Zarezerwuj odbiór

Odbiór mieszkania deweloperskiego z ogrzewaniem podłogowym

Z poniższego artykułu dowiesz się dlaczego warto zastanowić się nad ogrzewaniem podłogowym w swojej nieruchomości.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Nieczęsto się zdarza, aby deweloper w budowanych przez siebie mieszkaniach przewidział ogrzewanie podłogowego zamiast tradycyjnego grzejnikowego. Oba systemy ma zarówno zalety jak i wady, i te ostatnie w przypadku systemu grzejnikowego powodują, że ogrzewanie podłogowe najlepiej się sprawdza w mieszkaniach dwupoziomowych lub w domach co najmniej dwupoziomowych, w szczególności jako ogrzewanie salonu otwartego na wewnętrzne schody. Stosowanie grzejników w salonie przylegającym do otwartej klatki schodowej jest wysoce nieefektywne, gdyż ciepło szybko unosi się z salonu na piętro i wówczas dłuższe w nim przebywanie w chłodne dni jest mało komfortowe.

Jak odebrać mieszkanie deweloperskie z ogrzewaniem podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe zyskuje na popularności wśród nabywców nowych nieruchomości. Z poniższego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę, by prawidłowo zaprojektować oraz wykonać ogrzewanie podłogowe oraz dlaczego warto zdecydować się właśnie na ten typ ogrzewania.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe wodne, zamiast ogrzewania grzejnikowego, o ile zostało prawidłowo zaprojektowane i wykonane, gwarantuje wysoki komfort cieplny jego użytkownikom przy mniejszych kosztach eksploatacyjnych. Rozprowadzenie przewodów grzewczych w podłodze powinno być bezbłędne, konieczny jest zarówno przemyślany projekt jak i staranne wykonanie gdyż koszty naprawy zepsutego systemu są wiążą się z wymianą wylewki i są naprawdę bardzo wysokie. Z tego samego powodu ogrzewanie podłogowe ma sens tylko w wypadku, gdy nie planujemy zmiany zastanego układu ścian i wykończenia podłogi materiałami słabo przewodzącymi ciepło, jak grube wykładziny dywanowe i tradycyjny gruby parkiet. Najlepiej więc użyć płytek ceramicznych lub cieńszych paneli podłogowych.

Jak prawidłowo zaprojektować i wykonać ogrzewanie podłogowe?

Przewody grzewcze należy ułożyć na suchym, czystym podłożu, aby w przyszłości uniknąć przykrych zapachów. Należy zachować odpowiedni rozstaw wynikający z projektu by zapewnić właściwe parametry grzewcze. Zbyt małe promienie skrętu utrudniają przepływ wody i zmniejszają efektywność ogrzewania. Przewody układa się w kształcie jednej lub kilku pętli, w zależności od wielkości lub kształtu pomieszczenia, gdyż zbyt długa pętla podpięta do punktu przyłączeniowego czyli skrzynki rozdzielaczowej spowoduje niedogrzanie pomieszczenia. Wylewka betonowa, która będzie przykrywać przewody, także w zależności od wielkości i kształtu pomieszczenia powinna lub nie posiadać dylatacje wykonywanie w trakcie jej układania, aby nie nastąpiły nieplanowane spękania w procesie wysychania i wiązania betonu. Jeśli droga przewodów grzewczych musi przeciąć linię dylatacji, w tym miejscu na przewodzie trzeba zastosować tuleje ochronne. Wszystkie przewody nie powinny być poprowadzone pod ścianami a jedynie w miejscu otworów drzwiowych. Odstępstwo od tej reguły może wynikać z projektu, który powinien zawierać opis sposobu zabezpieczenia rur w tym miejscu przed zgnieceniem ciężarem ściany. Przewody nie powinny być łączone w posadzce, bo może to być przyczyną awarii, więc każda pętla powinna się zaczynać i kończyć w rozdzielaczu. skrzynkę z rozdzielaczem, od którego poprowadzone są przewody ogrzewania podłogowego, należy usytuować w możliwie centralnym miejscu mieszkania lub domu, by zapewnić dotarcie czynnika grzewczego czyli ciepłej wody do najdalszych miejsc w podłodze. Usytuowanie skrzynki z rozdzielaczem powinno być przemyślane, w eksponowanym miejscu skrzynka może utrudnić aranżację lub popsuć końcowy efekt wizualny. Na każdej kondygnacji powinien być osobny rozdzielacz. Ułożone przewody należy zainwentaryzować, np. robiąc dokumentację fotograficzną z użyciem miarki dla uwidocznienia rozstawu przewodów. Przed zalaniem przewodów betonem należy przeprowadzić próbę szczelności i sporządzić z niej protokół.

Jak odbierać instalację ogrzewania podłogowego?

Deweloperzy przewidują wykonanie ogrzewania podłogowego w różny sposób, nie zawsze dokładnie je opisują w tzw. standardach wykonania lokalu lub domu. Podczas odbiorów często mamy więc do czynienia z niekompletną instalacją, brakiem źródła zasilania, nienawodniona instalacją, albo zbyt późno włączonym ogrzewaniem, co uniemożliwia ocenę, czy instalacja jest wykonana i funkcjonuje prawidłowo. Dlatego, gdy mamy do czynienia z ogrzewaniem podłogowym w odbieranym lokalu, segmencie lub domku, warto skorzystać z pomocy fachowców z firmy Pewny Lokal, którzy dysponują odpowiednim sprzętem. Dla przykładu, użycie kamery termowizyjnej umożliwia sprawdzenie, czy włączone ogrzewanie podłogowe jest rzeczywiście ułożone w posadzce zgodnie z projektem i czy nie doszło do przecieków na skutek awarii lub niezachowania wyżej opisanych zasad podczas układania przewodów grzewczych.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 28 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka