Zarezerwuj odbiór

Grzyb w mieszkaniu

Wystarczy drobne zawilgocenie, by pozwolić na rozwój grzyba w mieszkaniu lub domu. Jak sprawdzić czy w mieszkaniu nie ma nadmiernej wilgoci? Odpowiedź w naszym artykule.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zasada jest bardzo prosta. Grzyby lubią, gdy jest chłodno, ciemno i wilgotno. Zanieczyszczone tynki są dla nich bardzo dobrą pożywką. Dlatego tak ważne jest, by w trakcie budowy pozwolić dobrze przeschnąć materiałom na każdym etapie pracy. Wystarczy odrobina wilgoci, by zaszkodzić konstrukcji i pozwolić na rozwój grzyba.

Powody występowania grzyba

Najczęściej przyczyną powstawania grzyba jest wynikiem zaniedbań budowlanych i powstania mostków termicznych. Już na etapie budowy warto pamiętać, by krystalizacja tynku przebiegała powoli. Bardzo często robi się zaduch, by za szybko nie przeschło, ale należy też odczekać odpowiednią ilość czasu, by przeschło skutecznie.

W mieszkaniu na rynku wtórnym przyczyną powstawania grzyba jest głównie nieodpowiednia wentylacja pomieszczeń i wady techniczne, czyli zanieczyszczony tynk.

Zdarza się, że konsekwencją wady zewnętrznej (nieszczelność, awaria) jest powstanie grzyba, którego później bardzo trudno jest się pozbyć.

Jak walczyć z grzybem?

Przede wszystkim należy zdiagnozować przyczynę i ustalić formę likwidacji. By móc cieszyć się dobrym zdrowiem, należy zareagować szybko, używając odpowiednich środków chemicznych, a dokładniej grzybobójczych. Bardzo rzadko dochodzi do tego, by pojawiła się konieczność skucia tynków. Istotne jest wykrycie zagrożenia jak najszybciej, ponieważ grzyby oddziałują na nas poprzez uczulenia, infekcje o właściwościach toksycznych, a także mają charakter rakotwórczy i wpływają na klimat budynku.

Tak naprawdę metod, które pozwolą zlikwidować grzyby nie ma wiele. Najbardziej oczywiste wydaje się niedopuszczenie do zawilgoceń, środki chemiczne i wietrzenie pomieszczeń..

Grzyb w mieszkaniu

Bardzo często estetycznym sposobem na usunięcie problemu jest farba i ewentualna zmiana zagrzybiałych elementów budynku, ale to nieskuteczna metoda, bo za jakiś czas problem powróci. Reakcja jest niezmiernie ważna, ale musi być skuteczna.

Dlaczego to takie ważne? Jednym z objawów, jakie mogą doskwierać mieszkańcom zagrzybiałej przestrzeni jest tzw. zespół/syndrom chorego budynku (ang. sick building syndrome). Polega on na dostrzeżeniu wspólnych objawów, jakie dotyczą osób przebywających w tym samym mieszkaniu. Bardzo często powodem jest jakość powietrza, którą psują grzyby. Warto zainwestować w rośliny zielone, które oczyszczają powietrze, poprawiając jego jakość.

Grzyby można wykryć m.in. kamerą termowizyjną. Skontaktuj się z nami w celu zamówienia badania termowizyjnego mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka