Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Mieszkanie bezczynszowe

W artykule opisujemy czym jest mieszkanie bezczynszowe. Jakie są największe wady i zalety takiego lokalu?
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Co to jest mieszkanie bezczynszowe?

Mieszkania bezczynszowe to w zasadzie pewnego rodzaju “domy jednorodzinne” - nie posiadają części nieruchomości wspólnej lub wspólna przestrzeń jest bardzo mała. Jak sama nazwa wskazuje właściciel nie ponosi comiesięcznych kosztów czynszu lub funduszu remontowego. Właściciel mieszkania płaci po prostu za to co rzeczywiście zużyje w czasie mieszkania. Należy więc liczyć się z kosztami wywozu śmieci, kosztami wszystkich mediów oraz ewentualnie kosztami naprawy budynku. Są to też wydatki związane posiadanymi przynależnościami: ogródka, miejsca postojowego, podjazdów (które trzeba odśnieżyć samemu) itp. Wszystkie części wspólne są więc ograniczone do minimum, a składki na naprawę są o wiele niższe niż w zwykłym bloku mieszkalnym.

Zalety mieszkania bezczynszowego

Największą zaletą mieszkania bezczynszowego jest to, że nabywca wie na co dokładnie przeznacza comiesięczne koszty utrzymania nieruchomości. Nie ma dodatkowych wydatków związanych z utrzymaniem wspólnoty mieszkaniowej (np. zarządcy, ochroniarza). W długoterminowej perspektywie koszty posiadania takiego mieszkania są więc niższe niż “tradycyjnego” lokalu ze wspólnotą mieszkaniową. Mieszkania takie są dostępne zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, ale to właśnie rynek pierwotny może okazać się najbardziej interesujący, ze względu na brak konieczności ponoszenia nakładów remontowych (przynajmniej na początku).

Wady mieszkania bezczynszowego

Głównym wyzwaniem stojącym przed właścicielem mieszkania bezczynszowego są dobre relacje z sąsiadami. Może bowiem okazać się, że właściciele lokali nie dojdą do porozumienia co do wspólnego funduszu na remont części wspólnych. W takim wypadku nabywca będzie musiał sam ponieść koszt naprawy np. dachu lub elewacji. Problemem może być również założenie wspólnego monitoringu - część sąsiadów może nie chcieć dokładać się do utrzymania kamer. Należy też pamiętać, że jeżeli nabywca kupuje mieszkanie z rynku wtórnego to musi wziąć pod uwagę koszty ewentualnych remontów, a w szczególności dowiedzieć się czy nieruchomość jest objęta jakimkolwiek funduszem remontowym.

Napisz do nas: kontakt@pewnylokal.pl

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 20 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka