Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Odbiór mieszkania tbs

Odbiór to ostatni krok przed wprowadzeniem się do lokalu. Wbrew pozorom odbiór lokalu nie jest jednak taki prosty. W artykule podpowiadamy jak wygląda odbiór techniczny od towarzystwa budownictwa społecznego.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Co to jest tzw. TBS?

Towarzystwa budownictwa społecznego są jedną z form powstawania lokali. Działalność tzw. “TBSów” reguluje ustawa o formach wspierania budownictwa mieszkalnego. Głównym przedmiotem działalności towarzystw jest budowa inwestycji mieszkalnych na wynajem. Osoby niezamożne, które spełniają określone w ustawie kryterium dochodowe oraz nie posiadają mieszkania, mogą podpisać umowę i wynająć lokal. W odróżnieniu od lokalu wybudowanego przez dewelopera, ten od towarzystwa jest zawsze wykończony “pod klucz”. Dla nabywcy oznacza to krótszy czas oczekiwania na wprowadzenie się.

Jak wygląda odbiór lokalu od TBS?

Mówiąc o odbiorze lokalu od TBSu należy zwrócić uwagę, że może on nastąpić w dwóch różnych sytuacjach: 

  • Pierwszą jest odbiór lokalu przed rozpoczęciem wynajmowania go od danego towarzystwa. W takim przypadku podpisujemy umowę najmu oraz protokół zdawczo odbiorczy, gdzie wyszczególniamy wszystkie elementy mieszkania i stan liczników.
  • Drugą sytuacją jest odbiór techniczny lokalu po podpisaniu umowy deweloperskiej z TBSem. Zgodnie z ustawą regulującą działalność towarzystw, te mogą działać również jako deweloperzy i oferować sprzedaż lokali na rynku pierwotnym. Towarzystwa działające jako deweloperzy mają prawny obowiązek podpisywać z nabywcami umowę deweloperską. Oznacza to, że po wybudowaniu lokalu, TBS jest też zobowiązane do przeprowadzenia na rzecz nabywcy odbioru technicznego gotowego mieszkania. Nabywcy mają prawo wskazać wady i usterki lokalu, a sprzedający jest zobowiązany do naprawy wad i usterek na podstawie ustawy deweloperskiej.

 

Na co zwrócić uwagę?

Odbiór techniczny to jedyny moment, w którym możemy zobowiązać dewelopera (w naszym przypadku TBS) do naprawienia wad i usterek. Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, towarzystwo powinno powiadomić nabywcę o terminie odbioru technicznego. W czasie odbioru powinny zostać sprawdzone wszystkie elementy mieszkania takie jak: tynki, ściany, podłogi, metraż, parapety, okna, drzwi etc. (więcej o tym co sprawdzić w czasie odbioru znajdziesz w naszym artykule TUTAJ). Najlepiej też przeprowadzić odbiór przy pomocy sprawdzonego specjalisty (np. inżyniera z firmy Pewny Lokal). 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w odbiorze lokalu lub przy podpisaniu umowy (deweloperskiej/najmu) z TBS, skontaktuj się z firmą Pewny Lokal. Bezpłatnie pomożemy ocenić sytuację i przedstawimy ofertę usług naszych prawników i inżynierów.

 

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka