Zamów pomoc prawną

Charakter umowy deweloperskiej

W artykule opisujemy czym charakteryzuje się umowa deweloperska. Jakie są podstawowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę podpisując umowę z deweloperem?
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Umowa deweloperska charakter

W odróżnieniu do rynku wtórnego, gdzie przed podpisaniem ostatecznej umowy sprzedaży i przeniesienia własności, na rynku pierwotnym nabywca podpisuje z deweloperem tzw. umowę deweloperską. Jest to umowa w formie aktu notarialnego, który zobowiązuje dewelopera do wybudowania budynku, w którym znajdzie się wyodrębniony w przyszłości lokal. Umowa zobowiązuje do przeniesienia prawa własności tego lokalu na rzecz nabywcy oraz określa ostateczną datę podpisania umowy końcowej. W gruncie rzeczy umowa deweloperska jest bezpieczniejsza od zwykłej umowy przedwstępnej, bo tzw. ustawa deweloperska dokładnie określa najistotniejsze elementy aktu. To wszystko lepiej zabezpiecza nabywcę przed nieuczciwym kontrahentem (np. obowiązek przygotowania określonych załączników, o czym piszemy poniżej).

Załączniki do umowy deweloperskiej

Podpisując umowę z deweloperem z pewnością zostaną przedstawione różne załączniki. Jednym z podstawowych dokumentów jest prospekt informacyjny. To szczególny rodzaj tabeli informacyjnej, która przedstawia podstawowe informacje o deweloperze i inwestycji: numer KRS, strona internetowa, informacje o pobliskich inwestycjach). O prospekcie informacyjnym dowiesz się więcej w naszym artykule. Innym załącznikiem jest standard wykończenia. Jest to informacja dewelopera o technologii wykonania lokalu mieszkalnego oraz części wspólnych budynku. Niestety jego forma nie jest sprecyzowana przez prawo i często deweloperzy załączają bardzo “lakoniczne” standardy. Więcej o standardzie dowiesz się z naszego artykułu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Chociaż ustawa deweloperska dosyć dokładnie określa elementy umowy deweloperskiej i prospektu informacyjnego, to część zapisów może być skonstruowana na niekorzyść nabywcy. Nabywca powinien zwrócić uwagę na wniosek wieczystoksięgowy - jest on kierowany przez notariusza przy podpisywaniu umowy deweloperskiej. Dodatkowo zabezpiecza zobowiązanie dewelopera do podpisania z nabywcą umowy sprzedaży po wybudowaniu lokalu. Ten niestety często jest nieprecyzyjny (brak wzmianki o przynależnościach lub dokładnego opisu lokalu). Inną bolączką jest brak promesy banku na wyodrębnienie lokalu bez hipotek dewelopera. Dzięki niej nabywca już przy podpisaniu umowy deweloperskiej jest zabezpieczony przed przejściem hipotek dewelopera na swój lokal. Zawsze rekomendujemy załączenie tego dokumentu, bo Ustawa Deweloperska milczy na ten temat.

Wyślij umowę, prospekt i inne załączniki do bezpłatnej analizy: kontakt@pewnylokal.pl. 

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 8 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka