Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Odbiór mieszkania od spółdzielni

Przed podpisaniem ostatecznej umowy przenoszącej własność należy dokonać odbioru technicznego. W artykule przedstawiamy jak wygląda odbiór lokalu od spółdzielni i na co zwrócić uwagę.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Spółdzielnie mieszkaniowe

Nie od dziś wiadomo, że rynkiem pierwotnym w Polsce “rządzą” deweloperzy. Większość nowych lokali jest budowana przez deweloperów i głównie do nich udają się osoby chcące kupić mieszkanie. Nie oznacza to jednak, że budową inwestycji mieszkalnych zajmują się tylko deweloperzy. W dalszym ciągu istnieje tzw. budownictwo spółdzielcze. W ostatnich latach zmienił się profil działalności spółdzielni mieszkaniowych i aktualnie często działają one jako zwykli deweloperzy, a co za tym idzie - podpisują z nabywcami umowy deweloperskie. Działalność deweloperska jest zgodna z polskim prawem i ustawą deweloperską.

Odbiór techniczny

Podpisanie umowy deweloperskiej między spółdzielnią a nabywcą ma dla nabywcy konkretną zaletę: nakłada na spółdzielnię obowiązek przeprowadzenia odbioru technicznego. Odbiór techniczny to sprawdzenie wybudowanego lokalu w celu znalezienia wad i usterek. Nabywca może wskazać w protokole odbioru czy lokal i przynależności, które zostały wybudowane przez spółdzielnię zgadzają się ze standardem wykończenia, prospektem i umową deweloperską. Znalezione wady i usterki powinny zostać naprawione przez spółdzielnię. Ta zgodnie z prawem ma 14 dni na odniesienie się do wad i 30 dni na ich naprawienie. 

Jak przeprowadzić odbiór techniczny?

Zgodnie z prawem odbiór techniczny to jedyny moment kiedy, można zobowiązać spółdzielnię działającą jako deweloper do naprawy wad i usterek bez zbędnej zwłoki. Odbiór techniczny nie jest łatwy. Z naszego doświadczenia wynika, że klienci nie są nawet świadomi jakie wady i usterki mogą zostać znalezione w czasie przeglądu lokalu. Każdy oczywiście może sprawdzić lokal podstawowymi narzędziami (np. łatą, miarką czy też probówką), ale co do zasady rekomendujemy, aby lokal zbadać jak najdokładniej. Lepiej, aby koszty naprawy poniósł deweloper/spółdzielnia teraz niż my jako nabywcy za rok, dwa lub pięć lat. Najlepiej w tym celu wysłać na miejsce specjalistę/inżyniera/inspektora budowlanego, który dokładnie sprawdzi stan techniczny mieszkania. Taka osoba przyjedzie ze sprzętem, który spełnia wszystkie normy techniczne. Pomoże sporządzić protokół odbioru oraz wytłumaczy wszystkie zawiłości poodbiorowe.

Skontaktuj się z nami, a my znajdziemy odpowiedni termin i najlepszego specjalistę: kontakt@pewnylokal.pl.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka