Zarezerwuj odbiór

Kupno mieszkania od dewelopera etapy

W artykule opisujemy jakie etapy czekają przed nabywcą mieszkania od dewelopera. Zakup mieszkania można podzielić na trzy główne etapy.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Etap pierwszy zakupu mieszkania od dewelopera: umowa deweloperska

Kiedy zamierzamy kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym będziemy musieli podpisać umowę deweloperską. Umowa deweloperska jest umową w formie aktu notarialnego w wyniku której deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku w którym będzie znajdować się nasz lokal. Integralną częścią umowy deweloperskiej jest prospekt informacyjny, który w przejrzysty sposób informuje nabywcę o inwestycji i deweloperze. Umowa deweloperska wprowadza też szereg zabezpieczeń dla nabywcy: procedurę odbioru technicznego, specjalny rachunek powierniczy czy też prawo do odstąpienia od umowy. Dzięki temu jest korzystniejsza dla nabywcy od innych umów zawieranych w celu nabycia nieruchomości. O tym na co zwrócić uwagę podpisując umowę deweloperską przeczytasz w osobnym artykule.

Etap drugi zakupu mieszkania od dewelopera: odbiór techniczny

Po zbudowaniu budynku i uzyskania pozwolenia na użytkowanie deweloper wyznaczy termin odbioru technicznego mieszkania. W czasie odbioru nabywca ma szansę dokładnie sprawdzić mieszkanie pod kątem wad i usterek. Podczas odbioru, nabywca mieszkania powinien zweryfikować zgodność jego stanu technicznego z umową deweloperską, czyli tzw. standardem wykończenia (stanowi on załącznik do prospektu informacyjnego) oraz rzutami. Ustawa deweloperska pozwala podczas odbioru skorzystać z pomocy specjalistów (np. inżynierów firmy Pewny Lokal - o tym jak wygląda odbiór techniczny dowiesz się z naszego artykułu). Odbiór jest też odpowiednim momentem, żeby sprawdzić, czy nieruchomość jest zgodna z normami budowlanymi. Wraz ze zbliżaniem się terminu odbioru należy uważnie przeglądać pocztę oraz skrzynkę e-mailową.

Etap trzeci zakupu mieszkania od dewelopera: umowa przenosząca własność

Ostatnim etapem jest podpisanie umowy przenoszącej własność. Umowa również zawierana jest w formie aktu notarialnego. Jej celem jest przeniesienie własności lokalu i założenie nowej księgi wieczystej. Od tego momentu nabywca staje się rzeczywistym właścicielem lokalu mieszkalnego. Zwykle jest podpisywana po odbiorze technicznym, ale czasami termin między odbiorem technicznym a umową przenoszącą własność może wynieść nawet kilka miesięcy. Umowa przenosząca własność może być też zawarta w wyniku umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości zawartej z deweloperem lub inną osobą na rynku wtórnym.


Firma Pewny Lokal zajmuje się pomocą przy każdym z wyżej wymienionych etapów. Prawnicy dokonają analizy umowy deweloperskiej (w tym umowy rezerwacyjnej) oraz umowy przenoszącej własność. Inżynierowie pomogą przy odbiorze technicznym. Skontaktuj się z nami: kontakt@pewnylokal.pl lub 797 014 014.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 13 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka