Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego | 797 014 014

Opisujemy na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Zapraszamy do naszego poradnika.

Mieszkanie z rynku wtórnego – wybór

Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego mamy wiele możliwości. Mieszkanie w bloku, a może w kamienicy? Bliżej centrum czy w sąsiedztwie terenów zielonych? Odpowiedzi na te pytania zależą od naszych osobistych upodobań i możliwości finansowych. Dla zdecydowanej większości osób, zakup mieszkania jest największą życiową decyzją. Decydując się na kredyt lub wydając oszczędności życia, warto dokładnie przygotować się do całego procesu związanego z zakupem nieruchomości.

Należy dokładnie sprecyzować jaki metraż mieszkania nas interesuje oraz ile pieniędzy zamierzamy przeznaczyć na zakup nieruchomości. Pamiętajmy, że kwota która widnieje w ogłoszeniu nie jest jednym kosztem jaki będziemy musieli ponieść w związku z nabyciem naszego wymarzonego lokum. Koszty związane z formalnościami u notariusza, podatek oraz wynagrodzenie pośrednika nieruchomości to tylko część z dodatkowych wydatków jakie wiążą się z zakupem mieszkania na rynku wtórnym.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru mieszkania

Jeżeli udało się nam wyszukać (w gąszczu ogłoszeń), mieszkanie które nas potencjalnie interesuje warto umówić się na obejrzenie nieruchomości w realnym świecie, a ten potrafi znacząco różnić się od wirtualnego. Mieszkanie może prezentować się doskonale na zdjęciach, a na żywo okaże się, że to kompletnie nie to o co nam chodziło. Biura nieruchomości robią wszystko, aby ładnymi zdjęciami przyciągnąć naszą uwagę. Pierwszej selekcji dokonujemy bowiem właśnie poprzez oglądanie zdjęć nieruchomości. Na spotkanie ze sprzedającym w celu oględzin mieszkania najlepiej umówić się w ciągu dnia, aby dostępne było dzienne światło. Zupełnie inaczej ogląda się mieszkanie przy naturalnym oświetleniu niż przy sztucznym świetle. Sprawdźmy jak wygląda dojazd z mieszkania do miejsca pracy lub do punktów w mieście gdzie najczęściej bywamy.

Uciążliwe dojazdy mogą sprawić, że nawet ładne mieszkanie nam zbrzydnie, marnując codzienny czas na dojazd do biura. Sprawdźmy jaki widok roztacza się z okien mieszkania, którym jesteśmy zainteresowani. Dowiedzmy się od sąsiadów co myślą, o najbliższej okolicy. Czy w pobliżu znajdują się tereny rekreacyjne, sklep? Wszystkie te czynniki są bardzo istotne podczas codziennego użytkowania mieszkania. Zwróćmy także uwagę czy w pobliżu nie ma jakiegoś uciążliwego sąsiedztwa np. w postaci zakładów przemysłowych generujących hałas lub nieprzyjemne zapachy. Jeżeli planujemy założenie rodziny to warto zainteresować się bliskością placów zabaw, przedszkoli, szkół czy też miejskiej biblioteki. Jeżeli nie gotujemy w domu sprawdźmy ofertę gastronomiczną w pobliskiej okolicy. Istotne będą także punkty usługowe jak np. bank (bankomat), poczta lub paczkomat do odbioru przesyłek, pralnia, siłownia lub inne obiekty sportowe.

Przegląd techniczny mieszkania

Jeżeli już zdecydowaliśmy, że mieszkanie nam się podoba, a pobliska okolica ma wszystko co będzie potrzebne do komfortowego życia, to należy umówić się z właścicielem na ocenę stanu technicznego mieszkania. Jest to bardzo ważny element całego procesu związanego z nabyciem nieruchomości na rynku wtórnym. Nikt z nas nie chce przecież kupić tzw. „kota w worku”. Sytuację można porównać do zakupu używanego samochodu. Jeżeli chcemy dokonać świadomego zakupu, a nie znamy przeszłości pojazdu to jedziemy do serwisu na dokładną ocenę stanu technicznego pojazdu. Dokładnie tak sobie powinniśmy zrobić podczas zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Jest to o tyle łatwiejsze niż w przypadku samochodu, że nie musimy nigdzie jechać. Wprost przeciwnie to wykwalifikowany fachowiec przyjedzie do mieszkania, które zamierzamy kupić, aby dokonać kompleksowej oceny stanu technicznego nieruchomości.

Pamiętajmy, że mieszkanie to inwestycja na lata więc warto dobrze poznać jej słabe strony, aby wiedzieć jakie koszty czekają nas w najbliższym czasie. Inżynier dokona dokładnego audytu nieruchomości sprawdzając wszelkie elementy mieszkania. Dużą zaletą takiej usługi jest możliwość odkrycia wad ukrytych nieruchomości. Zdarza się, że sprzedający próbują ukryć wady mieszkania dokonując remontu, który właśnie ma „przykryć” usterki techniczne lub wady nieruchomości.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Fachowiec za pomocą kamery termowizyjnej może sprawdzić czy gdzieś występują niewidoczne „gołym okiem” zawilgocenia, zacieki czy też ogniska korozji biologicznej. Usunięcie tego typu usterek wiąże się z dużymi kosztami, a ich zignorowanie będzie tylko generowało dodatkowe koszty.

Nikt z kupujących na pewno nie chce nabyć mieszkania z grzybem na ścianach, który np. został ukryty przez powierzchowny remont. Niestety takie rzeczy wciąż się zdarzają i warto się przed nimi ustrzec korzystając z fachowca, który przeprowadzi kompleksowy audyt techniczny. Inżynier sporządzi dla nas także szczegółowy raport z oceny stanu technicznego nieruchomości. Tego typu dokument to świetna „karta przetargowa” do negocjacji ceny ze sprzedającym mieszkanie.

Co musimy sprawdzić zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym?

 • Księga wieczysta – najważniejszy dokument przedstawiający nam stan prawny nieruchomości. Zawsze należy sprawdzić księgę, gdyż to w niej znajdują się najpotrzebniejsze informacje o nieruchomości. Co możemy się z niej dowiedzieć? Księga podzielona jest na 4 działy, które informują nas o konkretnym elementach:

W pierwszym dziale przeczytamy o oznaczeniu nieruchomości, czyli jaki jest jej adres, powierzchnia, ilość kondygnacji, pomieszczeń w mieszkaniu. Dowiemy się także, jakie prawa przysługują właścicielowi.  

Z działu drugiego dowiemy się więcej o właścicielu lokalu, czy jest jedynym właścicielem.

Dział trzeci mówi głównie o obciążeniach nieruchomości. Czy nie ma przypadkiem jakichś postępowań egzekucyjnych, sądowych.

Dział czwarty przedstawia informacje o hipotekach, które obciążają nieruchomość.

 • Treści umowy – Zawsze należy dokładnie przeanalizować treść wszelkich umów, które zamierzamy podpisać z osobą sprzedającą mieszkanie. Niezależnie czy to będą umowy przedwstępne, sprzedaży, umowa deweloperska a może rezerwacyjna. Przeczytaj krok po kroku każdy element zawarty na papierze, tak aby później nic cię nie zaskoczyło. Warto skorzystać z pomocy prawnika, który sprawdzi, czy w umowach nie ma zawartych jakichś niezgodnych z prawem informacji, klauzul itd. Umowy powinny zawierać wszelkie niezbędne informacje o nieruchomości, ich cenach, stanie technicznym itp.

Ocena stanu technicznego mieszkania

W przypadku rynku wtórnego ocena stanu technicznego mieszkania może powiedzieć nam bardzo dużo na temat tego, z jakimi kosztami remontu będziemy musieli się liczyć po ewentualnym zakupie. Tutaj także dobrze jest skorzystać ze wsparcia profesjonalnej ekipy, dysponującej specjalistycznym sprzętem, takim jak na przykład kamera termowizyjna, przy której użyciu można zidentyfikować zawilgocenia w mieszkaniu, niewidoczne gołym okiem.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Dodatkowo należy sprawdzić:

 • metraż lokalu i jego ekspozycję na strony świata,
 • ogólny stan budynku (izolacja cieplna, winda, stan elewacji, rok budowy),
 • stan instalacji w mieszkaniu,
 • stan stolarki okiennej i drzwiowej,
 • płaszczyzny (podłogi, ściany) i ewentualne odchyłki.

Stan prawny nieruchomości

Stan techniczny nieruchomości nie jest jedyną rzeczą, którą powinniśmy zweryfikować. Kolejna, bardzo ważna czynność to dokładna ocena stanu prawnego nieruchomości. Co w przypadku, jeśli nie znamy się na prawie nieruchomości, a czytanie dokumentów niewiele nam mówi? W takiej sytuacji warto zwrócić się, o pomoc do biura prawnego wyspecjalizowanego w prawie nieruchomości. Prawnik dokładnie sprawdzi księgę wieczystą nieruchomości, a także przeanalizuje umowę ze sprzedającym. Warto pamiętać, że taka umowa może zawierać dla nas niebezpieczne zapisy odnośnie wysokości zadatku lub kar umownych. Warto skontrolować czy umowa jest zgodna z prawem. Inną kwestią mogą być prawa własności nieruchomości.

W szczególności dotyczy to starszych lokali w kamienicach. Wciąż w mediach można usłyszeć, o temacie reprywatyzacji i roszczeń dawnych właścicieli – niezbędna będzie dokładna weryfikacja ksiąg wieczystych. W przypadku zabytkowych kamienic (wybudowanych przed 1940 rokiem) niezbędna będzie także konsultacja z konserwatorem zabytków. Wszystkie prawne kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku wtórnym, warto skonsultować z prawnikiem, który na co dzień zajmuje się takimi sprawami i będzie w stanie nam pomóc, a także sporządzi kompleksowy raport z analizy ksiąg wieczystych.

Kupno mieszkania, na co zwrócić uwagę rynek wtórny

Zażądaj zaświadczenia o wymeldowaniu lokatorów, które można uzyskać z gminy. Często jest tak, że osoba sprzedająca, ale też jego najbliżsi są nadal zameldowani w mieszkaniu. Zadbaj o to, aby dowiedzieć się, kto konkretnie jest zameldowany i na umowie np. przedwstępnej i zawrzeć w niej o terminie wymeldowania osób. Pominięcie sprawdzenia tych informacji, może w przyszłości przynieść nabywcy wielu problemów.

Zestawienia opłat za mieszkanie – zdobądź informacje na temat wysokości opłat za media, prąd, wodę, gaz, czynsz. Możemy w tym przypadku poprosić o zestawienie z 2 ostatnich miesięcy wysokości opłat eksploatacyjnych.

Zdobądź informacje o budynku/mieszkaniu – dowiedz się, w którym roku zbudowano budynek, jaki jest rodzaj zabudowy, na jakim piętrze znajduje się mieszkanie, zapytaj o ogólny stan budynku. Zapytaj o rozkład mieszkania, jego wyposażenie, metraż, ilość pokoi. Dowiedz się, czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką.

Dowiedz się, czy mieszkanie nie jest obciążone prawem dożywocia. Jest to umowa, która zobowiązuje nabywcę mieszkania do utrzymywania dożywotnie osoby sprzedającej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera

Sprawdź dewelopera - bardzo ważne jest zweryfikowanie uczciwości dewelopera, zanim przystąpimy do kupna mieszkania. O deweloperze możemy przeczytać na stronie KRS, UOKiK oraz w Internecie.  Jeszcze ważniejsze jest sprawdzenie samej inwestycji i tego, jak jest finansowana.

Lokalizacja - zwróć uwagę na lokalizację mieszkania, zapytaj właściciela o odległość do najbliższych sklepów, aptek, szkoły i innych niezbędnych miejsc do codziennego funkcjonowania. Zorientuj się, jaki byłby dostęp do komunikacji miejskiej oraz dojazd od centrum miasta, jeżeli decydujesz się kupić mieszkanie na obrzeżach.

Umowa deweloperska – zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy deweloperskiej, sprawdź dokładnie jej treść. Umowa musi zawierać najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości tj. cena, termin odbioru mieszkania, jego wydania oraz momentu przeniesienia własności. Dowiedz się, czy umowa zawiera klauzule dotyczące kar umownych, możliwości odstąpień od umowy itp. Wszystko to, co znajdzie się na tym dokumencie, będzie obowiązywało obie strony transakcji, dlatego tak ważne jest, aby ta umowa została dokładnie sprawdzona, najlepiej przez prawnika.

Rachunek powierniczy – dowiedz się, w jaki sposób będą chronione twoje pieniądze. Nabywca mieszkania wpłaca środki na rachunek powierniczy, który może być otwarty lub zamknięty. W zależności od rodzaju rachunku deweloper otrzymuje pieniądze na rzecz inwestycji w odpowiednim czasie. Rachunek to zabezpieczenie dla kupującego przed nieuczciwym deweloperem, który mógłby zabrać pieniądze i zniknąć.

Pytania do sprzedającego

Bardzo dużo informacji na temat mieszkania możemy uzyskać od jego dotychczasowego właściciela, trzeba tylko wiedzieć, jakie pytania zadać.

Dobrze jest spytać o:

 • powód sprzedaży,
 • prace remontowe w mieszkaniu,
 • akustykę w budynku,
 • najbliższych sąsiadów,
 • o okoliczną infrastrukturę,
 • zarządzanie nieruchomością wspólną i dbanie o nią (częstotliwość sprzątania, dbałość o zieleń),
 • wysokość bieżących opłat,
 • bezpieczeństwo w budynku.

Usługi Pewny Lokal – rynek pierwotny

Nasza firma Pewny Lokal oferuje zakres usług różniących się w zależności od rynku, na którym znajduje się dane mieszkanie lub dom. Na rynku pierwotnym oferujemy analizę prawną umowy deweloperskiej, w której to nasi prawnicy weryfikują ją pod kątem m.in. występowania nielegalnych klauzul. Sprawdzamy, czy umowa zawiera wszystkie najistotniejsze informacje i czy jest zgodna z prawem. Przeprowadzamy także odbiór techniczny mieszkania lub domu, na którym nasi inżynierowie weryfikują, czy deweloper wywiązał się ze wszystkich postanowień. Sprawdzamy jakość wykonania wszystkich elementów mieszkania, zapisujemy wszelkie wady i usterki i tworzymy z odbioru stosowny raport.

Porównanie adwokata z Pewnego Lokalu i adwokata z innej kancelarii. Adwokat z kancelarii  wycenia się za na pierwszy rzut ucha za obniżoną cenę, unika sporów, nie posiada wiedzy zaawansowanej, brakuje mu porozumień z inżynierami. Natomiast doradca prawny Pewnego Lokalu ma pewną cenę, potrafi odnaleźć się w sporach, specjalizuje się na rynku nieruchomości i posiada niezawodny kontakt z inżynierami.Żeby dokonać zakupu nieruchomości, warto skonsultować umowę z ekspertem z Pewnego Lokalu. Nasi prawnicy są ekspertami w nieruchomościach, a ceny ich usług są transparentne. Eksperci z Pewnego Lokalu nie wymigują się od wyzwań. Przy kupnie nieruchomości warto zwrócić uwagę na zapisy, jakie znajdują się w umowie. Aby mieć pewność bezpiecznego zakupu, sprawdź umowę kupna nieruchomości z prawnikiem.

Usługi Pewny lokal – rynek wtórny

Nasza firma na rynku wtórnym oferuje klientom profesjonalną analizę ksiąg wieczystych, podczas której sprawdzamy m.in. jakie występuje prawo do lokalu, sprawdzamy, czy nie występują zapisy, które mogą utrudnić sprzedaż tj. hipoteka oraz doradzamy klientom jak rozmawiać ze sprzedawcą na korzyść nabywcy. Analizujemy także stan techniczny mieszkania, czyli nasi fachowcy sprawdzają nieruchomość pod względem wad, czy mieszkanie nie wymaga remontu.

Sprawdzenie umowy deweloperskiej, odbiór mieszkania, analiza ksiąg wieczystych oraz ocena stanu technicznego mieszkania to elementy, które zawsze towarzyszą nam podczas kupna mieszkania na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Dlatego zalecamy, aby te czynności wykonywać z pomocą osób doświadczonych, którzy dzięki swojej wiedzy przeprowadzą nas w odpowiedni sposób przez proces zakupu mieszkania.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 329 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka