Zarezerwuj odbiór

Odbiór mieszkania instalacja wodno-kanalizacyjna

Dzięki artykułowi dowiedz się m.in. jak podczas odbioru stwierdzić, czy opłacalna jest zmiana lokalizacji sedesu.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Odbiór mieszkania instalacja wod-kan

Podczas odbioru mieszkania, wybudowanego w tzw. stanie deweloperskim szczególną trudność nastręcza ocena prawidłowości wykonania instalacji wody i kanalizacji. Taka ocena, prosta do przeprowadzenia dla doświadczonego budowlańca lub specjalisty z takich firm jak Pewny Lokal, może się okazać trudnym zadaniem dla osoby z poza branży budowlano-architektonicznej, a takich osób jest najwięcej wśród klientów odbierających lokale od deweloperów. Dlatego nabywcom, którzy zechcą bez pomocy fachowców odebrać własne mieszkanie doradzamy, jak sprawdzić, czy deweloper zapewnił prawidłowe wyprowadzenie z wspólnych pionów do mieszkania instalacji wody i kanalizacji.

W przypadku wody zimnej i ciepłej sprawa jest tylko pozornie prosta. Rury wodne powinny być poprowadzone do miejsc poboru wody, takich jak zawór przy spłucze klozetowej, bidecie, zlewozmywaku, zmywarce i pralce oraz miejsce podłączenia baterii umywalkowej, prysznicowej lub wannowej (montowanych z pominięciem zaworu odcinającego). Oddzielne zagadnienie to woda zimna na taras lub ogród. W tym przypadku jest niezwykle ważne, by rura z zimną wodą została poprowadzona przez ścianę zewnętrzną ze spadkiem umożliwiającym jej odwodnienie na okres zimowy i posiadała po stronie mieszkania specjalny zawór odcinający z kurkiem spustowym oraz odlicznik wody ogrodowej zaś na elewacji była zakończona zaworem czerpalnym ze złączką do węża ogrodowego. Wszystkie rury, najczęściej wykonywane z tworzywa sztucznego, powinny być poprowadzone w specjalnych otulinach i zakończone korkiem, najlepiej stalowym, choć najczęściej spotyka się plastikowe, o małej trwałości. Jeśli chcemy zrezygnować z wykorzystania któregoś z podejść wodnych (np. przenieść pralkę do innego pomieszczenia), musimy plastikowy korek wymienić na stalowy. Przewody te można przenieść w inne miejsce, jeśli zmieniamy aranżację zaproponowaną przez dewelopera, przestrzegając zaleceń technicznych, zwykle dołączonych do dokumentów odbiorowych. Zwykle chodzi o zakaz wkuwania rur w ściany konstrukcyjne, międzylokatorskie i  zewnętrzne. Dlatego w przypadku dużych zmian w pierwotnej aranżacji łazienek niekiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia rur w wylewkach co oznaczą ich częściowe lub całkowite usunięcie. 

Odbiór mieszkania kanalizacja

Wyprowadzenia kanalizacji z pionów, tzw. podejścia kanalizacyjne dotyczą sedesów i pozostałych urządzeń sanitarnych (umywalek, zlewów, wanien, brodzików itp.) i sprzętu AGD typu pralka lub zmywarka. Podejścia pod miski klozetowe mają największą średnice, dlatego w przypadku niewielkiej łazienki lub wc zmiana położenia sedesu nie zawsze jest opłacalna lub w ogóle niemożliwa. Łatwiej zmienić położenie pozostałych urządzeń, gdyż rurę o malej średnicy łatwiej ukryć w ścianie lub zabudować albo poprowadzić w miejscu wyciętej wylewki, którą oczywiście należy umiejętnie uzupełnić, aby nie spowodować jej osłabienia przed położeniem warstwy wykończeniowej typu płytki gresowe. Podejścia kanalizacyjne do zlewozmywaka i zmywarki w kuchni prowadzi się najczęściej po wierzchu ścian, ponieważ na ogół są przysłaniane szafkami kuchennymi o typowej głębokości przewidującej takie rozwiązanie.  

Błędy popełniane w ułożeniu przewodów do wody i kanalizacji w mieszkaniach deweloperskich zdarzają się rzadko, najczęściej zdarzają się nieumyślne zasłonięcia wylewką zakończeń rur kanalizacyjnych. Dlatego podczas odbioru warto zapewnić sobie możliwość porównania sprawdzanej instalacji z dotyczącą jej dokumentacją powykonawczą. Obecność specjalisty budowlanego przy odbiorze mieszkania oddawanego w stanie deweloperskim nie tylko ułatwi przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykonania ww. instalacji ale przede wszystkim pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek na etapie prac wykończeniowych.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 37 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka