Odbiór kluczy od dewelopera

W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy może, nastąpić odbiór kluczy od dewelopera.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Czy w razie dużej ilości usterek w mieszkaniu można odmówić odbioru kluczy?
2. Pierwszy a drugi odbiór mieszkania

W skrócie: doradzajmy klientom, że w sytuacji kiedy nie gonią ich terminy (np. wchodząca ekipa remontowa), to najczęściej nie ma obowiązku odbioru kluczy zaraz po pierwszym odbiorze. W sytuacji nieodebrania kluczy deweloper najpewniej sprawniej usunie usterki, więc szczególnie jeśli usterki są poważne lub jest ich dużo, nieodebranie kluczy leży w interesie nabywcy mieszkania lub domu. 

Istnieje ogólnie przyjęta praktyka, że podczas odbiorów, pomimo wskazania usterek w protokole, deweloperzy przekazują klucze do mieszkania. Warto w takiej sytuacji doradzić klientom, że zazwyczaj nie mają obowiązku odbioru kluczy w momencie odbioru technicznego. Odbiór kluczy i odbiór techniczny to dwie różne rzeczy, a - zgodnie z większością umów deweloperskich - klient może zwlekać z odbiorem kluczy aż do podpisania umowy przenoszącej własność (jedynie niekiedy umowa deweloperska zobowiązuje klienta do odbioru kluczy już w chwili odbioru technicznego. Więcej na ten temat w jednym z naszych artykułów).
Należy uświadomić klientów, że odbiór kluczy wiąże się ze zobowiązaniami finansowymi tj. opłat czynszu do wspólnoty, opłat administracyjnych, zaliczki za media, podatku itp. więc w przypadku braku "goniących terminów" przeciągnięcie odbioru mieszkania działa na korzyść nabywców.   

Prawnik pomagający przy umowie deweloperskiej.Od konkurencji odróżnia nas m.in. praca na rzecz nabywców nieruchomości, a nie także na rzecz deweloperów.

1. Czy w razie dużej ilości usterek w mieszkaniu można odmówić odbioru kluczy?

Najpierw należy w takiej sytuacji zapytać klienta lub dewelopera czy umowa deweloperska pozwala na późniejszy odbiór kluczy (w razie problemów z interpretacją umowy deweloperskiej, prośba o kontakt z centralą).
Jeśli umowa pozwala na późniejszy odbiór kluczy (w większości sytuacji tak jest), a klientowi bardzo się nie śpieszy, warto umówić się z deweloperem na późniejsze przekazanie kluczy. 

Dlaczego? 
Po pierwsze, przekazanie kluczy podczas tzw. drugiego odbioru umożliwi klientowi wytknięcie deweloperowi usterek przeoczonych na pierwszym odbiorze lub powstałych podczas naprawy pierwotnie wskazanych problemów (przy przekazaniu kluczy na pierwszym odbiorze istnieje trudne do zbicia domniemanie, że nowe usterki mechaniczne zostały spowodowane przez nabywcę).
Po drugie i najważniejsze - odmowa przyjęcia kluczy na "pierwszym" odbiorze technicznym mobilizuje dewelopera do szybszego usunięcia usterek. 
Ze względu na to, że deweloper ponosi opłaty za media i podatki związane z mieszkaniem za okres kiedy to deweloper, a nie nabywca ma klucze do lokalu, deweloperowi zależy na jak najszybszym usunięciu usterek w sytuacji, gdy nabywca warunkuje przyjęcie kluczy od usunięcia wad przez dewelopera. Możemy nawet doradzić klientowi, żeby - w sytuacji gdy klucze nie zostały przekazane - wyznaczył deweloperowi termin "drugiego" odbioru połączonego z przekazaniem kluczy.

2. Pierwszy a drugi odbiór mieszkania

Taka "instytucjonalizacja" momentu drugiego odbioru sprzyja zleceniu naszej firmie usługi asysty technicznej nabywcy przy drugim odbiorze. Jeśli bowiem klucze są przekazywane w chwili "pierwszego" odbioru technicznego, w praktyce często nie dochodzi nawet do drugiego odbioru, a proces naprawy usterek przez dewelopera jest rozbity w czasie i trwa tygodniami, a czasem wręcz miesiącami (najpóźniejsze drugie odbiory w historii Pewny Lokal odbywały się ponad 10 miesięcy po pierwszym odbiorze!).

Dodatkowo w sytuacji kiedy w lokalu odnotowaliśmy usterki znaczące, czyli takie, które będą wymagały kilkukrotnego podejścia ekip naprawczych w celu ich usunięcia (np. braki kątów prostych, klawiszujące i pękające podkłady podłogowe, zawilgocenia, odspojenia tynków), należy zwrócić uwagę klientom, że ze względu na występujące problemy, rozpoczęcie prac może być utrudnione, nawet jeśli ekipa jest gotowa do wejścia. 

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka