Zarezerwuj odbiór

Odbiór mieszkania czynsz

W artykule opisujemy kwestie związane z czynszem - w szczególności od kiedy nabywca mieszkania płaci czynsz za lokalu kupiony od dewelopera.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Co to jest czynsz za mieszkanie?

Czynsz najmu i czynsz administracyjny to nie to samo. Czynsz (czynsz administracyjny) jest opłacany przez każdego właściciela mieszkania. Czynsz najmu to część, którą płacą osoby wynajmujące mieszkanie na rzecz właściciela lokalu. Czynsz administracyjny to głównie opłaty związane z eksploatacją mieszkania i budynku w którym się znajduje. Wiele osób nie wie jednak na co dokładnie składa się czynsz. Zwykle są to następujące rzeczy: fundusz remontowy (np. ocieplenie budynku, naprawę dachu, różne drobne naprawy), opłata za wywóz śmieci, zaliczka na wodę zimną i ciepłą oraz ogrzewanie centralne, opłata za odprowadzanie ścieków, podatek od nieruchomości, koszt zarządu (np. pensje prezesa, zarządu, księgowej itp.), opłata za użytkowanie wieczyste, koszt prądu zużytego w częściach wspólnych (np. oświetlenia na klatce schodowej, domofonu itp.), pensja sprzątaczki, wynagrodzenie dozorcy, konserwacja budynku i otoczenia (naprawa domofonu, strzyżenie trawy itp.).

Ile wynosi czynsz za mieszkanie?

Trudno powiedzieć ile wynosi czynsz w przeciętnym mieszkaniu. Składa się na to wiele czynników i zależy od wielkości wspólnoty mieszkaniowej oraz lokalizacji. Deweloperzy często obiecują, że w porównaniu do starego budownictwa w ich inwestycji czynsz będzie dużo niższy. Może się jednak okazać, że inwestycja ma dużo wad i czynsz wzrośnie przez fundusz remontowy z którego będzie finansowana naprawa części wspólnych. Nie raz zdarza się też, że deweloper źle oszacuje czynsz płacony przez mieszkańców po oddaniu inwestycji. Sporym obciążeniem, którego zwykle nie bierze się pod uwagę, jest koszt utrzymania portierni i ochrony. Innym kosztem może być utrzymanie osiedlowej siłowni lub basenu. Na tego typu koszty nabywca powinien zwrócić szczególną uwagę gdy kupuje mieszkanie w małej wspólnocie - w dużych wspólnotach koszty tego typu rozłożą się równomiernie między wielu właścicieli lokali. Czynsz za mieszkanie można na różne sposoby obniżyć. Jeżeli będziemy mieszkać ekonomicznie to rachunki pozwolą nam zaoszczędzić sporą kwotę w ciągu roku. Bywa, że dwa podobne mieszkania zamieszkiwane przez taką samą liczbę osób mają o nawet 200-300 zł różne opłaty administracyjne. Najbardziej można zaoszczędzić na wodzie i prądzie. W teorii koszt czynszu administracyjnego za typowe mieszkanie o metrażu ok. 50 mkw z miejsce parkingowym powinien wynosić od 400 do 700 zł miesięcznie. O dokładne szacunki należy jednak każdorazowo zapytać dewelopera jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej i zakładać, że ostatecznie kwota może być o 20-30 proc. wyższa od obiecywanej.

Odbiór mieszkania czynsz i obrazek z pieniędzmi.Obowiązek płatności czynszu przechodzi na nabywcę mieszkania od momentu przekazania kluczy.

Od kiedy będziesz płacić za lokal?

Co do zasady moment od którego nabywca lokalu od dewelopera będzie ponosił opłaty jest zapisany w umowie deweloperskiej. Najczęściej nabywca dokonuje odbioru technicznego lokalu i przynależności po którym podpisuje protokół odbioru. Jednocześnie deweloper przekazuje klucze do mieszkania i wydaje lokal w posiadanie nabywcy. Od tego momentu nabywca mieszkania ponosi wszystkie opłaty eksploatacyjne związane z utrzymaniem mieszkania (czyli czynsz administracyjny). Oznacza to, że jeszcze przed ostateczną umową przeniesienia własności będzie musiał płacić czynsz administracyjny na rzecz wspólnoty mieszkaniowej. Drugą najczęściej spotykaną sytuacją jest wydanie lokalu (i przekazanie obowiązków opłaty administracyjnej) na rzecz nabywcy przy umowie przenoszącej własność. W takim przypadku nabywca będzie ponosił opłaty dopiero po podpisaniu aktu notarialnego. Z drugiej strony nie dostanie kluczy i nie będzie mógł rozpocząć wykańczania mieszkania.

Pewny Lokal jest firmą, która specjalizuje się w odbiorach technicznych i analizie prawnej umów deweloperskich i umów przenoszących własność. Przesyłając do nas umowę deweloperską lub umowę przenoszącą własność sprawdzimy klauzule dotyczące zarządu i czynszu. Skontaktuj się z nami: 797 014 014.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 74 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka