Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego | 797 014 014

Opisujemy na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Zapraszamy do naszego poradnika.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Mieszkanie z rynku wtórnego – wybór

Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego mamy wiele możliwości. Mieszkanie w bloku, a może w kamienicy? Bliżej centrum czy w sąsiedztwie terenów zielonych? Odpowiedzi na te pytania zależą od naszych osobistych upodobań i możliwości finansowych. Dla zdecydowanej większości osób, zakup mieszkania jest największą życiową decyzją. Decydując się na kredyt lub wydając oszczędności życia, warto dokładnie przygotować się do całego procesu związanego z zakupem nieruchomości. Należy dokładnie sprecyzować jaki metraż mieszkania nas interesuje oraz ile pieniędzy zamierzamy przeznaczyć na zakup nieruchomości. Pamiętajmy, że kwota która widnieje w ogłoszeniu nie jest jednym kosztem jaki będziemy musieli ponieść w związku z nabyciem naszego wymarzonego lokum. Koszty związane z formalnościami u notariusza, podatek oraz wynagrodzenie pośrednika nieruchomości to tylko część z dodatkowych wydatków jakie wiążą się z zakupem mieszkania na rynku wtórnym.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru mieszkania

Jeżeli udało się nam wyszukać (w gąszczu ogłoszeń), mieszkanie które nas potencjalnie interesuje warto umówić się na obejrzenie nieruchomości w realnym świecie, a ten potrafi znacząco różnić się od wirtualnego. Mieszkanie może prezentować się doskonale na zdjęciach, a na żywo okaże się, że to kompletnie nie to o co nam chodziło. Biura nieruchomości robią wszystko, aby ładnymi zdjęciami przyciągnąć naszą uwagę. Pierwszej selekcji dokonujemy bowiem właśnie poprzez oglądanie zdjęć nieruchomości. Na spotkanie ze sprzedającym w celu oględzin mieszkania najlepiej umówić się w ciągu dnia, aby dostępne było dzienne światło. Zupełnie inaczej ogląda się mieszkanie przy naturalnym oświetleniu niż przy sztucznym świetle. Sprawdźmy jak wygląda dojazd z mieszkania do miejsca pracy lub do punktów w mieście gdzie najczęściej bywamy. Uciążliwe dojazdy mogą sprawić, że nawet ładne mieszkanie nam zbrzydnie, marnując codzienny czas na dojazd do biura. Sprawdźmy jaki widok roztacza się z okien mieszkania, którym jesteśmy zainteresowani. Dowiedzmy się od sąsiadów co myślą, o najbliższej okolicy. Czy w pobliżu znajdują się tereny rekreacyjne, sklep? Wszystkie te czynniki są bardzo istotne podczas codziennego użytkowania mieszkania. Zwróćmy także uwagę czy w pobliżu nie ma jakiegoś uciążliwego sąsiedztwa np. w postaci zakładów przemysłowych generujących hałas lub nieprzyjemne zapachy. Jeżeli planujemy założenie rodziny to warto zainteresować się bliskością placów zabaw, przedszkoli, szkół czy też miejskiej biblioteki. Jeżeli nie gotujemy w domu sprawdźmy ofertę gastronomiczną w pobliskiej okolicy. Istotne będą także punkty usługowe jak np. bank (bankomat), poczta lub paczkomat do odbioru przesyłek, pralnia, siłownia lub inne obiekty sportowe.

Przegląd techniczny mieszkania

Jeżeli już zdecydowaliśmy, że mieszkanie nam się podoba, a pobliska okolica ma wszystko co będzie potrzebne do komfortowego życia, to należy umówić się z właścicielem na ocenę stanu technicznego mieszkania. Jest to bardzo ważny element całego procesu związanego z nabyciem nieruchomości na rynku wtórnym. Nikt z nas nie chce przecież kupić tzw. „kota w worku”. Sytuację można porównać do zakupu używanego samochodu. Jeżeli chcemy dokonać świadomego zakupu, a nie znamy przeszłości pojazdu to jedziemy do serwisu na dokładną ocenę stanu technicznego pojazdu. Dokładnie tak sobie powinniśmy zrobić podczas zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Jest to o tyle łatwiejsze niż w przypadku samochodu, że nie musimy nigdzie jechać. Wprost przeciwnie to wykwalifikowany fachowiec przyjedzie do mieszkania, które zamierzamy kupić, aby dokonać kompleksowej oceny stanu technicznego nieruchomości.

Pamiętajmy, że mieszkanie to inwestycja na lata więc warto dobrze poznać jej słabe strony, aby wiedzieć jakie koszty czekają nas w najbliższym czasie. Inżynier dokona dokładnego audytu nieruchomości sprawdzając wszelkie elementy mieszkania. Dużą zaletą takiej usługi jest możliwość odkrycia wad ukrytych nieruchomości. Zdarza się, że sprzedający próbują ukryć wady mieszkania dokonując remontu, który właśnie ma „przykryć” usterki techniczne lub wady nieruchomości. Fachowiec za pomocą kamery termowizyjnej może sprawdzić czy gdzieś występują niewidoczne „gołym okiem” zawilgocenia, zacieki czy też ogniska korozji biologicznej. Usunięcie tego typu usterek wiąże się z dużymi kosztami, a ich zignorowanie będzie tylko generowało dodatkowe koszty. Nikt z kupujących na pewno nie chce nabyć mieszkania z grzybem na ścianach, który np. został ukryty przez powierzchowny remont. Niestety takie rzeczy wciąż się zdarzają i warto się przed nimi ustrzec korzystając z fachowca, który przeprowadzi kompleksowy audyt techniczny. Inżynier sporządzi dla nas także szczegółowy raport z oceny stanu technicznego nieruchomości. Tego typu dokument to świetna „karta przetargowa” do negocjacji ceny ze sprzedającym mieszkanie.

Stan prawny nieruchomości

Stan techniczny nieruchomości nie jest jedyną rzeczą, którą powinniśmy zweryfikować. Kolejna, bardzo ważna czynność to dokładna ocena stanu prawnego nieruchomości. Co w przypadku, jeśli nie znamy się na prawie nieruchomości, a czytanie dokumentów niewiele nam mówi? W takiej sytuacji warto zwrócić się, o pomoc do biura prawnego wyspecjalizowanego w prawie nieruchomości. Prawnik dokładnie sprawdzi księgę wieczystą nieruchomości, a także przeanalizuje umowę ze sprzedającym. Warto pamiętać, że taka umowa może zawierać dla nas niebezpieczne zapisy odnośnie wysokości zadatku lub kar umownych. Warto skontrolować czy umowa jest zgodna z prawem. Inną kwestią mogą być prawa własności nieruchomości. W szczególności dotyczy to starszych lokali w kamienicach. Wciąż w mediach można usłyszeć, o temacie reprywatyzacji i roszczeń dawnych właścicieli – niezbędna będzie dokładna weryfikacja ksiąg wieczystych. W przypadku zabytkowych kamienic (wybudowanych przed 1940 rokiem) niezbędna będzie także konsultacja z konserwatorem zabytków. Wszystkie prawne kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku wtórnym, warto skonsultować z prawnikiem, który na co dzień zajmuje się takimi sprawami i będzie w stanie nam pomóc, a także sporządzi kompleksowy raport z analizy ksiąg wieczystych.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w zakresie audytu technicznego mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego, a także analizy prawnej – zapraszamy do kontaktu z firmą Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub pisząc wiadomość mailową na adres – kontakt@pewnylokal.pl Nasi specjaliści pozostają chętnie pomogą.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 130 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik odbioru technicznego od deweloepra

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka