Odbiór mieszkania ile kosztuje

W artykule opowiadamy ile kosztuje odbiór techniczny lokalu. Z perspektywy nabywcy odbiór lokalu jest niezwykle ważną czynnością w procesie kupna nieruchomości.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Ile kosztuje odbiór mieszkania?
2. Kto może odebrać Twoje mieszkanie?
3. Konkretne korzyści z wynajęcia fachowca do odbioru mieszkania
4. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

1. Ile kosztuje odbiór mieszkania?

W poprzednich artykułach zajmowaliśmy się wieloma aspektami odbiorów mieszkań. Tłumaczyliśmy min. jak powinien wyglądać jakościowy odbiór mieszkania oraz czy lepiej przeprowadzić odbiór mieszkania samemu czy z fachowcem. Nasza misja uświadamiania nabywców mieszkań w Polsce nie została jednak jeszcze zakończona. Jednym z najczęstszych pytań które zadają sobie przyszli mieszkańcy po otrzymaniu terminu odbioru technicznego od dewelopera jest pytanie o cenę za profesjonalny odbiór w asyście inżyniera. W poniższym artykule odpowiadamy na to pytanie.

Odbiór mieszkania od dewelopera nie kosztuje nic. Zgodnie z ustawą deweloperską odbiór mieszkania może wykonać właściciel mieszkania i nie potrzebne jest do tego techniczne wykształcenie oraz specjalistyczna wiedza. W tym miejscu moglibyśmy właściwie zakończyć nasz artykuł. Odbyłoby się to jednak ze szkodą dla czytelników i potencjalnych nabywców mieszkań.

O ile bowiem statystyczny nabywca mieszkania może wykonać odbiór techniczny, to brak specjalistycznego sprzętu oraz znajomości norm budowlanych nie pozwala mu na skuteczne wykrycie większości usterek czyhających na niego w nowym mieszkaniu. W związku z tym zalecamy skorzystanie z usług doświadczonych inżynierów Pewnego Lokalu.

2. Kto może odebrać Twoje mieszkanie?

Jak już napisaliśmy, odbiór własnego lokalu możesz przeprowadzić sam. Kto jeszcze może wziąć udział w odbiorze mieszkania? Oczywiście wszyscy, których zaprosisz lub, wszyscy, których w wypadku braku możliwości uczestniczenia samemu, upoważnisz do odbioru w Twoim imieniu. I choć wielokrotnie tak się zdarza, odradzamy zbyt wielu gości, to jeszcze nie parapetówka. Jeśli chcesz, weź ze sobą bliską osobę, np. przyjaciela, któregoś z rodziców (szczególnie, jeśli wspiera Ciebie w zakupie Twojego mieszkania finansowo) i masz do niego zaufanie, że w czasie odbioru będzie asertywny i skoncentrowany na pomocy, zapoznał się wcześniej z tematyką, może zabrać ze sobą przyrządy pomiarowe i będzie Ciebie na każdym kroku wspierał. Nie zapraszaj jednak zbyt wielu osób, które po prostu będą się nudziły, robiły niepotrzebny tłok, zagadywały przedstawicieli dewelopera i przez to przeszkadzały w dokonywaniu czynności kontrolnych osób, które do tego specjalnie zaangażowałeś. Oprócz najbliższych, zaufanych osób z przyrządami do sprawdzenia jakości wykonanych prac warto bowiem zaangażować osoby całkiem postronne, ale doświadczone w tego typu czynnościach, którymi są np. przedstawiciele ogólnopolskiej firmy Pewny Lokal. Nasi specjaliści niejednokrotnie uczestniczyli w takich zjazdach rodzinno- towarzyskich, niekiedy nawet z udziałem sędziwych babć i piesków i mimo tego zamieszania potrafili zrobić swoje w wyznaczonym czasie. Jeśli masz możliwość, zamiast licznej rodziny, zaproś przedstawiciela swojego wykonawcy, który oceni, czy warto sobie zaprzątać głowę drobnymi uchybieniami, skoro chciałby nazajutrz przystąpić do pracy, zgodnie z harmonogramem ustalonym z Tobą. Obecność niezależnego specjalisty będzie jednak wówczas miała dla Ciebie duże znaczenie rozstrzygające w sprawie takich usterek, które Twój wykonawca uzna za nieistotne z jego punktu widzenia lub je zwyczajnie przeoczy, gdyż będzie zajęty oceną tych elementów mieszkania, które będzie wykańczać, czyli ścian, podłóg i sufitów, nie zważając na stan instalacji, drzwi wejściowych, okien, balkonu, tarasu lub ogródka. Możesz też zaprosić swojego architekta wnętrz, ale uważaj, żeby rozmowa o jego propozycjach nie przesłoniła Ci celu wydarzenia. Podczas odbioru masz po prostu uważnie obejrzeć swój lokal i podjąć bardzo ważne decyzje co do zauważonych usterek!

W wypadku, gdy przewidujesz swoją nieobecność, sytuacja jest podobna, z tą różnicą, że musisz wyznaczyć swojego reprezentanta i w odpowiednim trybie zawiadomić o tym dewelopera. W sytuacji, gdy w międzyczasie zdecydowałeś się na odbiór z fachowcem, jesteś w komfortowej sytuacji, bo mimo Twojej nieobecności odbiór będzie mógł się odbyć w profesjonalny sposób a Ty w tym czasie nie będziesz się musiał o nic martwić!

Ceny za odbiór mieszkania zaczynają się już od 149 zł brutto. W ramach powyższej kwoty oferujemy kompleksową usługę odbioru technicznego. Nasz inżynier w przeciwieństwie do konkurencji sprawdzi nie tylko zarysowania, ubytki i zawilgocenia w całym mieszkaniu, ale także jego zgodność z dokumentacją od dewelopera oraz obowiązującymi przepisami i normami. Za pomocą dalmierza laserowego zbadamy czy wymiary na miejscu pokrywają się z wymiarami podanymi w rzucie. Sprawdzimy także, czy materiały podane w standardzie wykończenia rzeczywiście zostały użyte do budowy Twojego mieszkania. Nasz inżynier przyjedzie na odbiór z min. takimi sprzętami jak łaty, kątowniki, dalmierz laserowy, wilgotnościomierz, szczelinomierz oraz pirometr. Więcej o sprzęcie zobacz w osobnym artykule klikając tutaj.

Cena za badanie mieszkania za pomocą kamery termowizyjnej oraz poziomicy laserowej wynosi natomiast 300 zł brutto. Dzięki tym dodatkowym usługom sprawdzimy co dzieje się poza elementami widocznymi nieuzbrojonym okiem. Za pomocą wysokiej klasy poziomicy laserowej możemy zauważyć i uwzględnić w protokole z dokładnością do 0,4 mm odchyłki od pionu i poziomu. Sprawdzimy min. parapety, liniowość połączenia ściany z sufitem, odchyłki płaszczyzny sufitu, wysokości punktów elektrycznych oraz odchyłki płaszczyzny posadzki w skali całego mieszkania. Dzięki użyciu kamery termowizyjnej zweryfikujemy natomiast stan instalacji elektrycznej, ogrzewania podłogowego, wentylacji oraz okien pod kątem szczelności. Sprawdzimy także, czy w mieszkaniu występują zawilgocenia.

Jak widać ceny za odbiór mieszkania w asyście profesjonalnego inżyniera stanowią zaledwie promil w porównaniu do kosztów mieszkania. Warto więc umówić się na wizytę aby uniknąć znacznie większych kosztów za naprawę usterek w przyszłości.

3. Konkretne korzyści z wynajęcia fachowca do odbioru mieszkania

Nasi fachowcy podczas odbioru :

- sprawdzą, czy wykonanie wszystkich prac budowlanych i instalacyjnych nastąpiło zgodnie z dokumentacją (projektem, standardem wykonania lokalu itp.),

- skontrolują kompletność i prawidłowość działania i oznakowania urządzeń i elementów wbudowanych w Twoje mieszkanie (okna, drzwi wejściowe, wentylatory, nawiewniki, grzejniki, ogrzewanie podłogowe, zawory wody użytkowej, gniazdka, łączniki światła, elementy elektrycznej szafki bezpiecznikowej i teletechnicznej szafki mieszkaniowej) oraz licznikowych szachtów instalacyjnych poza mieszkanie,

- ocenią, czy w Twoim mieszkaniu zostały spełnione wymagania norm i przepisów budowlanych,

- w wypadku podejrzenia występowania w elementach budowlanych nadmiernej wilgoci zmierzą ją specjalną aparaturą,   

- poradzą, jak przygotować mieszkanie do następnego etapu, jakim jest wprowadzenie Twojej ekipy wykończeniowej,

- zasugerują pewne rozwiązania, które mogą poprawić standard, na który kupując mieszkanie nie maiłeś wpływu,.

- zwrócą uwagę na te usterki, które mają najważniejsze znaczenie, bez usunięcia których nie powinieneś przejmować kluczy do lokalu i tym bardziej rozpoczynać prace wykończeniowe,

- dopilnują, żeby wszystkie usterki, które przedstawiciel dewelopera wpisał do protokołu odbioru były odczytane przed opuszczeniem lokalu i żeby treść tych uwag była dla Ciebie czytelna i zrozumiała.

 

Stan deweloperski domu.
Dzięki pomocy fachowca oraz specjalnego sprzętu jesteśmy w stanie wychwycić wszystkie usterki.

4. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Po zakończonym odbiorze nie zostawiamy Ciebie samego z niepewnością, co dalej. Nasz dział prawny jest gotowy na udzielenie Ci wskazówek, jak powinieneś postąpić, jeśli masz uzasadnione obawy, że deweloper nie okaże się rzetelny i będzie powstrzymywał się z usunięciem usterek albo zostaną one usunięte niestarannie.

Jeśli jednak dostałeś informację, że w Twoim mieszkaniu zakończyły się prace naprawcze i jesteś proszony o pokwitowanie ich przeprowadzenia z wynikiem pozytywnym, możesz na nas liczyć. Przyślemy Ci fachowca z naszej firmy do pomocy w tych czynnościach.

Udzielamy także porad internetowych. Nasi fachowcy analizują przysłane dokumenty i zdjęcia z budowy i odpowiadają na trudne pytania. Jeśli sam odebrałeś swoje mieszkanie i jesteś nie zadowolony z przebiegu odbioru, nie dajesz wiary zapewnieniom dewelopera, że Twoje mieszkanie zostało wykonane zgodnie z dokumentacją, obowiązującymi normami i przepisami prawa oraz ze sztuką budowlaną, zadzwoń do nas, wyślij sms albo mail! Skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to będzie możliwe!

Zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (797 014 014) lub mailowo - kontakt@pewnylokal.pl

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 43 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka