Zarezerwuj odbiór

Odbiór mieszkania instalacja wodno-kanalizacyjna

Dzięki artykułowi dowiedz się m.in. jak podczas odbioru stwierdzić, czy opłacalna jest zmiana lokalizacji sedesu.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści

  1. Odbiór mieszkania instalacja wodno-kanalizacyjna
  2. Odbiór mieszkania kanalizacja
     

1. Odbiór mieszkania instalacja wodno-kanalizacyjna

Podczas odbioru mieszkania, wybudowanego w tzw. stanie deweloperskim szczególną trudność nastręcza ocena prawidłowości wykonania instalacji wody i kanalizacji. Taka ocena, prosta do przeprowadzenia dla doświadczonego budowlańca lub specjalisty z takich firm jak Pewny Lokal, może się okazać trudnym zadaniem dla osoby z poza branży budowlano-architektonicznej, a takich osób jest najwięcej wśród klientów odbierających lokale od deweloperów. Dlatego nabywcom, którzy zechcą bez pomocy fachowców odebrać własne mieszkanie doradzamy, jak sprawdzić, czy deweloper zapewnił prawidłowe wyprowadzenie z wspólnych pionów do mieszkania instalacji wody i kanalizacji.

W przypadku wody zimnej i ciepłej sprawa jest tylko pozornie prosta. Rury wodne powinny być poprowadzone do miejsc poboru wody, takich jak zawór przy spłucze klozetowej, bidecie, zlewozmywaku, zmywarce i pralce oraz miejsce podłączenia baterii umywalkowej, prysznicowej lub wannowej (montowanych z pominięciem zaworu odcinającego). Oddzielne zagadnienie to woda zimna na taras lub ogród. W tym przypadku jest niezwykle ważne, by rura z zimną wodą została poprowadzona przez ścianę zewnętrzną ze spadkiem umożliwiającym jej odwodnienie na okres zimowy i posiadała po stronie mieszkania specjalny zawór odcinający z kurkiem spustowym oraz odlicznik wody ogrodowej zaś na elewacji była zakończona zaworem czerpalnym ze złączką do węża ogrodowego. Wszystkie rury, najczęściej wykonywane z tworzywa sztucznego, powinny być poprowadzone w specjalnych otulinach i zakończone korkiem, najlepiej stalowym, choć najczęściej spotyka się plastikowe, o małej trwałości. Jeśli chcemy zrezygnować z wykorzystania któregoś z podejść wodnych (np. przenieść pralkę do innego pomieszczenia), musimy plastikowy korek wymienić na stalowy. Przewody te można przenieść w inne miejsce, jeśli zmieniamy aranżację zaproponowaną przez dewelopera, przestrzegając zaleceń technicznych, zwykle dołączonych do dokumentów odbiorowych. Zwykle chodzi o zakaz wkuwania rur w ściany konstrukcyjne, międzylokatorskie i  zewnętrzne. Dlatego w przypadku dużych zmian w pierwotnej aranżacji łazienek niekiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia rur w wylewkach co oznaczą ich częściowe lub całkowite usunięcie. 

Odbiór mieszkania instalacji.Podczas odbioru należy sprawdzić czy deweloper zapewnił prawidłowe wyprowadzenie wspólnych pionów do mieszkania instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

2. Odbiór mieszkania kanalizacja

Wyprowadzenia kanalizacji z pionów, tzw. podejścia kanalizacyjne dotyczą sedesów i pozostałych urządzeń sanitarnych (umywalek, zlewów, wanien, brodzików itp.) i sprzętu AGD typu pralka lub zmywarka. Podejścia pod miski klozetowe mają największą średnice, dlatego w przypadku niewielkiej łazienki lub wc zmiana położenia sedesu nie zawsze jest opłacalna lub w ogóle niemożliwa. Łatwiej zmienić położenie pozostałych urządzeń, gdyż rurę o malej średnicy łatwiej ukryć w ścianie lub zabudować albo poprowadzić w miejscu wyciętej wylewki, którą oczywiście należy umiejętnie uzupełnić, aby nie spowodować jej osłabienia przed położeniem warstwy wykończeniowej typu płytki gresowe. Podejścia kanalizacyjne do zlewozmywaka i zmywarki w kuchni prowadzi się najczęściej po wierzchu ścian, ponieważ na ogół są przysłaniane szafkami kuchennymi o typowej głębokości przewidującej takie rozwiązanie.  

Błędy popełniane w ułożeniu przewodów do wody i kanalizacji w mieszkaniach deweloperskich zdarzają się rzadko, najczęściej zdarzają się nieumyślne zasłonięcia wylewką zakończeń rur kanalizacyjnych. Dlatego podczas odbioru warto zapewnić sobie możliwość porównania sprawdzanej instalacji z dotyczącą jej dokumentacją powykonawczą. Obecność specjalisty budowlanego przy odbiorze mieszkania oddawanego w stanie deweloperskim nie tylko ułatwi przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykonania ww. instalacji ale przede wszystkim pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek na etapie prac wykończeniowych.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 82 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka