Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Warunkowy odbiór mieszkania

W artykule wyjaśniamy co jest ważne w protokole z odbioru mieszkania oraz co dzieje się po odbiorze nieruchomości.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Co to jest warunkowy odbiór mieszkania?

Odbiór mieszkania jest to moment niezwykle ważny. To etap, który kończy zakres prac dewelopera i pozwala na realizację własnych prac związanych z wykończeniem mieszkania. Jest to moment, w którym inwestor kontroluje pracę wykonaną przez dewelopera i albo ją akceptuje, albo w protokole odbioru wpisuje nieprawidłowości, do których będzie musiał odnieść się deweloper.

Odbiór mieszkania – co jest ważne w protokole odbioru

Podczas odbioru należy zwrócić uwagę na wszystkie detale związane ze stanem deweloperskim, jakie zostały zrealizowane. Należy sprawdzić, czy zakres tych wykończeń pokrywa się z tym, co zostało zawarte w umowie podpisanej przed rozpoczęciem budowy. Każda nieprawidłowość musi być wpisana w protokół odbioru. Jest to dokument, który musi mieć datę i podpisy stron umowy. Podpis dewelopera nie jest równoznaczny z akceptacją wad i usterek, które zostały wypisane w protokole. Jest to potwierdzenie obecności dewelopera podczas odbioru. Do protokołu deweloper może się odnieść w terminie 14 dni, zaś w ciągu 30 dni musi naprawić to, co zostało uznane za nieprawidłowe.

Co się dzieje po odbiorze mieszkania?

Odbiór mieszkania jest bardzo często momentem, w którym inwestor otrzymuje klucze i może zaczynać prace wykończeniowe. Jeśli w protokole odbioru zostały wpisane usterki, warto przemyśleć, czy możemy poczekać na odbiór mieszkania do momentu usunięcia wszystkich napraw.

Jest to ważne, ponieważ to też moment, od którego można starać się o notarialne przeniesienie własności lokalu, co oznacza, że od tego momentu to właściciel zobowiązuje się ponosić wszystkie koszty związane z eksploatacją lokalu, jest jego właścicielem i odpowiada za wszystkie niezauważone wady i usterki.

Warunkowy odbiór mieszkania

Bardzo często odbiór mieszkania jest równoznaczny z akceptacją jego stanu. Można jednak spróbować, pomimo wad, odebrać mieszkanie, by je zacząć wykańczać, jednocześnie pozostawiając deweloperowi wszystko, co zobowiązał się naprawić na własny koszt. Jeśli jest taka możliwość i prace właściciela nie kolidują z przestrzenią, w której deweloper musi naprawić wady, można spróbować odebrać mieszkanie warunkowo. Specjaliści Pewnego Lokalu wytłumaczą, na czym taki odbiór polega i czy jest taka możliwość.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka