjnych. Informacja ta jest bardzo istotna i powinna znaleźć się w treści prospektu informacyjnego, zgodnie z ustawowym obowiązkiem dewelopera do poinformowania nabywców o planowanych inwestycjach w promieniu 1 km od przedmiotowej nieruchomości. Pytanie zatem gdzie nabywca powinien się zwrócić w razie podobnych problemów z deweloperem? Odpowiadamy – UOKiK.

Czym jest UOKiK?

UOKiK a raczej Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów z Prezesem na czele stanowi centralny organ administracji państwowej mający na celu ochronę konsumentów. Do jego kompetencji należy m.in. prowadzenie postępowań w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone a także prowadzenie postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Takie postępowanie może zakończyć się:

  • wydaniem nakazu zaniechania kwestionowanych działań,
  • wydaniem nakazem uzunięcia skutków naruszenia,
  • wydaniem decyzji tymczasowej, zgodnie z którą przedsiębiorcaa ma zaniechać określonych działać w celu zapobieżenia poważnym zagrożeniom dla konsumentów,
  • nałożeniem kary pieniężnej.
     

Należy jednak podkreślić, iż UOKiK wszczyna postępowanie w razie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Oznacza to, że aby złożyć skargę na dewelopera nie wystarczy jeden nabywca, wobec którego deweloper nie wywiązuje się z umowy. W takim przypadku najlepiej jest wystosować skargę przez wszystkich poszkodowanych nabywców w danej inwestycji.

Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem:  797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka