Zamów pomoc prawną

Kupno mieszkania od dewelopera etapy

W artykule opisujemy jakie etapy czekają przed nabywcą mieszkania od dewelopera. Zakup mieszkania można podzielić na trzy główne etapy.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Etap pierwszy zakupu mieszkania od dewelopera: umowa deweloperska

Kiedy zamierzamy kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym będziemy musieli podpisać umowę deweloperską. Umowa deweloperska jest umową w formie aktu notarialnego w wyniku której deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku w którym będzie znajdować się nasz lokal. Integralną częścią umowy deweloperskiej jest prospekt informacyjny, który w przejrzysty sposób informuje nabywcę o inwestycji i deweloperze. Umowa deweloperska wprowadza też szereg zabezpieczeń dla nabywcy: procedurę odbioru technicznego, specjalny rachunek powierniczy czy też prawo do odstąpienia od umowy. Dzięki temu jest korzystniejsza dla nabywcy od innych umów zawieranych w celu nabycia nieruchomości. O tym na co zwrócić uwagę podpisując umowę deweloperską przeczytasz w osobnym artykule.

Etap drugi zakupu mieszkania od dewelopera: odbiór techniczny

Po zbudowaniu budynku i uzyskania pozwolenia na użytkowanie deweloper wyznaczy termin odbioru technicznego mieszkania. W czasie odbioru nabywca ma szansę dokładnie sprawdzić mieszkanie pod kątem wad i usterek. Podczas odbioru, nabywca mieszkania powinien zweryfikować zgodność jego stanu technicznego z umową deweloperską, czyli tzw. standardem wykończenia (stanowi on załącznik do prospektu informacyjnego) oraz rzutami. Ustawa deweloperska pozwala podczas odbioru skorzystać z pomocy specjalistów (np. inżynierów firmy Pewny Lokal - o tym jak wygląda odbiór techniczny dowiesz się z naszego artykułu). Odbiór jest też odpowiednim momentem, żeby sprawdzić, czy nieruchomość jest zgodna z normami budowlanymi. Wraz ze zbliżaniem się terminu odbioru należy uważnie przeglądać pocztę oraz skrzynkę e-mailową.

Etap trzeci zakupu mieszkania od dewelopera: umowa przenosząca własność

Ostatnim etapem jest podpisanie umowy przenoszącej własność. Umowa również zawierana jest w formie aktu notarialnego. Jej celem jest przeniesienie własności lokalu i założenie nowej księgi wieczystej. Od tego momentu nabywca staje się rzeczywistym właścicielem lokalu mieszkalnego. Zwykle jest podpisywana po odbiorze technicznym, ale czasami termin między odbiorem technicznym a umową przenoszącą własność może wynieść nawet kilka miesięcy. Umowa przenosząca własność może być też zawarta w wyniku umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości zawartej z deweloperem lub inną osobą na rynku wtórnym.


Firma Pewny Lokal zajmuje się pomocą przy każdym z wyżej wymienionych etapów. Prawnicy dokonają analizy umowy deweloperskiej (w tym umowy rezerwacyjnej) oraz umowy przenoszącej własność. Inżynierowie pomogą przy odbiorze technicznym. Skontaktuj się z nami: kontakt@pewnylokal.pl lub 797 014 014.

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 18 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka