Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Odbiór mieszkania hipoteka

Podczas odbioru technicznego mieszkania nie powinniśmy się przejmować hipoteką na gruncie dewelopera.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Odbiór mieszkania hipoteka

Na rynku pierwotnym deweloperzy często finansują budowę inwestycji zaciągając kredyt w banku. W takiej sytuacji bank zwykle zabezpiecza swoją wierzytelność wpisując do księgi wieczystej należącego do dewelopera gruntu hipotekę (taka hipoteka zostanie wykreślona dopiero, gdy deweloper spłaci swój dług wobec banku). Z punktu widzenia nabywcy mieszkania na rynku pierwotnym ważne, żeby pamiętać o zasadzie, zgodnie z którą hipoteka znajdująca się na gruncie "automatycznie" przenosi się na mieszkanie w proporcji równej udziałowi mieszkania w nieruchomości wspólnej.


Dowiedz się, jak powinien wyglądać odbiór mieszkania w kontekście ustawy deweloperskiej

Dlatego podpisując umowę deweloperską należy odpowiednio zabezpieczyć się przed przejściem hipoteki dewelopera na nasze mieszkanie. W tym celu najlepiej wymóc na deweloperze dołączenie do umowy deweloperskiej tzw. promesy banku na bezobciążeniowe wyodrębnienie mieszkania. Jeżeli do umowy zostanie dołączona taka promesa, mamy gwarancję, że już po wybudowaniu budynku, przy podpisywaniu umowy przenoszącej własność lokalu/mieszkania na nasze mieszkanie nie "przejdą" zabezpieczone hipoteką na gruncie długi dewelopera (więcej w tym artykule).

Hipoteka, dom i monety.Przed hipoteką na gruncie należy zabezpieczyć się w umowie deweloperskiej. Dla samej procedury odbioru technicznego mieszkania, to czy hipoteka znajduje się na budynku nie ma szczególnego znaczenia.

Hipoteka przy odbiorze mieszkania

Odbierając mieszkanie najczęściej znajdujemy się jeszcze na etapie przed podpisaniem umowy przenoszącej jego własność (więcej w tym artykule). Dlatego w trakcie odbioru technicznego mieszkania, hipoteka dewelopera cały czas obciąża grunt (oczywiście tylko wtedy, kiedy deweloper zaciągnął kredyt i zabezpieczył go hipoteką). Dla potrzeb odbioru technicznego mieszkania jest jednak obojętne, czy odbieramy mieszkanie w budynku na gruncie z lub bez hipoteki dewelopera. Odbiór techniczny mieszkania umożliwia nam wskazanie defektów technicznych lokalu, wytknięcie jego potencjalnych niezgodności z dokumentacją techniczną lub z normami. Odbiór nie oznacza jednak zaakceptowania ewentualnych wad prawnych mieszkania. To, czy na mieszkanie "przejdzie" hipoteka zależy przede wszystkim od treści naszej umowy deweloperskiej.

Jeżeli umowa deweloperska milczy na ten temat, co do zasady hipoteka przechodzi na mieszkanie. Najczęściej jednak w umowie deweloperskiej znajduje się tzw. zobowiązanie dewelopera do bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu. Takie rozwiązanie jest stosunkowo standardowe, ale nie w pełni bezpieczne - deweloper zobowiązuje się niejako "w imieniu banku" do wyodrębnienia na naszą rzecz mieszkania bez hipoteki. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dołączenie do umowy deweloperskiej tzw. promesy banku na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu. Nawet wówczas, przy podpisywaniu umowy deweloperskiej warto jednak przeanalizować treść takiej promesy.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 13 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka