Zarezerwuj odbiór

Odbiór mieszkania a zmiany lokatorskie

W artykule opisujemy kwestie związane z odbiorem technicznym i zmianami lokatorskimi. Na co zwrócić uwagę?
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Odbiór techniczny zmiany lokatorskie

Odbiór techniczny to moment na zweryfikowanie czy deweloper wykonał nasz przyszły lokal zgodnie z umową deweloperską i standardem wykończenia. W czasie odbioru lokalu weryfikowane są również zmiany lokatorskie wykonane przez dewelopera. Zmiany lokatorskie to modyfikacje w projekcie mieszkania i dokumentacji technicznej, które pierwotnie proponował deweloper. Takie zmiany mogą być najróżniejsze. Małe zmiany to przeniesienie punktów elektrycznych, oświetleniowych oraz wyłączników. Większe dotyczą zmiany lokalizacji drzwi i grzejników. Najpoważniejsze zmiany to przebudowa całego układu użytkowego mieszkania, rozmieszczenia ścianek działowych, hydrauliki etc. Przearanżowanie lokalu powinno być zawsze odnotowane w dokumentacji. Dzięki temu w czasie odbioru technicznego ewentualne wady i usterki mogą zostać wpisane do protokołu odbioru i naprawione na koszt dewelopera.

Jak odebrać lokal ze zmianami lokatorskimi

Odbierając lokal ze zmianami aranżacyjnymi powinniśmy standardowo przygotować się jak do odbioru technicznego. Należy jeszcze raz zapoznać się z dokumentacją od dewelopera (standard techniczny, prospekt, rzuty i wszystkie załączniki). Przy odbiorze lokalu ze zmianami lokatorskimi należy dodatkowo zapoznać się z projektem zmian lokatorskich, ewentualną listą z zapisanymi zmianami, kosztorysem zmian i każdym innym dokumentem przedstawiającym dokonane modyfikacje. Cała dokumentacja będzie stanowić materiał porównawczy służący do zweryfikowania czy deweloper rzeczywiście wykonał swoje zobowiązania. W czasie odbioru należy dokładnie zweryfikować wszystkie elementy na podstawie standardu technicznego oraz wszelkie zmiany, o które poprosiliśmy dewelopera. Powinniśmy zwrócić uwagę na to czy lokalizacja ścian/pomieszczeń zgadza się z projektem zmian, sprawdzić użyte materiały oraz czy rozwiązania technologiczne zgadzają się z dokumentacją. Wszelkie niespójności należy wpisać do protokołu odbioru.

Odbiór mieszkania a zmiany lokatorskie inżynier

Głównym problemem przy zmianach lokatorskich jest słaba jakość dokumentacji. Deweloperzy bardzo często spisują zmiany “na kolanie”, a przez to nabywca otrzymuje niskiej jakości materiał i przez to trudno zweryfikować wady w lokalu. Z tego powodu również czas poświęcony na weryfikację może się wydłużyć. Nabywca i deweloper powinni precyzyjnie określić zmiany zaplanowane w lokalu. Dzięki dokładnemu określeniu zobowiązań dewelopera łatwiej będzie można sprawdzić wykonanie aranżacji.

Jeżeli chcemy mieć pewność spokojnego korzystania z lokalu i bezproblemowego wykończenia przez ekipę remontową, warto skorzystać z weryfikacji lokalu przez inżyniera albo inspektora budowlanego. Dzięki temu będziemy mieć 100 proc. pewność, że lokal i zmiany wykonane przez dewelopera zostały przeprowadzone z najwyższą starannością. Jeżeli nie, to łatwiej będzie przy pomocy fachowca i przepisowego sprzętu wytknąć wady i usterki, które deweloper będzie musiał naprawić. 

Zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub pod adresem mailowym (kontakt@pewnylokal.pl).

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka