Zarezerwuj odbiór

Odbiór części wspólnych budynku

W artykule podpowiadamy jak odebrać części wspólne budynku.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Części wspólne

Nieruchomość wspólna (tzw. części wspólne) to zgodnie z prawem część nieruchomości, która nie służy do wyłącznego użytku właścicieli mieszkań lub pomieszczeń. Są to np.: strychy, poddasza, klatki schodowe, garaże podziemne, komórki lokatorskie, piwnice, altany śmietnikowe etc. Części wspólne są utrzymywane przez właścicieli lokali i pomieszczeń zgodnie z przyjętymi przez wspólnotę mieszkaniową zasadami. Każdy właściciel lokalu posiada wyrażony w ułamku udział w nieruchomości wspólnej.

Jak odebrać części wspólne?

Dokonując odbioru technicznego mieszkania należy również zwrócić uwagę na stan nieruchomości wspólnej do której prawo będziemy mieli na podstawie umowy deweloperskiej. Jeżeli więc w umowie jest zobowiązanie dewelopera do sprzedaży mieszkania wraz z prawem do wyłącznego korzystania z komórki lokatorskiej i miejsca postojowego to w czasie odbioru technicznego powinniśmy również sprawdzić stan techniczny konkretnej przynależności, z której będziemy korzystać jako właściciele lokalu. W tym celu najlepiej zwrócić się o pomoc specjalisty inżyniera lub inspektora budowlanego. Specjaliści firmy Pewny Lokal dokonali ponad 4 tys. odbiorów technicznych i przy pomocy specjalistycznego sprzętu pomagają w znalezieniu najbardziej nieoczywistych wad i usterek mieszkania i przynależności.

Inne części wspólne

Pozostaje kwestia innych części wspólnych i pytanie kto je odbiera i czy będą w stanie do którego zobowiązał się deweloper w umowie deweloperskiej. Po zakończeniu budowy deweloper musi uzyskać pozwolenie na użytkowanie. W przeciwnym wypadku nie może przejść do odbiorów technicznych i wydawania poszczególnych mieszkań na rzecz nabywców. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie polega m.in. na kontroli wykonania prac przez nadzór budowlany.

Usterki mogą jednak pojawić się dopiero po jakimś czasie. Każdy współwłaściciel części wspólnej, może wtedy skorzystać z uprawnień z tytułu rękojmi i zażądać naprawienia usterek. Problemem jest to, że ewentualne odszkodowanie również będzie odnosiło się do wysokości udziału i może okazać się bardzo małe (np. 1/100 kwoty). W takim wypadku całość spraw najlepiej rozwiązać za pomocą wspólnoty mieszkaniowej, która w imieniu wszystkich właścicieli wystąpi z roszczeniem o naprawę wad i usterek części wspólnej. Wystarczy, że każdy z właścicieli przeniesie swoje roszczenia na wspólnotę i zostanie podjęta uchwała o zobowiązaniu zarządu wspólnoty do dochodzenia należności od dewelopera i przekazania uzyskanej kwoty na remont.

Napisz do nas lub zadzwoń: kontakt@pewnylokal.pl lub +48 797 014 014.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 24 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka