Zarezerwuj odbiór

Osoba do odbioru mieszkania

Obecnie obserwujemy znaczny i dynamiczny rozwój na rynku nieruchomości. Coraz więcej osób inwestuje w mieszkania oraz ich budowę.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Trend ten można zauważyć gołym okiem - co rusz powstają nowe budynki a dookoła otaczają nas liczne reklamy nieruchomości od deweloperów. To właśnie ten rodzaj inwestycji cieszy się ostatnio ogromną popularnością.

Kupno mieszkania od dewelopera

W procesie nabycia mieszkania na rynku pierwotnym wyróżnia się kilka etapów. Do najważniejszych z nich należą:

  • zawarcie umowy deweloperskiej,
  • odbiór techniczny mieszkania,
  • umowa przenosząca własność.
     

Na początku zaczynamy od poszukiwań idealnej oferty – takiej, która będzie odpowiadać nam zarówno pod względem ceny i lokalizacji ale również wszelkich cech lokalu np. jego metrażu czy rozmieszczenia pokoi. Jeśli uda nam się taką znaleźć, wówczas zawieramy umowę deweloperską. Jak jednak upewnić się, że deweloper wywiązał się z umowy i mieszkanie, które jest już niemal gotowe jest tym, na które się umówiliśmy?

Odbiór techniczny – istota

Odbiór techniczny lokalu jest ustawowo zagwarantowany nabywcy i daje mu możliwość sprawdzenia mieszkania jeszcze przed zawarciem umowy przenoszącej własność. Zgodnie z ustawą deweloperską, deweloper ma obowiązek przeprowadzić odbiór w obecności nabywcy. W tym celu jest on zobowiązany, aby odpowiednio wcześniej zawiadomić nabywcę o terminie odbioru technicznego.

„Odbieracz” - osoba do odbioru mieszkania

Dokonując odbioru technicznego mieszkania nabywca ma prawo skorzystać z pomocy tw. „odbieracza” - specjalisty w zakresie odbiorów lokali. Proces, jakim jest odbiór techniczny sprowadza się nie tylko do sprawdzenia mieszkania pod kątem jego zgodności z umową, rzutami projektowymi i standardem wykończenia, ale również zgodności z wszelkimi normami, jakie narzuca prawo budowlane. Zadaniem odbieracza jest sprawdzenie jakości wykonania elementów mieszkania, aby przekonać się czy prace w mieszkaniu wykonano zgodnie ze sztuką budowlaną. W tym celu osoba do odbioru mieszkania powinna dysponować różnorodnymi specjalistycznymi narzędziami. Firma Pewny Lokal specjalizuje się w profesjonalnych odbiorach zatrudniając wielu doświadczonych inżynierów na terenie całej Polski. Dzięki temu, firma świadczy usługi w całym kraju a inżynierowie pomogli nabywcom w przejściu przez odbiór techniczny m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Lublinie ale i we Wrocławiu.

Usunięcie wad mieszkania przez dewelopera

W przypadku zauważenia wad w lokalu i uwzględnienia ich w protokole odbioru, zastosowanie ma procedura określona w ustawie deweloperskiej. Istotą odbioru jest sporządzenie protokołu odbioru, w którym uwzględnia się wszelkie wady, usterki i uwagi nabywcy. Warto się do tego przyłożyć i skorzystać z pomocy osoby do odbioru mieszkania, ponieważ na tym etapie jest znacznie łatwiej wyegzekwować od dewelopera usunięcie wad. Po zakończeniu odbioru technicznego, strony umowy – zarówno deweloper jak i nabywca podpisują sporządzony protokół. Od tej chwili bieg rozpoczynają następujące terminy:

  • 14 dni – w tym czasie deweloper ma obowiązek wydać oświadczenie w zakresie uznania lub odmowy uznania wskazanych przez nabywcę wad lokalu. W przypadku odmowy, decyzję tę deweloper musi uzasadnić.
  • 30 dni – w tym czasie deweloper jest obowiązany usunąć uznane przez niego wady, chyba, że mimo zachowania należytej staranności nie jest możliwe usunięcie usterek w tym terminie. Wówczas termin ten może ulec przedłużeniu, natomiast deweloper jest obowiązany uzasadnić z czego wynika dane opóźnienie.
     

Jeżeli potrzebujesz pomocy w dochodzeniu naprawy wad i usterek od dewelopera skonsultuj się z prawnikami Pewny Lokal. Zadzwoń pod 797 014 014.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka