Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Odbiór mieszkania lista pdf

Przygotowując się do odbioru mieszkania warto sporządzić listę rzeczy do sprawdzenia. Podpowiadamy jak zrobić to dobrze. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Jak przygotować się na odbiór mieszkania?

Odbiór mieszkania dla laika wydaje się być prosty. Inwestor pojawia się na budowie i kontroluje postęp prac, jakie miały miejsce i wskazuje ewentualne niedociągnięcia, jakie dostrzeże. Brzmi banalnie, ale tak naprawdę to trudna czynność, bo trzeba zwrócić uwagę na każdy detal oraz znać dobrze stosowane normy, by cieszyć się dobrze wykończonym stanem deweloperskim. Na co zwrócić uwagę? W tym artykule skondensujemy cała wiedzę na ten temat.

Najważniejsze jest zapoznanie się z deklarowanym przez dewelopera stanem mieszkania, jaki zobowiązał się wykonać w umowie podpisanej na początku budowy. To bardzo ważne, ponieważ standardy stanu deweloperskiego bardzo często różnią się, a dzięki podpisanej wcześniej umowie, mamy czytelną informację, czego możemy oczekiwać.

Jeśli jesteśmy niepewni swoich umiejętności lub nie do końca ufamy deweloperowi, warto skorzystać z oferty, jaką jest profesjonalny odbiór mieszkania przez inżyniera. Nasza firma gwarantuje profesjonalną kontrolę, po której inwestor otrzyma raport z wszelkimi usterkami i wadami. Na podstawie tego raportu może dochodzić naprawy na koszt dewelopera.

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru?

Gdy decydujemy się na samodzielny odbiór mieszkania, warto przygotować sobie wcześniej listę wszystkiego, na co chcemy zwrócić uwagę podczas kontroli. Dzięki temu punkt po punkcie sprawdzimy wszystko, co zaplanowaliśmy. Poniżej krótka „check-lista”, którą sporządziliśmy na bazie naszych doświadczeń.

Wchodząc, sprawdzamy drzwi – jakość montażu, otwieranie i zamykanie, a także usterki mechaniczne. Podobnie z każdym oknem, które musimy otworzyć, zamknąć, ocenić stan szyb i ram, a także montaż parapetów, jeśli są, sprawdzić szczelność i sposób wykończenia.

Warto mieć ze sobą poziomicę o długości dwóch metrów, by sprawdzić jakość i sposób nałożenia tynku, czy jest równo, czy nie odpada, nie pęka, czy nie ma zawilgoceń? Podobnie sprawdza się jakość i stan wylewki. Ważne są też kąty proste w całym mieszkaniu, badania odchyłów może maksymalnie wykazać odchyłki 4 mm na długości metrowego ramienia kątownika.

Odbiór mieszkania – instalacje

Instalacja elektryczna – sprawdzamy czy rozmieszczenie punktów elektrycznych jest zgodne z projektem. Oceniamy stan gniazdek i włączników oraz jakość montażu, a w skrzynce elektrycznej kontrolujemy bezpieczniki. Gdy prąd jest podłączony – sprawdzamy napięcie w gniazdkach. Norma to 230V.

Instalacja grzewcza – ważne jest sprawdzenie jakości i sposobu montażu grzejników. Ważne, by skontrolować, czy każdy z nich posiada głowicę termostatyczną.

Należy zwrócić uwagę na każdy detal, który zobligował się wykonać deweloper. Czasem jest to malowanie ścian, innym razem biały montaż. Jeśli nie przeczytamy dokładnie umowy, nie będziemy wiedzieć, czego możemy oczekiwać i co sprawdzić.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 19 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka