Sprzedaż mieszkania bez pośredników, krok po kroku

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Jak sprzedaż mieszkanie bez pośrednika?

W poniższym artykule wyjaśniamy, jak sprzedać mieszkanie bez pośrednika.

Sprzedaż mieszkania bez pośredników wydaje się niedoświadczonym osobom bardzo prosta, dlatego często sami decydują się sprzedaż mieszkania i… na tym tracą. Sprzedaż mieszkania i zajmowanie się potencjalnymi kupującymi nie są łatwym zadaniem. Są bardzo czasochłonne i wymagają wykonania kilku przynajmniej podstawowych kroków, by sprzedać nieruchomość bez pośrednika, z sukcesem i bez obniżania ceny. Podpowiadamy jak krok po kroku przygotować się na sprzedaż mieszkania bez pośredników.

Oszacuj wartość nieruchomości

Pierwszym krokiem w samodzielnej sprzedaży mieszkania jest oszacowanie jego wartości. Najlepiej rozejrzeć się za mieszkaniami o podobnych metrażu i standardzie w podobnej dzielnicy lub mieście. Ceny w dużych miastach bardzo różnią się w zależności od dzielnicy,  a ceny mieszkań w dużych miastach różnią się od tych w małych miasteczkach. Pamiętaj o takich rzeczach podnoszących wartość nieruchomości jak komunikacja miejska z centrum miasta i jej bliskość od mieszkania, szkoły, przedszkola w pobliżu, ale także dostęp do zieleni i cisza, wszak mieszkanie usytuowane blisko klubu techno nie będzie zbyt atrakcyjne.

Wartość mieszkania zależy również od jego stanu wewnętrznego. Czy mieszkanie jest po remoncie, czy ma nowe drzwi, okna, podłogę, w jakim stanie jest budynek i ile lat ma mieszkanie. Wszystko to może bardzo zmieniać cenę.

Jeśli nie jesteśmy w stanie oszacować sami ceny mieszkania, warto zamówić operat szacunkowy, żeby mieć dokładnie czarno na białym potwierdzone, ile możemy za nią uczciwie wziąć. Mieszkanie oczywiście możemy sprzedać drożej jak i taniej niż zawarte jest w operacie.

Zainwestuj w home staging i zdjęcia

Inwestycja w home staging, dobre zdjęcia i porządne sprzątanie mieszkania to chyba najważniejszy krok w jego sukcesywnej sprzedaży. Bez pomocy agencji nieruchomości musimy zadbać oto sami, warto wydając profesjonalnego home statera, który wysprząta i zaaranżuje nasze mieszkanie, tak by świetnie prezentowało się na zdjęciach i w czasie pokazywania go zainteresowanym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo zmienia to odbiór mieszkania i ostatecznie jaka wpływa na jego cenę. Ludzie dużo chętniej kupią mieszkanie czyste, schludne, jasne i wysprzątane niż mieszkanie do generalnego remontu, w którym odpadają tynki i rozchodzi się tu głównie o pierwsze wrażenie.

Jeśli nie masz na to pieniędzy, musisz zadbać o to sam. Poświęć dzień lub więcej na generalne sprzątanie, wyrzuć stare meble, odmaluj ściany na biało, umyj podłogi. Możesz wypożyczyć niektóre meble, żeby ładnie zaaranżować przestrzeń. Dodanie kwiatów i roślin wpłynie kojąco na przestrzeń.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Pamiętaj o dobrych zdjęciach. Profesjonalny fotograf będzie niezastąpiony i pokaże nasza nieruchomość tak, że wyda się większa i ciekawsza, ale nie będzie przekłamywał rzeczywistości, tak by ludzie przychodzący do niej nie doznali szoku. Możesz wykonać zdjęcia sam telefonem, powięź trochę czasu na poczytanie w internecie o tym jak zrobić najlepsze zdjęcia nieruchomości.

Przygotuj dobrze opisaną ofertę na portal

Dobrze i rzetelnie opisana oferta to połowa sukcesu! Możesz skorzystać z usługi profesjonalisty i takie opis powinien kosztować około 100 zł. Możesz napisać go sam. Wypunktuj dobrze zalety mieszkania, ale bądź szczery.

Warto dodać w ofercie, że mieszkanie sprzedajesz bez pośredników i dziękujesz im za oferty. Nie chcesz, żeby następnego dnia po wystawieniu ogłoszenia rozdzwonił się telefon, ale nie z ofertami kupna a z ofertami pomocy w pośredniczeniu w sprzedaży.

Przeszukaj oferty portali

Różne portale oferujące sprzedaż ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości mają różne oferty. Postaraj się porównać je ze sobą i wybierz taki, który jest dla Ciebie najkorzystniejszy. Być może dostaniesz zniżkę na reklamę, która podniesie Twoje ogłoszenie w wyszukiwarce, abo dodatkowe profity. Nie ograniczaj się do jednego miejsca, wystaw ofertę sprzedaży mieszkania na kilku portalach, które Ci pasują.

Wystaw ogłoszenie, reklamę

Po wybraniu interesujących Cię portali sprzedażowych wystaw ogłoszenie, opłać reklamę i czekaj na telefony. Od tej pory będziesz bardzo zajęty, ale dzięki wykonanym odpowiednio wcześniejszym krokom być może uda Ci się sprzedać mieszkanie w lepszej cenie.

Upewnij się, że odbierasz telefony i masz czas dla oglądających

Upewnij się, że masz czas i siły, by pokazywać zainteresowanym mieszkanie z uśmiechem na ustach. Ludzie mniej chętnie kupią mieszkanie od zmęczonego gbura, który robi im łaski, że w ogóle je pokazuje. Bądź sympatyczny i odpowiadaj szczerze na pytania zainteresowanych, odbieraj telefony lub oddzwaniaj. Ludzie zwykle chcą oglądać mieszkanie w weekendy lub po pracy i nie chcą czekać miesiąca na możliwość zobaczenia nieruchomości. Znajdź więc czas w swoim terminarzu i uzbrój się w cierpliwość, powodzenia!

Pamiętaj, że jeśli nie dajesz sobie rady i sprzedaż mieszkania oraz załatwianie dokumentów do sprzedaży przerastają Cię, zawsze możesz skorzystać z usług pośrednika nieruchomości.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 225 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka