Zarezerwuj odbiór

Odbiór mieszkania lista rzeczy do sprawdzenia

Aby dobrze przygotować się do odbioru mieszkania, należy zdać sobie sprawę, na czym należy się skupić, co sprawdzić i w jaki sposób to zrobić? Gdzie znaleźć informacje, co jest do skontrolowania? Rozwiewamy wątpliwości.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Jak wygląda kompletna lista rzeczy do sprawdzenia podczas odbioru mieszkania?

Jesteśmy firmą, która od wielu lat zajmuje się odbiorami mieszkań. Między innymi na podstawie tych doświadczeń możemy śmiało pokusić się o sporządzenie listy rzeczy, która jest niezbędna, by sprawdzić jakość stanu deweloperskiego w mieszkaniu.

Od czego warto zacząć odbiór mieszkania

Aby dobrze przygotować się do odbioru mieszkania, należy zdać sobie sprawę, na czym należy się skupić, co sprawdzić i w jaki sposób to zrobić? Gdzie znaleźć informacje, co jest do skontrolowania? Przede wszystkim należy przeczytać umowę, którą podpisaliśmy z deweloperem przed rozpoczęciem budowy, by można było mieć punkt odniesienia do tego, do czego deweloper się zobowiązał. Tę wiedzę należy porównać ze stanem mieszkania, które odbieramy.

Warto sobie wynotować to, co powinno zostać zrealizowane w mieszkaniu, by potem odhaczać, czy wszystko się zgadza i ewentualnie notować usterki, które zauważymy.

Notatki to podstawa w trakcie odbioru

Warto wcześniej wypisać sobie sugestie wad, jakie najczęściej zdarzają się podczas odbiorów, by mieć świadomość, na co zwrócić największą uwagę. Wady mechaniczne są tymi, które zdarzają się najczęściej, dlatego kontrola wszystkich elementów zamontowanych w mieszkaniu jest niezbędna. Sprawdzenie okien, a dokładniej szyb i ram pod kątem zarysowań, a także uszkodzenia parapetów i drzwi wejściowych to konieczność.

Istotna jest też ocena wszystkich elementów zamocowanych w mieszkaniu. Najczęściej są to grzejniki, ewentualnie wykończenia instalacji elektrycznej. Wszystko powinno wyglądać idealnie. Nie powinno mieć zarysowań i wgnieceń.

Każda wcześniej przygotowana notatka pozwoli na skupienie uwagi na danym elemencie, bez tego dużo trudniej skupić się na detalach. Tym bardziej, że to bardzo często pierwsza wizyta w mieszkaniu, które zostało doprowadzone do stanu deweloperskiego, co dodatkowo budzi wiele emocji.

Odbiór mieszkania lista rzeczy do sprawdzenia

Warto zrobić sobie tzw. „check-listę”, która podpowie na jakie aspekty należy zwrócić uwagę. Z pewnością najłatwiejsze do oceny są tynki i wylewki. Oceniamy ich jakość, kąty, ewentualne odchyłki, rysy lub pęknięcia. Tu potrzebna jest najzwyklejsza poziomica, która ułatwi kontrolę, a sam sposób sprawdzania jest niezwykle prostą czynnością.

Kolejnym aspektem jest instalacja elektryczna, która wymaga sprawdzenia, czy została pociągnięta zgodnie z planem. Należy sprawdzić jakie wykończenia zadeklarował deweloper i skonfrontować to z rzeczywistością.

Istotne jest, by do odbioru mieszkania podejść skrupulatnie i nieśpiesznie, ponieważ od tego, jak sporządzimy protokół zdawczo-odbiorczy zależeć będzie, czy uda nam się uzyskać akceptację dewelopera na naprawę usterek na jego koszt.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 15 opinii.

Zobacz, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania

Obejrzyj krótki film instruktażowy o odbiorze mieszkania z inżynierem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka