Osoba do odbioru mieszkania

Obecnie obserwujemy znaczny i dynamiczny rozwój na rynku nieruchomości. Coraz więcej osób inwestuje w mieszkania oraz ich budowę.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Kupno mieszkania od dewelopera
2. Odbiór techniczny – istota
3. „Odbieracz” - osoba do odbioru mieszkania
4. Usunięcie wad mieszkania przez dewelopera

Trend ten można zauważyć gołym okiem - co rusz powstają nowe budynki a dookoła otaczają nas liczne reklamy nieruchomości od deweloperów. To właśnie ten rodzaj inwestycji cieszy się ostatnio ogromną popularnością.

1. Kupno mieszkania od dewelopera

W procesie nabycia mieszkania na rynku pierwotnym wyróżnia się kilka etapów. Do najważniejszych z nich należą:

  • zawarcie umowy deweloperskiej,
  • odbiór techniczny mieszkania,
  • umowa przenosząca własność.
     

Na początku zaczynamy od poszukiwań idealnej oferty – takiej, która będzie odpowiadać nam zarówno pod względem ceny i lokalizacji ale również wszelkich cech lokalu np. jego metrażu czy rozmieszczenia pokoi. Jeśli uda nam się taką znaleźć, wówczas zawieramy umowę deweloperską. Jak jednak upewnić się, że deweloper wywiązał się z umowy i mieszkanie, które jest już niemal gotowe jest tym, na które się umówiliśmy?

2. Odbiór techniczny – istota

Odbiór techniczny lokalu jest ustawowo zagwarantowany nabywcy i daje mu możliwość sprawdzenia mieszkania jeszcze przed zawarciem umowy przenoszącej własność. Zgodnie z ustawą deweloperską, deweloper ma obowiązek przeprowadzić odbiór w obecności nabywcy. W tym celu jest on zobowiązany, aby odpowiednio wcześniej zawiadomić nabywcę o terminie odbioru technicznego.

3. „Odbieracz” - osoba do odbioru mieszkania

Dokonując odbioru technicznego mieszkania nabywca ma prawo skorzystać z pomocy tw. „odbieracza” - specjalisty w zakresie odbiorów lokali. Proces, jakim jest odbiór techniczny sprowadza się nie tylko do sprawdzenia mieszkania pod kątem jego zgodności z umową, rzutami projektowymi i standardem wykończenia, ale również zgodności z wszelkimi normami, jakie narzuca prawo budowlane. Zadaniem odbieracza jest sprawdzenie jakości wykonania elementów mieszkania, aby przekonać się czy prace w mieszkaniu wykonano zgodnie ze sztuką budowlaną. W tym celu osoba do odbioru mieszkania powinna dysponować różnorodnymi specjalistycznymi narzędziami. Firma Pewny Lokal specjalizuje się w profesjonalnych odbiorach zatrudniając wielu doświadczonych inżynierów na terenie całej Polski. Dzięki temu, firma świadczy usługi w całym kraju a inżynierowie pomogli nabywcom w przejściu przez odbiór techniczny m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Lublinie ale i we Wrocławiu.

4. Usunięcie wad mieszkania przez dewelopera

W przypadku zauważenia wad w lokalu i uwzględnienia ich w protokole odbioru, zastosowanie ma procedura określona w ustawie deweloperskiej. Istotą odbioru jest sporządzenie protokołu odbioru, w którym uwzględnia się wszelkie wady, usterki i uwagi nabywcy. Warto się do tego przyłożyć i skorzystać z pomocy osoby do odbioru mieszkania, ponieważ na tym etapie jest znacznie łatwiej wyegzekwować od dewelopera usunięcie wad. Po zakończeniu odbioru technicznego, strony umowy – zarówno deweloper jak i nabywca podpisują sporządzony protokół. Od tej chwili bieg rozpoczynają następujące terminy:

  • 14 dni – w tym czasie deweloper ma obowiązek wydać oświadczenie w zakresie uznania lub odmowy uznania wskazanych przez nabywcę wad lokalu. W przypadku odmowy, decyzję tę deweloper musi uzasadnić.
  • 30 dni – w tym czasie deweloper jest obowiązany usunąć uznane przez niego wady, chyba, że mimo zachowania należytej staranności nie jest możliwe usunięcie usterek w tym terminie. Wówczas termin ten może ulec przedłużeniu, natomiast deweloper jest obowiązany uzasadnić z czego wynika dane opóźnienie.
     

Jeżeli potrzebujesz pomocy w dochodzeniu naprawy wad i usterek od dewelopera skonsultuj się z prawnikami Pewny Lokal. Zadzwoń pod 797 014 014.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka