Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Kupno mieszkania od dewelopera na co zwrócić uwagę

Opisujemy na co zwrócić uwagę podczas kupna mieszkania od dewelopera.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Porada prawna

Informacje o deweloperze

Szukając idealnego mieszkania lub domu powinniśmy zwrócić uwagę na informacje o deweloperze. Należy sprawdzić odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (dowiemy się np. czy deweloper nie jest w likwidacji). Dobrze też przejrzeć informacje w Internecie i zwrócić uwagę czy nie znajdują się tam niepokojące informacje prasowe. Niektórzy deweloperzy należą do różnych organizacji branżowych (np. Polskiego Związku Firm Deweloperskich), co zwiększa ich wiarygodność. Wiele przydatnych informacji znajduje się na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi aktywną działalność w zakresie ochrony nabywców przed nieuczciwymi praktykami deweloperów. Część deweloperów była przedmiotem postępowań przed UOKiK, co nie najlepiej świadczy o ich wiarygodności. Przeczytaj więcej o tym jak sprawdzić informacje o deweloperze w tym artykule.

Umowa

Jeżeli mowa o formie umowy to powinniśmy zwrócić uwagę czy podpisujemy z deweloperem “umowę deweloperską”. Umowa deweloperska to akt notarialny, który jest podpisywany na podstawie tzw. ustawy deweloperskiej. Nabywca powinien tutaj zwrócić szczególną uwagę czy deweloper nie proponuje podpisania innego rodzaju umowy (np. umowy przedwstępnej, która może przybrać zupełnie inną formę niż umowa deweloperska). Umowa deweloperska jest najbezpieczniejsza dla nabywcy mieszkania, ponieważ wprowadza kompleksowe zabezpieczenia dla interesów nabywcy (np. rachunek powierniczy, prawo do odstąpienia). Oprócz tego należy sprawdzić zapisy umowy deweloperskiej oraz dokonać analizy prospektu, gdzie znajdują się informacje na temat dewelopera i planowanej inwestycji (zob. więcej o prospekcie informacyjnym tutaj).


Dowiedz się, kiedy masz prawo odstąpić od umowy deweloperskiej

Odbiór techniczny

Nabywca powinien zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z odbiorem. Odbiór techniczny to chwila w której nabywca ma okazję do wykazania wad i usterek lokalu. W czasie odbioru należy ogólnie ocenić mieszkanie - sprawdzić zgodność z normami budowlanymi i sztuką budowlaną. Należy również skonfrontować czy to co deweloper zaręczał wybudować i przekazać nabywcy jest zgodne z umową deweloperską i standardem wykończenia. Po odbiorze deweloper ma obowiązek odnieść się do wad i usterek w ciągu 14 dni i dokonać ich naprawy w ciągu 30 dni. W tym celu w czasie odbioru należy sporządzić protokół odbioru, który dokładnie wypunktuje mankamenty lokalu.

Firma Pewny Lokal zajmuje się kompleksową pomocą przy kupnie mieszkania od dewelopera (przeczytaj opinie klientów pod tym linkiem). Zadzwoń do nas lub napisz: 797 014 014 lub kontakt@pewnylokal.pl.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka