Zarezerwuj odbiór

Odbiór techniczny mieszkania jak to wygląda

Jak wygląda odbiór techniczny mieszkania od dewelopera.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Jak wygląda odbiór techniczny mieszkania od dewelopera

Odbiór techniczny mieszkania dla większości ludzi jest stresującym doświadczeniem. Trudno się temu dziwić, jest to bowiem dzień, w którym nabywca inwestycji życia odbiera klucze do swojego wymarzonego mieszkania. Podczas spotkania z przedstawicielami dewelopera świeżo upieczeni właściciele w krótkim czasie muszą przyswoić dużą ilość informacji. W atmosferze pośpiechu łatwo wtedy o pomyłkę oraz o pominięcie istotnych usterek, co może sprawić, że deweloper nie zgodzi się na ich naprawę na koszt własny.

Zgodnie z ustawą deweloperską najważniejszym dokumentem podczas odbioru jest protokół odbioru. To w nim podczas odbioru umieszczane są informacje dotyczące usterek odkrytych na miejscu. Według ustawy deweloper nie może zakwestionować ich w momencie wpisywania, a każdą z uwag ma obowiązek umieścić w protokole odbioru. Deweloper ustawowo ma 14 dni na ustosunkowanie się do zidentyfikowanych usterek (które zazwyczaj akceptuje, gdyż nie opłaca mu się alternatywa - droga sądowa), a 30 dni na usunięcie ich na swój koszt.

Ponieważ zapisanie jak największej liczby usterek w protokole odbioru jest dla nabywcy mieszkania korzystne, warto podczas odbioru skorzystać z pomocy drugiej osoby. Obecność na odbiorze kogoś, którego bezstronnemu i przytomnemu osądowi możemy zaufać w przypadku ewentualnych problemów z deweloperem, jest nieoceniona - zarówno ze względu na mniejszy stres w trakcie odbioru, ale też i mniejsze koszty poniesione w przyszłości na naprawę przeoczonych uprzednio ubytków.

Dlatego też zachęcamy do skorzystania z pomocy doświadczonego inżyniera w dniu odbioru technicznego mieszkania od dewelopera. Jako fachowiec z wykształceniem kierunkowym oraz dużym doświadczeniem w odbiorach mieszkań nie powinien mieć on większych problemów ze zlokalizowaniem ubytków, pęknięć i zawilgoceń w całym mieszkaniu podczas trwania odbioru.

Odbiór techniczny mieszkania wygląda wtedy następująco: nasz inżynier przyjeżdża na miejsce odbioru i 10 minut przed umówioną godziną dzwoni do klienta aby mogli odnaleźć się na inwestycji oraz aby bez obecności dewelopera przedyskutować istotne dla niego kwestie. Następnie, wspólnie z klientem spotykają się z przedstawicielem dewelopera (i często również generalnym wykonawcą) i udają się do mieszkania gdzie wykonywany jest odbiór. Nasz fachowiec dokładnie sprawdza lokal mieszkalny, a w tym czasie przedstawiciel dewelopera ma obowiązek notować wszystkie zidentyfikowane usterki i niezgodności.

Podczas odbioru mieszkania inżynier Pewnego Lokalu oprócz wilgotności, ubytków i zarysowań w całym mieszkaniu sprawdzi także zgodność lokalu z normami budowlanymi oraz Polskimi Normami – przykładowo sprawdzimy dopuszczalne odchylenie kąta od płaszczyzny. Dodatkowo w przeciwieństwie do konkurencji weryfikujemy także zgodność mieszkania z dokumentacją od dewelopera. Nasz inżynier sprawdzi zgodność wymiarów mieszkania z wymiarami podanymi w rzucie mieszkania oraz sprawdzi, czy materiały podane w standardzie wykończenia rzeczywiście zostały użyte do wykończenia mieszkania.

Reasumując – o ile sam odbiór mieszkania w teorii brzmi prosto, to uczestnictwo w nim z reguły bywa stresującym doświadczeniem, podczas którego łatwo jest w przypływie emocji o popełnienie błędu i przeoczenie kluczowych usterek. Warto dlatego pamiętać, że zawsze można skorzystać z pomocy osoby, dla której odbiory mieszkań to codzienność.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 13 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka