Porada prawna

Umowa deweloperska wzór 2020

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę deweloperską w 2020 r.? W artykule przedstawiamy najważniejsze kwestie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Umowa deweloperska w 2020 r.

 

Kupując mieszkanie od dewelopera dalej podstawą jest podpisanie umowy deweloperskiej, której moc prawna jest zagwarantowana przez Ustawę Deweloperską. Umowa deweloperska jest najbezpieczniejszą formą zakupu nieruchomości, bo gwarantuje nabywcy precyzyjną procedurę odbioru technicznego, zabezpieczenie zaliczek na specjalnym rachunku powierniczym, prawo do odstąpienia od umowy oraz obowiązek przedstawienia prospektu informacyjnego. W 2020 r. przewidujemy, że rynek nieruchomości będzie równie mocno rozgrzany i deweloperzy będą chcieli sprzedać jak najwięcej mieszkań w jak najkrótszym czasie, co niestety dla nabywców będzie oznaczać dużą presję w czasie negocjacji. Nie należy jednak dać się zwieść sprzedającemu i spokojnie podejść do kupna lokalu, krok po kroku analizując dokumentację od dewelopera.

O czym pamiętać przy negocjacjach?

 

Przystępując do pierwszego kontaktu z deweloperem należy poprosić o umowę deweloperską, prospekt informacyjny oraz wszystkie załączniki (standard wykończenia, rzuty lokalu i przynależności, promesę banku, umowę rezerwacyjną). W umowie deweloperskiej należy zwrócić uwagę na to czy wniosek wieczystoksięgowy o wpis roszczenia do księgi wieczystej jest precyzyjny, czy standard wykończenia dokładnie opisuje stan techniczny lokalu oraz czy przedmiot umowy, a więc nasz lokal jest dokładnie opisany. W prospekcie informacyjnym znajduje się informacja o księdze wieczystej działki, na której zbudowany będzie budynek. Należy również dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości.

Jak się zabezpieczyć podpisując umowę z deweloperem.

 

Umowa deweloperska dosyć dobrze zabezpiecza interesy nabywców lokali. Każdą umowę można jednak “ulepszyć”. Po pierwsze: jeżeli deweloper wziął kredyt na budowę inwestycji, to poproś go o załączenie promesy na bezobciażeniowe wyodrębnienie lokalu. Po drugie: zadbaj o to, aby już w umowie deweloperskiej został dodany obowiązek podpisania umowy o podział do korzystania (quoad usum) - dzięki temu korzystanie z przynależności będzie zagwarantowane wyłącznie na naszą rzecz. Po trzecie: wynegocjuj odpowiedni harmonogram płatności - najlepiej, aby ostatnia płatność została dokonana przy/po przeniesieniu własności lokalu. Takie rozwiązanie lepiej zobowiązuje dewelopera do naprawy wad i usterek po odbiorze technicznym.

 

Wyślij projekt dokumentacji na kontakt@pewnylokal.pl do bezpłatnej wyceny.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 9 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka