Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Odbiór garażu

Odbiór garażu następuje zwykle w dniu odbioru mieszkania.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Odbiór garażu wolnostojącego

Odbiór stanowiska postojowego dla samochodu w garażu podziemnym następuje zwykle w dniu odbioru mieszkania. Nabywca otrzymuje wówczas pilota do wrót garażowych i bramy  w ogrodzeniu, o ile takie występuje w danej inwestycji od strony wjazdu do garażu, oraz tzw. pestkę, która często otwiera także drzwi z garażu do klatki schodowej, przy której znajduje się nasze mieszkanie. Większość klientów firmy Pewny Lokal odbierających z nami swoje mieszkania korzysta z możliwości sprawdzenia przez naszych inżynierów nabytego wraz z mieszkaniem stanowiska garażowego. Nasi inżynierowie podczas wizyty w garażu przede wszystkim sprawdzają, czy miejsce postojowe ma odpowiednie wymiary.

Przygotowując się do odbioru nasi klienci podczas pierwszej wizyty w garażu niekiedy są zaniepokojeni faktem, że szerokość ich stanowiska jest mniejsza niż 2,5 m. Taki wymiar jako minimalny podają portale internetowe z aktualnymi przepisami, dlatego zwracamy uwagę, że zaczęły one obowiązywać po nowelizacji od 2019 roku i dotyczą wyłącznie nowoprojektowanych budynków. Ponieważ proces inwestycyjny trwa w naszym kraju zwykle około 2 lat, dlatego póki co odbierane przez nas miejsce postojowe powinno mieć minimalne wymiary 2,3 m x 5 m.

Odbiór garażu od dewelopera

Rzadko się zdarza, żeby stanowisko miało nieprawidłowe wymiary. Niekiedy jednak, mimo jego wyznaczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami, mogą wystąpić wątpliwości czy jest wystarczająco komfortowe. Podczas zakupu nabywca ma szansę wybrania miejsce garażowe zgodne z oczekiwaniami, za to podczas odbioru może być rozczarowany np. tym, że stanowisko okazało się węższe, niż przypuszczał, bo ograniczają je z dwóch stron masywne ściany lub słupy, które mogą utrudniać wjazd lub otwarcie drzwi. W trakcie procesu projektowego mogło nastąpić przeprojektowanie konstrukcji budynku w taki sposób, że ściany lub słupy stały się większe, niż w projekcie wstępnym, dostępnym w momencie zakupu. W efekcie w najgorszym przypadku nabywca przejmuje stanowisko wyznaczone prostokątem namalowanym na posadzce garażu, za którym w odległości 5-15 cm znajduje się ściana lub słup. Wówczas warto dokładnie zmierzyć długość krótszego boku, która nie powinna być mniejsza niż 2,30 m. Mimo, że takie stanowisko garażowe jest prawidłowo wyznaczone i w pełni wartościowe, to trzeba będzie ostrożnie na nie wjeżdżać i otwierać drzwi, aby nie uderzyć w najbliższy słup  lub ścianę. Projektanci starają się jednak tak zaprojektować siatkę słupów, aby zapewnić możliwość otwarcia drzwi z obu stron samochodu na odległość co najmniej 0,5 m, także wymaganą przez dotychczas obowiązujące przepisy.

Słupy i nie rzadko ściany otaczające stanowisko mają na ogół gładkie betonowe powierzchnie, do których można przykleić specjalne osłony samoprzylepne, wykonane z miękkiego materiału typu pianka, zabarwione w ukośne pasy ostrzegawcze w kolorze czarnym i żółtym, które często są już namalowane bezpośrednio na betonowych powierzchniach pionowych przegród w garażu. Zalecamy zakup takich dodatkowych osłon i ich umieszczenie uzgodnić z administratorem budynku. 

Należy też pamiętać, że deweloper powinien nam zapewnić możliwość wjazdu samochodem o wysokości nie większej niż 2 m. Wszystkie podwieszone do sufitu przewody i inne elementy nie powinny więc zwisać poniżej tej wysokości, a jeśli taki fakt stwierdziliśmy nad naszym miejscem postojowym, mamy prawo domagać się poprawienia ich mocowania, aby było możliwe parkowanie w garażu naszego samochodu.  

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 17 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka