Odbiór mieszkania po terminie

W artykule odpowiadamy na pytanie co zrobić, jeśli odbiór mieszkania odbywa się po ustalonym terminie?
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Odbiory techniczne mieszkań
2. Odbiór techniczny umowa deweloperska
3. Odbiór techniczny opóźnienie

1. Odbiory techniczne mieszkań

W czasie odbioru technicznego nabywca mieszkania ma możliwość zweryfikowania, czy deweloper wykonał lokal zgodnie z umową deweloperską (mówiąc o umowie mamy na myśli wszystkie załączniki jak np. standard techniczny, prospekt i rzuty), z normami budowlanymi, sztuką budowlaną i tzw. Polskimi Normami. W czasie odbioru wszystkie wady i usterki są spisywane w protokole odbioru technicznego. Jest to dokument potwierdzający, że strony spotkały się w ustalonym terminie odbioru lokalu i dokonały przeglądu lokalu pod kątem wad i usterek. Nabywca ma możliwość przyjścia na odbiór z inżynierem albo inspektorem budowlanym (np. z firmy Pewny Lokal), który pomoże w fachowej i drobiazgowej lokalizacji niedociągnięć wykonawcy. Deweloper w ciągu 14 dni odnosi się do wad opisanych w protokole. Natomiast w ciągu 30 dni od odbioru powinien naprawić uznane wady na swój rachunek.

2. Odbiór techniczny umowa deweloperska

Procedura odbioru jest sprecyzowana w ustawie deweloperskiej. Ustawa nakłada obowiązek wykonania przez strony przeglądu technicznego przed przeniesieniem prawa własności do lokalu. Dlatego też w każdej umowie deweloperskiej znajduje się odpowiednia sekcja poświęcona kwestiom odbiorowym. O ile samo nałożenie obowiązku przeprowadzenia odbioru należy uznać za korzystne rozwiązanie, to niestety ustawa nie nakłada bardziej precyzyjnych obowiązków na dewelopera. Brakuje chociażby zobligowania do każdorazowego wyznaczenia konkretnego terminu odbioru w umowie deweloperskiej. Ustawa nie zobowiązuje również do sprecyzowania kar umownych od dewelopera za opóźnienia w przeprowadzeniu odbioru, a przecież wielu nabywców planuje rozpoczęcie wykończenia z dniem odbioru i otrzymania kluczy do lokalu.

3. Odbiór techniczny opóźnienie

Ustawa deweloperska nakłada jedynie obowiązek odniesienia się do wad i naprawy usterek w określonym terminie przez dewelopera. W przypadku opóźnienia się, deweloper ma jeszcze możliwość wyznaczenia drugiego terminu na naprawę, ale powinien przy tym poinformować nabywcę o dacie i przyczynie opóźnienia. Jeżeli deweloper dokonuje odbioru mieszkania po wyznaczonym przez siebie terminie, to tak naprawdę wszystko zależy od treści umowy deweloperskiej. Z naszego doświadczenia wynika, że nawet jeśli w umowie został sprecyzowany termin odbioru technicznego, to najczęściej przekroczenie go nie oznacza, że nabywcy należą się jakiekolwiek kary umowne. Deweloperzy po prostu nie zastrzegają kar umownych za opóźnienia w wyznaczeniu odbioru. Podpisując więc umowę deweloperską można zadbać o sprecyzowanie nie tylko daty odbioru, ale również ewentualnej odpowiedzialności dewelopera za przekroczenie tego terminu.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 7 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka