Grzyb w mieszkaniu

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Grzyb w mieszkaniu | 797 014 014

Wystarczy drobne zawilgocenie, by pozwolić na rozwój grzyba w mieszkaniu lub domu. Jak sprawdzić czy w mieszkaniu nie ma nadmiernej wilgoci? Odpowiedź w naszym artykule.

Zasada jest bardzo prosta. Grzyby lubią, gdy jest chłodno, ciemno i wilgotno. Zanieczyszczone tynki są dla nich bardzo dobrą pożywką. Dlatego tak ważne jest, by w trakcie budowy pozwolić dobrze przeschnąć materiałom na każdym etapie pracy. Wystarczy odrobina wilgoci, by zaszkodzić konstrukcji i pozwolić na rozwój grzyba.

Powody występowania grzyba

Najczęściej przyczyną powstawania grzyba jest wynikiem zaniedbań budowlanych i powstania mostków termicznych. Już na etapie budowy warto pamiętać, by krystalizacja tynku przebiegała powoli. Bardzo często robi się zaduch, by za szybko nie przeschło, ale należy też odczekać odpowiednią ilość czasu, by przeschło skutecznie.

W mieszkaniu na rynku wtórnym przyczyną powstawania grzyba jest głównie nieodpowiednia wentylacja pomieszczeń i wady techniczne, czyli zanieczyszczony tynk.

Zdarza się, że konsekwencją wady zewnętrznej (nieszczelność, awaria) jest powstanie grzyba, którego później bardzo trudno jest się pozbyć.

Jak walczyć z grzybem?

Przede wszystkim należy zdiagnozować przyczynę i ustalić formę likwidacji. By móc cieszyć się dobrym zdrowiem, należy zareagować szybko, używając odpowiednich środków chemicznych, a dokładniej grzybobójczych. Bardzo rzadko dochodzi do tego, by pojawiła się konieczność skucia tynków. Istotne jest wykrycie zagrożenia jak najszybciej, ponieważ grzyby oddziałują na nas poprzez uczulenia, infekcje o właściwościach toksycznych, a także mają charakter rakotwórczy i wpływają na klimat budynku.

Tak naprawdę metod, które pozwolą zlikwidować grzyby nie ma wiele. Najbardziej oczywiste wydaje się niedopuszczenie do zawilgoceń, środki chemiczne i wietrzenie pomieszczeń..

Grzyb w mieszkaniu

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Bardzo często estetycznym sposobem na usunięcie problemu jest farba i ewentualna zmiana zagrzybiałych elementów budynku, ale to nieskuteczna metoda, bo za jakiś czas problem powróci. Reakcja jest niezmiernie ważna, ale musi być skuteczna.

Dlaczego to takie ważne? Jednym z objawów, jakie mogą doskwierać mieszkańcom zagrzybiałej przestrzeni jest tzw. zespół/syndrom chorego budynku (ang. sick building syndrome). Polega on na dostrzeżeniu wspólnych objawów, jakie dotyczą osób przebywających w tym samym mieszkaniu. Bardzo często powodem jest jakość powietrza, którą psują grzyby. Warto zainwestować w rośliny zielone, które oczyszczają powietrze, poprawiając jego jakość.

Grzyby można wykryć m.in. kamerą termowizyjną. Skontaktuj się z nami w celu zamówienia badania termowizyjnego mieszkania.

W jaki sposób firma Pewny Lokal może Państwu pomóc w wyegzekwowaniu usunięcia grzyba przez dewelopera?

Nasza firma Pewny Lokal może Państwu pomóc w usunięciu grzyba w pośredni sposób na dwóch płaszczyznach, a mianowicie:

 • technicznej,
 • doradztwa w kwestii prawnej.

Jeżeli chodzi o sprawy techniczne, najlepszym rozwiązaniem na wykrycie grzyba w mieszkaniu deweloperskim przed przekazaniem kluczy, jest wykonanie odbioru technicznego mieszkania wraz z pomiarem termowizyjnym. Mogą go wykonać dla Państwa nasi inżynierowie z Firmy Pewny Lokal. Dzięki ich wiedzy oraz doświadczeniu, bez problemu wskażą oni miejsce, gdzie już jest grzyb, lub gdzie wkrótce się on pojawi. Na koniec sporządzają oni dla Państwa protokół wszystkich wykrytych usterek.

W ten sposób zyskują Państwo podwójnie, gdyż sporządzony przez naszą firmę protokół obliguje dewelopera do usunięcia wszystkich wykrytych usterek. To z kolei może pozwolić Państwu na zaoszczędzenie sporych sum pieniędzy. W skrajnych bowiem przypadkach usunięcie grzyba może się wiązać z modyfikacją systemu wentylacyjnego, czy też zakupem dużej ilości środków grzybobójczych. Jeżeli więc zależy Państwu na oszczędnościach, to warto skorzystać z oferty naszej firmy Pewny Lokal. Jeżeli zaś chodzi o kwestie prawne, to nasza firma może Państwu pomóc w analizie prawnej umowy przed jej podpisaniem. Nasi prawnicy bowiem dokonali jak dotąd ponad 12 tysięcy analiz prawnych umów kupna-sprzedaży nieruchomości.

Dzięki temu mogą Państwo zabezpieczyć się na wypadek, gdyby w umowie znalazły się zapisy ograniczające ze strony dewelopera naprawy gwarancyjne. Podpisanie takiej umowy może dla Państwa oznaczać, że deweloper odmówi usunięcia grzyba z naszego mieszkania. Warto więc przed jej podpisaniem zlecić naszym prawnikom szczegółową analizę umowy. Tym bardziej że nasza firma ma wieloletnie doświadczenie w tego typu sprawach. Obecnie nasza firma Pewny Lokal ma na swoim koncie ponad 12 tysięcy przeanalizowanych umów deweloperskich. Wynik ten był i jest możliwy tylko i wyłącznie dzięki profesjonalizmowi naszych prawników. Jeżeli więc chcecie się Państwo zabezpieczyć na wypadek, gdyby w waszym mieszkaniu pojawił się grzyb, warto skontaktować się z naszą firmą telefonicznie lub drogą elektroniczną. Następnie nasi pracownicy zarezerwują dla Państwa kontakt w zależności od Państwa potrzeb z naszymi inżynierami lub prawnikami.

Potrzebujesz pomocy przy odbiorze nieruchomości od dewelopera?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić odbieranego mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Naprawa usterek w standardowym mieszkaniu kosztuje średnio 30 000 zł — jeśli usterki zostaną zgłoszone podczas odbioru, to naprawi je deweloper.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Odbiory techniczne mieszkań i domów wykonujemy w całej Polsce:

a także innych miastach.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 113 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik o rękojmi nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka