Zarezerwuj odbiór

Grzyb w mieszkaniu

Wystarczy drobne zawilgocenie, by pozwolić na rozwój grzyba w mieszkaniu lub domu. Jak sprawdzić czy w mieszkaniu nie ma nadmiernej wilgoci? Odpowiedź w naszym artykule.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Grzyb w mieszkaniu

Zasada jest bardzo prosta. Grzyby lubią, gdy jest chłodno, ciemno i wilgotno. Zanieczyszczone tynki są dla nich bardzo dobrą pożywką. Dlatego tak ważne jest, by w trakcie budowy pozwolić dobrze przeschnąć materiałom na każdym etapie pracy. Wystarczy odrobina wilgoci, by zaszkodzić konstrukcji i pozwolić na rozwój grzyba.

Powody występowania grzyba

Najczęściej przyczyną powstawania grzyba jest wynikiem zaniedbań budowlanych i powstania mostków termicznych. Już na etapie budowy warto pamiętać, by krystalizacja tynku przebiegała powoli. Bardzo często robi się zaduch, by za szybko nie przeschło, ale należy też odczekać odpowiednią ilość czasu, by przeschło skutecznie.

W mieszkaniu na rynku wtórnym przyczyną powstawania grzyba jest głównie nieodpowiednia wentylacja pomieszczeń i wady techniczne, czyli zanieczyszczony tynk.

Zdarza się, że konsekwencją wady zewnętrznej (nieszczelność, awaria) jest powstanie grzyba, którego później bardzo trudno jest się pozbyć.

Jak walczyć z grzybem?

Przede wszystkim należy zdiagnozować przyczynę i ustalić formę likwidacji. By móc cieszyć się dobrym zdrowiem, należy zareagować szybko, używając odpowiednich środków chemicznych, a dokładniej grzybobójczych. Bardzo rzadko dochodzi do tego, by pojawiła się konieczność skucia tynków. Istotne jest wykrycie zagrożenia jak najszybciej, ponieważ grzyby oddziałują na nas poprzez uczulenia, infekcje o właściwościach toksycznych, a także mają charakter rakotwórczy i wpływają na klimat budynku.

Tak naprawdę metod, które pozwolą zlikwidować grzyby nie ma wiele. Najbardziej oczywiste wydaje się niedopuszczenie do zawilgoceń, środki chemiczne i wietrzenie pomieszczeń..

Grzyb w mieszkaniu

Bardzo często estetycznym sposobem na usunięcie problemu jest farba i ewentualna zmiana zagrzybiałych elementów budynku, ale to nieskuteczna metoda, bo za jakiś czas problem powróci. Reakcja jest niezmiernie ważna, ale musi być skuteczna.

Dlaczego to takie ważne? Jednym z objawów, jakie mogą doskwierać mieszkańcom zagrzybiałej przestrzeni jest tzw. zespół/syndrom chorego budynku (ang. sick building syndrome). Polega on na dostrzeżeniu wspólnych objawów, jakie dotyczą osób przebywających w tym samym mieszkaniu. Bardzo często powodem jest jakość powietrza, którą psują grzyby. Warto zainwestować w rośliny zielone, które oczyszczają powietrze, poprawiając jego jakość.

Grzyby można wykryć m.in. kamerą termowizyjną. Skontaktuj się z nami w celu zamówienia badania termowizyjnego mieszkania.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 8 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka